To ud af tre virksomheder vinder konkurrencekraft ved styrket cybersikkerhed
Danske SMV’er opruster på cybersikkerhed, og 69 pct. oplever, at investeringerne i cybersikkerhedstiltag styrker deres konkurrenceevne. Det viser Industriens Fonds Cyberbarometer 2024, der udkommer i dag.
Årets Cyberbarometer viser, at flere virksomheder investerer i cybersikkerhed sammenlignet med de seneste to år, og antallet af virksomheder, der slet ikke har implementeret nogle tiltag er faldet fra 8 pct. i 2022 til 5 pct. i 2024.
Hybridtrusler skærper opmærksomheden på cybersikkerhed
Det er nu tredje år i træk, at Industriens Fond udgiver Cyberbarometeret, der undersøger sammenhængen mellem cybersikkerhed og konkurrenceevne. Og ifølge programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond Malene Stidsen vidner årets barometer om, at krav fra omverdenen og store geopolitiske spændinger får flere til at styrke cybersikkerheden - både i egen virksomhed og i værdikæderne:
“Flere virksomheder har taget bestik af et hævet trusselsniveau og indset, at arbejdet med cybersikkerhed er nødvendigt for at kunne modstå stadig mere avancerede hackerangreb. Samtidig er det hver femte SMV, der oplever, at kunderne stiller krav til cybersikkerhed. Det reagerer virksomhederne på,” siger Malene Stidsen.
Dog er andelen af virksomheder, der oplever, at styrket cybersikkerhed giver konkurrencefordele stagneret og ligger på 69 pct. i 2024.
“Store geopolitiske spændinger og hybridtrusler har gjort, at mange virksomheder nu er kommet i gang med at arbejde med cybersikkerhed som en nødvendighed snarere end som led i forretningsudvikling og styrket konkurrencekraft. Men barometertallene vidner også om, at mange virksomheder alligevel har fået øjnene op for det fulde potentiale ved cybersikkerhed. Det handler ikke kun om at holde hackere ude, men derimod om at tiltrække nye kunder og styrke sin markedsposition på et globalt marked, der bliver mere og mere digitalt,” siger Malene Stidsen.
Tekniske tiltag er mest udbredt og størst stigning i transport- og godsbranchen
Særligt er det de tekniske tiltag som fx foranstaltninger mod malware, netværkssikkerhed og kryptering, hvor virksomhederne inden for de seneste to år har strammet op. Men også i de øvrige kategorier ‘Forankring og styring’ og ‘Rutiner og træning’, som Cyberbarometeret undersøger, er der fremgang.
På brancheniveau er det inden for transport- og godshåndtering, at den største stigning i antallet af implementerede tiltag har fundet sted, mens det fortsat er informations- og kommunikationsbranchen, der samlet set har implementeret flest cybersikkerhedstiltag.
Konkurrencefordele opnås ved forankring og kommunikation
Arbejdet med cybersikkerhed motiveres ofte af konkrete hændelser, øget digitalisering eller specifikke krav fra kunder eller myndigheder, som kræver teknisk opgradering. Først herefter lægges organisations- og ledelsestræning ovenpå.
“Cybersikkerhed handler i høj grad også om mennesker. Når opkvalificering og ansvarlig datahåndtering bliver en naturlig del af virksomhedens virke og forankres i hele organisationen, så bliver virksomhederne også mere villige til at tale om deres cybersikkerhed både internt og eksternt – og det er her tilliden til samarbejdspartnere og kunder skal vindes, og konkurrencefordelene høstes,” siger Malene Stidsen.
Nøgletal fra Rapporten
-
69 pct. af de adspurgte virksomheder oplever konkurrencefordele ved deres cybersikkerhedstiltag.
-
Hver femte virksomhed oplever, at kunderne stiller krav til cybersikkerhed og hver fjerde virksomhed oplever krav til, at deres underleverandører skal have et højt niveau af cybersikkerhed.
-
Det er de største virksomheder, der implementerer flest cybersikkerhedstiltag.
-
Som led i udgivelsen af Cyberbarometeret er det også muligt at teste, hvor cybersikker din virksomhed er sammenlignet med andre i din branche. Prøv benchmarkværktøjet her
Om Industriens Fonds Cyberbarometer
-
Rapporten bygger på spørgeskemabesvarelser fra 567 danske SMV’er
-
Dertil er der gennemført kvalitative interviews med seks virksomheder
-
Rapporten er udarbejdet af Analyse & Tal på vegne af Industriens Fond
Kontakter
Anders BrandtoftPresse- og kommunikationschef
Tlf:31 12 27 43ab@industriensfond.dkLinks
Industriens Fond
Industriens Fond er en privat uafhængig fond, som arbejder på at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Fond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Fond
Så er det bevist: Grøn omstilling styrker konkurrenceevnen22.1.2025 09:11:05 CET | Pressemeddelelse
Der er en positiv sammenhæng mellem virksomhedernes grønne tiltag og deres konkurrenceevne. Det bliver nu for første gang dokumenteret i ny analyse som Industriens Fond står bag.
Investorer skal på skolebænken i cybersikkerhed15.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det går for langsomt med iværksætteriet inden for cybersikkerhed. Derfor går Industriens Fond, nu sammen med The Link om at etablere et dansk Cyber Angel Academy, hvor business angels og venturekapitalister får konkret træning i at forstå, udvikle og investere i cybersikkerhedsiværksættere.
Danske virksomheder skal være verdensmestre i 3D-print13.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk AM Hub har de seneste syv år løftet brugen af industriel 3D-print i dansk erhvervsliv. Nu bevilger Industriens Fond yderligere 30,5 mio. kr., der skal sikre, at endnu flere virksomheder anvender 3D-print i produktionen til gavn for både bæredygtighed og bundlinjer.
Intelligente ventilatorer udløser stor AI-pris12.12.2024 12:17:55 CET | Pressemeddelelse
Industriens Fonds AI-pris på 200.000 kr. går i år til den danske teknologivirksomhed Nordicco, som bruger kunstig intelligens til at optimere energibesparende ventilatorer, som virksomheden leverer til bygninger i hele verden.
Ny millionbevilling skal gøre flere danske virksomheder klimaklar15.11.2024 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Med målrettet støtte og rådgivning om CO2-beregning, reduktionsindsatser og klimakommunikation er det lykkedes at gøre godt 1000 danske virksomheder ‘klimaklar’. Ny bevilling på 26 mio. kr. fra Industriens Fond skal sikre, at endnu flere virksomheder klædes på til at sænke CO2-udledningerne – også i værdikæderne og gennem cirkulære løsninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum