Fødevareminister: Ca. 2.000 opskrifter er indsamlet – nu begynder MadkulTOUR’en
Ministeren for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V), tager i dag hul på sin MadkulTOUR. Første stop på touren er på Frederiksborg Slot med madekspert Jesper Vollmer, hvor de sammen skal lave en opskrift på hyldebærsuppe fra ministerens opskriftsindsamling.
Nu er den nationale indsamling af opskrifter slut, og det estimeres, at fødevareministeriet har modtaget ca. 2.000 opskrifter fra over 100 borgere og organisationer. Med det indledes MadkulTOUR’en, hvor opskrifterne skal nyfortolkes og præsenteres for danskerne.
MadkulTOUR’en begynder i dag på Frederiksborg Slot i Hillerød, hvor fødevareministeren får selskab af Jesper Vollmer og Louise Køster, der driver restauranten ved slottet, i Madkulturens transportable madværksted. Her skal de sammen med nogle skoleelever prøve kræfter med en opskrift på en hyldebærsuppe fra opskriftsindsamlingen. Desuden vil de fremmødte få mulighed for at blive inviteret med i ”køkkenet” og få en smagsprøve.
Opskriftsindsamlingen er en del af projektet ’Fortiden i fremtidens mad’, som er sat i værk for at imødekomme de tendenser, som man ser i danskernes madvaner. Hvert fjerde måltid består i dag af takeaway, restaurantbesøg eller færdigretter. Samtidig kommer færre børn med i køkkenet, hvor de netop har mulighed for at lære om gode og sunde madvaner.
Denne bekymring har ministeren tidligere delt, og han mener, at MadkulTOUR’en kan være et middel til at vise, hvordan vi kan blive inspireret af fortidens respektfulde håndtering af danske råvarer i vores madlavning:
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V):
”Jeg vil gerne starte med at sige tak til alle dem, som har delt deres familieopskrifter med mig. Det er rørende at læse de personlige historier, som I har sendt med. Det er tydeligt for mig at mærke, at madtraditioner har værdi for mange mennesker.
Med MadkulTOUR’en sætter vi fokus på gamle danske opskrifter, som jeg mener, vi skal værne om, fordi de tegner et historisk billede af madtraditioner i Danmark. Samtidig er opskrifterne kilder til inspiration, når vi skal mindske vores madspild og udnytte de danske råvarer, som vi har ved hånden. Det er dygtige madeksperter som Jesper Vollmer, der kan vise os, hvordan vi kan bruge gamle opskrifter på eksempelvis hyldebærsuppe i fremtidens madlavning.
På MadkulTOUR’en rundt om i Danmark ser jeg frem til en god smagsoplevelse og til at blive inspireret. Jeg ser også frem til gode snakke om madvaner og fremtidens fødevarer. Vi har gode råvarer i Danmark, og det skal vi også i fremtiden udnytte både på restauranter og hjemme hos os selv i hverdagene.”
Næste stop på MadkulTOURen er den 16. december i Den Gamle By i Aarhus. Og her skal Malene Søgaard, som er den ene af ejerne bag virksomheden Pure Dansk, der sælger danske bælgfrugter, vise sin nyfortolkning af den klassiske småkage, vaniljekrans. Og besøgende skoleelever får også mulighed for at prøve kræfter med at lave Den Gamle Bys egen ikoniske vaniljekrans.
Fakta
- MadkulTOURen er et led i ministerens projekt ’Fortiden i fremtidens mad’.
- ’Fortiden i fremtidens mad’ har til formål at bevare og udvikle Danmarks kulinariske arv til inspiration for danskernes indkøbs- og måltidsvaner.
- Der er kommet bidrag fra over 100 borgere og organisationer, og det estimeres, at de i alt har indsendt næsten 2.000 opskrifter.
- En gruppe af madeksperter skal kvalificere og udvælge opskrifter, som vil blive delt på www.fvm.dk.
- Udvalgte opskrifter og tilberedningsmetoder vil blive brugt i et undervisningsmateriale til folkeskolen, som udkommer næste år.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Fødevareministeren vil vende udviklingen på gebyrområdet og stoppe en række gebyrstigninger14.1.2025 09:33:56 CET | Pressemeddelelse
Særligt i de senere år er flere gebyrer steget for erhvervsdrivende på ministerområdet for fødevarer, landbrug og fiskeri. Den udvikling vil minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) vende.
35 mio. kr. til forskning i fiskeri og akvakultur23.12.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre projekter fra forskellige universiteter får nu støtte fra forskningsreserven til at undersøge, hvordan fiskeri og akvakulturproduktion påvirker natur, miljø og klima.
Minister tager til Bruxelles for at sikre danske fiskeriinteresser9.12.2024 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
I dag rejser minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) til Bruxelles, hvor der skal forhandles fiskekvoter i Nordsøen, Skagerrak og Kattegat for 2025. Forhandlingerne kommer i forlængelse af de aftaler, EU har indgået med Storbritannien og Norge.
Minister glæder sig over resultaterne i ny undersøgelse om dyrs trivsel5.10.2024 07:40:17 CEST | Pressemeddelelse
Kontrol af dyrevelfærd handler om mere end de fysiske rammer, og nu har Fødevarestyrelsen undersøgt, hvilken rolle dyrs trivsel og sundhed har, når man taler dyrevelfærd. Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) glæder sig over resultaterne, der giver et godt grundlag for dialog og vejledning om dyrevelfærd.
Nu bliver det lettere at drive café, restaurant og dagligvarebutik1.10.2024 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Butikker, restauranter og caféer kan se frem til færre kontrolbesøg. Lempelserne skal gøre det lettere at drive fødevarevirksomhed og give de erhvervsdrivende mere tid til at fokusere på deres forretning. Til gengæld målrettes kontrollen mod der, hvor risikoen vurderes at være størst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum