Rød løber, store smil og glade børn
I de sidste fem uger har over 19.500 elever fra 0.-3. klasse været tilmeldt DIF Skole OL for indskolingen og nu kan vi afsløre alle vinderne.

Farverige guirlander, klip-selv-medaljer, rød løber og spændte elever rundt omkring i hele landet har netop siddet sammen med deres klassekammerater og set finaleshowet. Her er det blevet afsløret, hvem der er vinderne af Skole OL for indskolingen 2024.
I løbet af de sidste fem uger har klasserne blandt andet samlet set rullet 27 km som en panda, gået 7,6 km i trillebør, kravlet 3,8 km og løbet 120,8 km baglæns, der svarer til en strækning længere end fra Tivoli i København til Storebæltsbroen i Korsør.
Fællesskab på tværs i klassen
Til Skole OL for indskolingen har eleverne prøvet kræfter med aktiviteter, som bedst kan beskrives som sjove lege og stafetter. Fokus har været på grundmotorik, klassefællesskab og idrætsøjeblikke, der har fået smilet frem.
”Det har været fantastisk at opleve den store tilslutning til Skole OL for indskolingen i år. Det glæder mig især at høre fra lærerne, hvordan aktiviteterne ikke kun har skabt smil og bevægelse, men også har bidraget til trivsel og styrket fællesskabet i klasserne,” siger Morten Mølholm, direktør i DIF (Danmarks Idrætsforbund).
Vinderne af Skole OL for indskolingen 2024 er:
0. klasse
1. Svend Gønge-skolen 0.B, Vordingborg Kommune
2. Højslev Skole 0.A, Skive Kommune
3. Friskolen Østerlars 0.A, Bornholms Regionskommune
1. klasse
1. Norddjurs Friskole 1.A, Norddjurs Kommune
2. Nordstjerneskolen 1.A, Frederikshavns Kommune
3. Nordstjerneskolen 1.B, Frederikshavns Kommune
2. klasse
1. Asnæs Skole 2.B, Odsherred Kommune
2. Nordstjerneskolen 2.A, Frederikshavns Kommune
3. Ramløse Skole 2.R, Gribskov Kommune
3. klasse
1. Højslev Skole 3.A, Skive Kommune
2. Norddjurs Friskole 3.A, Norddjurs Kommune
3. Dyvekeskolen 3.Z, Københavns Kommune
Vinderne af bonuskonkurrencerne:
Marie Kruses Skole 2. klasse, Furesø Kommune, vinder for bedste Skole OL-dans.
Balleskolen 3.B, Silkeborg Kommune, vinder for bedste kampråb.
Om Skole OL for indskolingen
Skole OL for indskolingen er en gratis online klassekonkurrence, som har kørt over fem uger i efteråret. Klassekonkurrencen er for 0.-3. klasser fra hele landet og har bestået af fem sjove aktiviteter. De fem aktiviteter sætter fokus på bevægelsesglæde, klassefællesskab og basale idrætsfærdigheder og kan bedst beskrives som sjove lege og stafetter, hvor klassens indsats sammen som et hold har været i centrum.
DIF Skole OL har indgået et samarbejde med A-Sport, der sponsorerer gavekort til første, anden og tredjepladsen på alle årgange samt præmier til vinderne af de to bonuskonkurrencer.
Læs mere om Skole OL for indskolingen her.
Nøgleord
Kontakter
Siska Bengtsson RonaKommunikationskonsulent, DIF Skole OL
Tlf:20944149sisb@dif.dkJanni Johanne ThraneProjektleder, DIF Skole OL
Tlf:28868402jat@dif.dkLinks
DIF Skole OL er hele Danmarks officielle olympiske lege for skoleelever fra 0.-8. klasse og en appetitvækker på dansk idrætsforeningsliv. DIF Skole OL har siden 2009 haft fokus på at sætte børn i bevægelse ved at skabe aktiviteter, der kan integreres i idrætsundervisningen på alle klassetrin.
Gennem DIF Skole OL møder børnene en bred vifte af forskellige sportsgrene i dansk idrætsforeningsliv. DIF Skole OL faciliterer i samarbejde med foreningslivet udviklingen af de deltagende sportsgrene, så børnene møder sporten i øjenhøjde og oplever idræt som sjovt og udviklende i fællesskab med andre gennem klassekonkurrencer.
Alle sportsgrenene formidles med udgangspunkt i de tre børneolympiske værdier: Fællesskab, Færdighed og Fairplay.
Det er DIF (Danmarks Idrætsforbund), der står bag DIF Skole OL, som støttes af Nordea-fonden, TrygFonden og Ole Kirk’s Fond. Herudover samarbejder Skole OL med flere specialforbund og kommuner.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum