Fødevareminister: Ca. 2.000 opskrifter er indsamlet – nu begynder MadkulTOUR’en
Ministeren for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V), tager i dag hul på sin MadkulTOUR. Første stop på touren er på Frederiksborg Slot med madekspert Jesper Vollmer, hvor de sammen skal lave en opskrift på hyldebærsuppe fra ministerens opskriftsindsamling.
Nu er den nationale indsamling af opskrifter slut, og det estimeres, at fødevareministeriet har modtaget ca. 2.000 opskrifter fra over 100 borgere og organisationer. Med det indledes MadkulTOUR’en, hvor opskrifterne skal nyfortolkes og præsenteres for danskerne.
MadkulTOUR’en begynder i dag på Frederiksborg Slot i Hillerød, hvor fødevareministeren får selskab af Jesper Vollmer og Louise Køster, der driver restauranten ved slottet, i Madkulturens transportable madværksted. Her skal de sammen med nogle skoleelever prøve kræfter med en opskrift på en hyldebærsuppe fra opskriftsindsamlingen. Desuden vil de fremmødte få mulighed for at blive inviteret med i ”køkkenet” og få en smagsprøve.
Opskriftsindsamlingen er en del af projektet ’Fortiden i fremtidens mad’, som er sat i værk for at imødekomme de tendenser, som man ser i danskernes madvaner. Hvert fjerde måltid består i dag af takeaway, restaurantbesøg eller færdigretter. Samtidig kommer færre børn med i køkkenet, hvor de netop har mulighed for at lære om gode og sunde madvaner.
Denne bekymring har ministeren tidligere delt, og han mener, at MadkulTOUR’en kan være et middel til at vise, hvordan vi kan blive inspireret af fortidens respektfulde håndtering af danske råvarer i vores madlavning:
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V):
”Jeg vil gerne starte med at sige tak til alle dem, som har delt deres familieopskrifter med mig. Det er rørende at læse de personlige historier, som I har sendt med. Det er tydeligt for mig at mærke, at madtraditioner har værdi for mange mennesker.
Med MadkulTOUR’en sætter vi fokus på gamle danske opskrifter, som jeg mener, vi skal værne om, fordi de tegner et historisk billede af madtraditioner i Danmark. Samtidig er opskrifterne kilder til inspiration, når vi skal mindske vores madspild og udnytte de danske råvarer, som vi har ved hånden. Det er dygtige madeksperter som Jesper Vollmer, der kan vise os, hvordan vi kan bruge gamle opskrifter på eksempelvis hyldebærsuppe i fremtidens madlavning.
På MadkulTOUR’en rundt om i Danmark ser jeg frem til en god smagsoplevelse og til at blive inspireret. Jeg ser også frem til gode snakke om madvaner og fremtidens fødevarer. Vi har gode råvarer i Danmark, og det skal vi også i fremtiden udnytte både på restauranter og hjemme hos os selv i hverdagene.”
Næste stop på MadkulTOURen er den 16. december i Den Gamle By i Aarhus. Og her skal Malene Søgaard, som er den ene af ejerne bag virksomheden Pure Dansk, der sælger danske bælgfrugter, vise sin nyfortolkning af den klassiske småkage, vaniljekrans. Og besøgende skoleelever får også mulighed for at prøve kræfter med at lave Den Gamle Bys egen ikoniske vaniljekrans.
Fakta
- MadkulTOURen er et led i ministerens projekt ’Fortiden i fremtidens mad’.
- ’Fortiden i fremtidens mad’ har til formål at bevare og udvikle Danmarks kulinariske arv til inspiration for danskernes indkøbs- og måltidsvaner.
- Der er kommet bidrag fra over 100 borgere og organisationer, og det estimeres, at de i alt har indsendt næsten 2.000 opskrifter.
- En gruppe af madeksperter skal kvalificere og udvælge opskrifter, som vil blive delt på www.fvm.dk.
- Udvalgte opskrifter og tilberedningsmetoder vil blive brugt i et undervisningsmateriale til folkeskolen, som udkommer næste år.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Landbruget har nedbragt sin gæld med 50. mia. kr.16.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtjeningen i landbruget har generelt været høj de seneste år, og landbruget har formået at nedbringe gælden. Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) ser derfor god grund til optimisme på landbrugets vegne.
Stor interesse for udvikling af fremtidens fødevareproduktion10.4.2025 16:02:15 CEST | Pressemeddelelse
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) har i årets første ansøgningsrunde modtaget ansøgninger om tilskud til over 50 projekter fra forskere, fødevareproducenter, landmænd og folk med gode grønne idéer svarende til mere end 350 mio. kroner.
Tag med ud og fisk – men husk fisketegnet8.4.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Lystfiskersæsonen står for døren, og Danmark byder på rigtig mange gode fiskeoplevelser. Mange danskere holder af lystfiskeriet, men desværre er salget af fisketegn faldet det sidste år. Fiskeriministeren håber på, at flere vil pakke fiskestangen, købe fisketegnet og komme afsted.
Ny aftale åbner kæmpe marked for danske fødevarevirksomheder på økologiområdet5.4.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny handelsaftale mellem EU-Kommissionen og Japan betyder, at parterne anerkender hinandens økologistandarder for en række produkter. Det betyder, at eksempelvis danske økologiske mejeriprodukter snart kan markedsføres som økologiske i Japan.
Fødevareminister vil fjerne ni bekendtgørelser28.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) er nu klar til at ophæve ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter. Det sker på baggrund af en større gennemgang af regelgrundlaget på ministerområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum