Det store juletræ bliver tændt på Rådhuspladsen
29.11.2024 12:44:00 CET | Københavns Kommune Økonomiforvaltningen | Pressemeddelelse
Julestemningen har allerede bredt sig i Københavns gader, og første søndag i advent vil det ikoniske juletræ på Rådhuspladsen endnu engang lyse op og samle københavnerne. En tradition, der har bragt lys og glæde i mere end hundrede år.

De københavnske gader er allerede fyldt med brune juleboder, duften af brændte mandler og glimtende lys, der lyser vintermørket op. Første søndag i advent, den 1. december, indtager julen for alvor byen, når julemanden og overborgmester Lars Weiss tænder det store juletræ i hjertet af København.
“Juletræet på Rådhuspladsen har siden 1914 været et lys i vintermørket og en smuk del af Københavns juletradition. Traditionen samler københavnere i alle aldre om glæde, lys og fællesskab, præcis som julen bør gøre - så jeg håber, at københavnerne vil komme forbi og være med til at skabe julestemningen i vores by,” siger overborgmester Lars Weiss (S).
Klokken 15.00 går julemanden og hans familie fra Nyhavn i optog mod Rådhuspladsen ledsaget af forskellige brandkøretøjer fra Hovedstadens Beredskab. De ankommer til Rådhuspladsen klokken 15.45, hvor julemanden og hans nissebørn uddeler slik og spreder juleglæde. På Rådhuspladsen bliver julen sunget ind til musik leveret af Københavns Kommunes Skoleorkester. Klokken 16.00 holder overborgmester Lars Weiss en tale, hvorefter træet tændes.
En 109-årig tradition
Siden 1914 har det store juletræ på Rådhuspladsen været en fast del af Københavns jul med undtagelse af et enkelt år under 2. verdenskrig. Dengang blev træet hentet hjem fra Gribskov – endnu en tradition, der fortsat holdes ved. I begyndelsen var træet en sjælden mulighed for mange københavnere for at opleve julelys, da elektrisk belysning endnu ikke var udbredt i hjemmene. I dag er juletræet stadig et samlingspunkt, der markerer starten på en lysende og stemningsfuld juletid.
Udover lysene bliver det cirka 20 meter høje juletræ også pyntet med 100 julehjerter fra Børnenes Kontor.
Alle er velkommen til at deltage i juletræstændingen.
Tidsplan
15:00 – Hovedstadens Beredskabs juleoptog med julemanden og brandkøretøjer kører fra Nyhavn.
15:45 – Juleoptoget ankommer til Rådhuspladsen, hvor julemanden og nissebørnene deler slik ud ved juletræet. Københavns Kommunes Skoleorkester spiller julemusik.
16:00 – Overborgmester Lars Weiss holder tale, hvorefter det store juletræ tændes.
Kontakter
Økonomiforvaltningens pressetelefon
Tlf:21251524presse.okf@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Danske VM-medaljetagere i banecykling og gravel fejres på Københavns Rådhus2.11.2026 15:16:45 CET | Presseinvitation
Fem VM-guldmedaljevindere i cykling bliver tirsdag fejret med pandekager på Københavns Rådhus. Fejringen finder sted fra kl. 14 i Festsalen, og pressen er velkommen.
Spektakulært vandkulturhus på Papirøen åbner den 5. december 202622.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når det nye vandkulturhus KAI slår dørene op, venter en vandoplevelse ud over det sædvanlige. Bassiner i flere niveauer, wellness, bademuligheder i havnen og kulturhus. Arkitektur i verdensklasse. Et nyt mødested er skabt i hjertet af Københavns Havn.
Kystlandskab på Lynetteholm får ekstra løft: Sådan kommer det til at se ud6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 afsatte Københavns Kommune 25 mio. kr. til at gøre kystlandskabet på Lynetteholm endnu bedre. Nu løfter kommunen sløret for, hvordan midlerne skal bruges. Københavnerne kan se frem til et unikt udflugtsmål.
Overborgmester til New York Climate Week: ”Vi bliver nødt til at bygge meget mere for at løse boligkrisen i storbyer verden over – men ikke med klimaskyklapper for øjnene”21.9.2026 08:49:00 CEST | Pressemeddelelse
Byggeriet står for 37 % af de globale CO2-udledninger. Samtidig er der akut boligkrise i storbyer verden over, mens klimaet er presset. Københavns overborgmester og Vice Chair i C40 Sisse Marie Welling er taget til New York Climate Week som keynote speaker med et klart budskab.
Nye tal: Så få studieboliger er der i København9.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er alt for få studieboliger i forhold til antallet af studerende i landets hovedstad.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum