Nu kan yderligere 170.000 boliger få tilskud til grøn renovering
29.11.2024 09:05:04 CET | Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet | Pressemeddelelse
Fra næste år kan over dobbelt så mange boligejere søge om tilskud til at få isoleret loftet eller fornyet de gamle vinduer via Energirenoveringspuljen. Det sker, når boliger med energimærke D indlemmes i puljen.
Regeringen, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Konservativt Folkeparti, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet er blevet enige om en udvidelse af muligheden for at få andel i Energirenoveringspuljen, så det også omfatter boliger med energimærke D. Tidligere havde kun husstande med energimærkerne E, F og G adgang til støtten.
Den nye aftale betyder, at yderligere 170.000 boliger får adgang til puljen. Det er over en fordobling af de 140.000 danske boliger, der er en del af ordningen i dag. Indlemmelsen skyldes, at der også i energimærke D-boliger er konstruktioner, som vil kunne forbedres markant og dermed give større energibesparelser i hverdagen.
Aftalen glæder klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard:
”Det er rigtig godt, at endnu flere danskere med udvidelsen af Energirenoveringspuljen nu får mulighed for at gøre deres bolig mere grøn. Det er godt for klimaet - og det er godt for de enkelte boligejere, der udover at spare kroner og ører kan slippe for træk fra de gamle vinduer eller et uisoleret loftsrum. Det er grøn handling, der virker - og jeg håber virkelig, at mange af de 170.000 boligejere udnytter muligheden og sender en ansøgning afsted,” siger Lars Aagaard.
Energistyrelsen melder ud, når puljen åbner for boliger med energimærke D.
Har man en bolig med energimærke E, F eller G og er interesseret i at søge penge til at få energirenoveret sit hus allerede i år, kan det lige nås endnu. Der er deadline for ansøgninger i år den 30. november, og ellers åbner Energirenoveringspuljen igen for ansøgere med energimærke E, F og G den 5. februar 2025.
Se mere på hjemmesiden: www.sparenergi.dk/energirenoveringspuljen
Fakta om Energirenoveringspuljen:
Energirenoveringspuljen er en tilskudsordning til boligejere, der ønsker at lave energibesparende forbedringer på sit hus.
For at kunne få tilskud fra puljen skal man leve op til følgende fem krav:
- Din bolig skal være en helårsbolig - og du skal selv eje den.
- Dit hus skal have et gyldigt energimærke i kategorien E, F eller G, og der må ikke være foretaget ændringer på dit hus, siden det blev udstedt. Energistyrelsen melder ud, når puljen åbner for boliger med energimærke D.
- Projektet må ikke være sat i gang, når du ansøger. Du må først igangsætte det, når du har fået tilsagn.
- Du må ikke få andre tilskud til at udføre det samme projekt.
- Arbejdet skal udføres af en virksomhed med gyldigt CVR-nummer.
På hjemmesiden Boligejer.dk kan du se, hvilket energimærke din bolig har.
Eksempler på tilskud til energibesparende tiltag:
- Udskiftning af 20 m2 vinduer i energiklasse 2 = 13.600 kr. i tilskud
- Isolering af 60 m2 ydervæg = 10.800 kr. i tilskud
- Isolering af 120 m2 loft = 8.400 kr. i tilskud
For yderligere henvendelser: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets pressetelefon på +45 41 72 38 05 (modtager ikke sms)
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
KORREKTION: Samlet mængde af frigivelse af oliereserver er pga. fejl oplyst for lavt13.3.2026 15:52:53 CET | Pressemeddelelse
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet oplyser, at der desværre er offentliggjort et forkert tal for den danske frigivelse af oliereserver.
Danmark frigiver olie fra de danske olieberedskabslagre13.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forsyningssituationen i Danmark og resten af Europa er for nuværende stabil. Men flere andre lande er kraftigt påvirket af situationen i Mellemøsten. Derfor har klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard på anmodning fra Det Internationale Energiagentur besluttet, at Danmark kan frigive olie fra de danske olieberedskabslagre.
Klima-, Energi- og Forsyningsministeren deltager i statsbesøget til Australien5.3.2026 18:59:15 CET | Pressemeddelelse
Deres Majestæter Kongen og Dronningen aflægger statsbesøg til Australien fra den 14. – 19. marts 2026 med ledsagelse af klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
Regeringen vil styrke Europas forsyningssikkerhed22.2.2026 15:31:28 CET | Pressemeddelelse
Markedsaktører har spurgt, om licenser i den danske del af Nordsøen kan forlænges indtil 2050. Samtidig understreger den geopolitiske virkelighed behovet for, at Europa tager mere ansvar for sin egen energiforsyning. Regeringen vil derfor igangsætte en proces, der skal forberede en mulig forlængelse af en eller flere licenser med henblik på at bidrage til Europas energiforsyning, -sikkerhed og uafhængighed.
Yderligere 100 millioner til at gøre beredskabet i energi- og forsyningssektoren mere robust20.2.2026 11:05:44 CET | Pressemeddelelse
Energisektoren skal være gearet til at modstå hændelser i et forandret trusselsbillede. Som led i at regeringen afsætter 1,2 mia. til en akutpakke på beredskabsområdet, bliver der også sat massivt ind på en yderligere robustgørelse af energi- og forsyningssektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum