Ny centerchef for skoler og PPR brænder for at skabe værdi for Næstveds børn og unge
Fra nytår skal Søren Kokholm stå i spidsen for Næstved Kommunes skoler og PPR (pædagogisk-psykologisk rådgivning) i en ny centerchefstilling. Han kommer fra en stilling som skolechef i Roskilde Kommune og glæder sig til at medvirke til at skabe stærke, almene fællesskaber i et tæt samarbejde med skolerne.

Spørger man Søren Kokholm, så har Næstved hele pakken: Kulturtilbud, erhvervsudvikling, turismemuligheder, tilflytning og stærke ambitioner på børne- og ungeområdet.
- Næstved har det hele, og det tiltaler mig. Der er taget nogle vigtige beslutninger i byrådet, blandt andet at flere elever skal have deltagelsesmuligheder i almenundervisningen og at samle skoleområdet og PPR, siger Søren Kokholm.
Med ansættelse af en ny centerchef ønsker byrådet at styrke det samlede dagtilbuds- og skoleområde. Det betyder, at det nuværende Center for Dagtilbud og Skole fra 2025 kommer til at hedde Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse og vil have to centerchefer.
Mens Søren Kokholm bliver centerchef for skoleområdet og PPR, vil Kathrine Ersted Sørensen blive centerchef for dagtilbud og forebyggelse.
De mange aktuelle dagsordner på skoleområdet vil blive løst i tæt samarbejde med stærke kræfter ude på skolerne, det lokale erhvervsliv og uddannelsesinstitutioner.
Direktør for Børn, Unge og Uddannelse, Nanna Lohman glæder sig til at byde Søren Kokholm velkommen til Næstved Kommune:
- Jeg er helt sikker på, at vi har fundet den rigtige mand til opgaven. Søren har det rette ressourceorienterede børnesyn. Og så har han konkrete erfaringer med udvikling af stærke, almene fællesskaber, hvor vi laver dagtilbud og skoler til de børn, vi har. Der er ingen tvivl om, at han kan levere i forhold til den klare og tydelige retning på børne- og uddannelsesområdet, der er sat af vores politikere.
- Oven i det, er han en erfaren og vellidt leder, der formår at skabe opbakning og følgeskab. Jeg ser virkelig frem til samarbejdet, udtaler Nanna Lohman.
Vil skabe gode skoler for alle børn
Søren Kokholm har 23 års kommunal ledelseserfaring. Han har blandt andet været skoleleder på flere skoler i Køge Kommune, chef for dagtilbud og skoler i Vordingborg Kommune og senest skolechef i Roskilde Kommune.
Når Søren Kokholm nu rimer på Næstved Kommune, så skyldes det ifølge ham selv, at der er sat en tydelig retning i jobbet i forhold til at medvirke til at skabe stærke, almene fællesskaber i et tæt samarbejde med skolerne.
- Jeg brænder for, at alle børn og unge skal have et godt liv. Når jeg går hjem fra arbejde, spørger jeg hver dag mig selv, om det, jeg har gjort i dag, har skabt nogen værdi for børn og unge. Det er nemlig vigtigt for mig at holde snuden i sporet og fokusere på kerneopgaven, som er at skabe gode skoler med plads til børn med forskellige forudsætninger og få dem til at lykkes bedst muligt, siger Søren Kokholm.
Den nye centerchef begynder 1. januar 2025.
Fra CV’et
Søren Kokholm er 57 år og uddannet lærer fra Haslev Lærerseminarium i 1996. Han har blandt andet bygget ovenpå med en diplomuddannelse i ledelse og en master i skoleudvikling.
Han har været viceskoleleder og skoleleder på flere skoler i Køge Kommune, udviklingschef på EUC Sjælland samt chef for skole og dagtilbud i Vordingborg Kommune og senest skolechef i Roskilde Kommune.
Privat bor Søren Kokholm i Køge med sin kæreste. Han har to voksne børn på 24 og 29 år.
Oprettelsen af den nye centerchefstilling er en del af budgetforliget for 2025. Det kan du læse mere om her: https://www.naestved.dk/nyheder/pressemeddelelser/budgetforlig-loeft-til-velfaerden-i-naestved-kommune
Kontakter
Nanna LohmanDirektør, Næstved Kommune
Tlf:29657640Søren Kokholm
Tlf:20212794Billeder

Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Se kortet: Her er treparternes forslag til den grønne arealomlægning i Næstved Kommune8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
700 husstande i Næstved Kommune har fået besked om, at dele af deres arealer er foreslået som projekter i arbejdet med Grøn Trepart. Nu er kortet offentligt tilgængeligt.
Borgerservice åbner for stemmer til kommunal-, regional- og ældrerådsvalg7.10.2025 11:38:45 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 7. oktober 2025 er det muligt for borgere i Næstved Kommune at brevstemme til kommunalvalget, regionalvalget og ældrerådsvalget. Brevstemmer kan afgives hos Borgerservice frem til og med fredag den 14. november.
Banebrydende pilotprojekt gør klimaregnskab til en naturlig del af virksomheders økonomiske nøgletal6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen og Næstved Kommunes Ressource City har sat sig for at gøre virksomheders klimadata lige så pålidelige og anvendelige som finansielle nøgletal. Dermed skal der bygges bro mellem virksomheders bogføring og deres klimaregnskab.
Nimatic ApS og Næstved Madservice modtager Social Pris Næstved 20252.10.2025 18:26:35 CEST | Pressemeddelelse
For ottende gang hylder Næstved Kommune en privat og en offentlig arbejdsplads, der gør en særlig indsats for at hjælpe folk i arbejde. Der var kommet 54 indstillinger til prisen, som i år går til produktionsvirksomheden Nimatic ApS og kommunens produktionskøkken, Næstved Madservice.
Ny legeplads er på vej på Axeltorv25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny legeplads på Axeltorv skal tiltrække flere familier og skabe mere liv i Næstveds bymidte. Legepladsen bliver væsentlig større end den nuværende og forventes at åbne dette efterår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum