Banebrydende samarbejde: Hedensted Kommune og DGI Sydøstjylland indgår partnerskab om ungemiljøer
Hedensted Kommune og DGI Sydøstjylland har indgået et strategisk partnerskab, der skal styrke udviklingen af foreninger i kommunen. Målet med partnerskabet, der er det første af sin slags, er også at understøtte unges trivsel og deltagelse i sunde, meningsfyldte fællesskaber. Konkret betyder partnerskabet, at flere lokale foreninger bliver klædt på til at styrke eller udvikle tilbud til de 13-18-årige. Partnerskabet blev skudt i gang med et fælles møde mandag den 2. december.

Det nye partnerskab bygger på et fælles ønske om at fremme trivsel, sundhed og socialt engagement hos især unge i alderen 13-18 år.
Det skal ske gennem lokalt forankrede aktiviteter og initiativer, der fokuserer på at styrke de såkaldte beskyttende faktorer.
Beskyttende faktorer er fx at styrke forældresamarbejde, men også positive fællesskaber, som de unge kan være en del af i fritiden og de unges sociale liv og venskaber, da begge dele i høj grad kan være afgørende for at forebygge unges misbrug af rusmidler.
- Hele idéen med Fælles om ungelivet er at understøtte unges adgang til fællesskaber og nye, inspirerende ungemiljøer, samtidig med at fx alkohol og nikotin træder i baggrunden. Her er samarbejdet med forældre, uddannelsesinstitutioner men især også foreninger helt afgørende. Derfor er vi utroligt glade for partnerskabet med DGI, som indebærer, at vi sammen kan understøtte foreningsområdet i deres arbejde med unge og fællesskaber. Helt konkret vil en række af vores foreninger få tilbudt muligheden for hjælp til at udvikle tilbud til særligt de 13-18-årige, som vi ved kan være svære at fastholde i foreningslivet, forklarer Jacob Fyhn Aastrup, SSP-konsulent og programleder for Fælles om ungelivet i Hedensted Kommune.
Et samarbejde med stor betydning for Hedensted Kommune og DGI
For Hedensted Kommune er partnerskabet en mulighed for at styrke sammenhængen mellem kommunens sundhedspolitik, ungestrategi og Fælles om ungelivet, som sætter fokus på forebyggelse, sundhed og stærke ungemiljøer.
For DGI Sydøstjylland handler samarbejdet om at gøre idræt og foreningsliv tilgængeligt for alle – især unge, som endnu ikke har fundet deres plads i fællesskabet. Med organisationens erfaring og ressourcer bidrager DGI til at understøtte det lokale foreningsliv og til at sikre, at det kan udvikle sig i takt med de unges behov.
Formand for DGI Sydøstjylland, Henrik Louring, forklarer:
- Vi ser meget frem til at arbejde endnu tættere sammen med Hedensted Kommune om projekt Fælles om ungelivet. Vi ved fra undersøgelser, at børn og unge, som deltager i foreningslivet, trives bedre end dem, der står udenfor. Derfor mener vi, det er både relevant og vigtigt, at idrætsforeningerne bliver inddraget og får mulighed for at gøre det, de er bedst til sammen med de unge. Der er nogle meget dygtige og stærke idrætsforeninger i Hedensted Kommune, og vi ser frem til at samarbejde med dem om at skabe initiativer, der får endnu flere af de unge med i aktive og meningsfyldte fællesskaber.
Hos Sundhedsstyrelsen, der driver den landsdækkende indsats omkring Fælles om ungelivet, ser man gode muligheder i det nye partnerskab – muligheder som på sigt også kan komme andre kommuner til gavn. Det fortæller programleder for Fælles om Ungelivet, Maria Koch Aabel:
- I Fælles om ungelivet glæder vi os til at følge det nye partnerskab, og til at høre om de erfaringer som Hedensted Kommune og DGI Sydøstjylland vil opnå sammen. Indsatsen med at styrke positive fællesskaber og gøre organiserede fritidsaktiviteter mere tilgængelige for børn og unge i Hedensted er vigtig, og vi håber, at erfaringerne på sigt kan udbredes til andre kommuner i Fælles om ungelivet.
Fakta:
- Partnerskabsaftalen er gældende sideløbende med Fælles om ungelivet, som partnerskabet skal understøtte. Derfor er partnerskabsaftalen som udgangspunkt gældende frem til udgangen af 2027.
- Partnerskabsaftalen indebærer et styrket fokus på foreningsudvikling, hvor DGI og Hedensted Kommune vil tilbyde flere foreninger inspiration og hjælp til at udvikle nye aktiviteter, primært målrettet unge mellem 13-18 år, og herigennem bidrage til at der opbygges nye, inspirerende ungemiljøer lokalt.
- Fælles om ungelivet skal være med til at sikre, at flere unge i Hedensted Kommune bliver en del af positive fællesskaber, fordi det er med til at forebygge misbrug og ensomhed.
- Data viser, at 36 pct. af unge i Hedensted ikke går til de fritidsaktiviteter, de ønsker sig – måske fordi de mangler nogen at følges med, på grund af afstande eller andre faktorer. De udfordringer skal Fælles om ungelivet, og det nye partnerskab blandt andet være med til at ændre på.
Kontakter
Jacob Fyhn AastrupProjektleder for Fælles om ungelivet i Hedensted Kommune
Tlf:24 40 79 04Jacob.Aastrup@hedensted.dkHenrik LouringFormandDGI Sydøstjylland
Tlf:40 74 40 78Henrik.Louring@dgi.dkMaria Koch AabelProgramleder for Fælles om ungelivetSundhedsstyrelsen
mwk@sst.dkFølg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Frugtboom i Hedensted Kommune: Otte nye frugtlunde plantes i september12.9.2025 08:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Til næste år vil det – forhåbentlig – bugne med frugt og bær ved en række institutioner og skoler i Hedensted Kommune. I løbet af den kommende tid bliver der nemlig plantet hele otte nye frugtlunde rundt omkring i kommunen. Det sker blandt andet i Rask Mølle, hvor ca. 100 lokale børn vil plante med, når to nye frugtlunde ser dagens lys den 19. september. Det sker som en del af kommunens samarbejde med organisationen Plant et Træ, der sidste år har været med til at etablere ny skov i kommunen.
Hedensted Kommune blandt de bedste i landet til hjemmehjælp8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny landsdækkende evaluering af tilfredsheden med hjemmehjælpen placerer Hedensted Kommune på en 15. plads ud af landets 98 kommuner. Allligevel har kun to kommuner en højere score end Hedensted Kommune, når man ser på den samlede tilfredshedsscore. Dermed er tilfredsheden med hjemmehjælpen i Hedensted Kommune blandt de højeste i landet.
Hedensted Kommune i top 10 blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune tager et stort spring frem og er nu igen at finde blandt de 10 bedste kommuner i målingen, som Dansk Industri netop har offentliggjort. Kommunen rykker frem på flere områder, særligt inden for arbejdskraft og effektiv sagsbehandling og indtager nu en plads som landets nr. 10.
Lokaldysten kommer til Hedensted Kommune: Hvilket lokalsamfund bliver det mest aktive?28.8.2025 10:51:10 CEST | Pressemeddelelse
De skal gå, løbe og cykle. Borgerne i Stenderup, Ølsted og Korning kæmper om sejren, når motionseventet "Lokaldysten" kommer til Hedensted Kommune.
Hedensted Kommune og Sydøstjyllands Politi sætter fokus på trafiksikker skolestart8.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af lokale skolebørn starter på mandag i skole. I Hedensted Kommune alene starter over 500 børn i skole for allerførste gang. Der skal selvfølgelig være styr på skoletasken og orden i penalhuset. Men trafiksikkerheden skal også være helt i top - især på skolevejene. Derfor deltager Hedensted Kommune igen i den landsdækkende kampagne ”Børn på vej”.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum