Blå Kors ansætter udviklingschef i nyoprettet stilling
28.11.2024 06:05:00 CET | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse
Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen bliver udviklingschef i den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark, hvor hun skal være med til at udvikle og drive nye tilbud til udsatte børn, unge og voksne.

Hun kommer med flere års ledelseserfaring fra den offentlige sektor og projektudvikling indenfor socialområdet, og nu bliver hun en del af civilsamfundet.
38-årige Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen begynder som udviklingschef i Blå Kors Danmark den 2. december, hvor hun skal stå i spidsen for organisationens udviklingsafdeling. Hun kommer fra en stilling som sekretariatschef i Aarhus Kommune.
”Jeg glæder mig meget til at blive en del af en anerkendt organisation med stærke værdier, og helt grundlæggende motiverer det mig, at jeg kan bruge mine kræfter på at gøre en positiv forskel for andre,” siger Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen.
”Civilsamfundet kan noget ganske særligt, især når det kommer til at inddrage frivillige, og rent fagligt bliver det spændende at blive en del af,” fortsætter hun.
Blå Kors Danmark hjælper udsatte børn, unge og voksne gennem bl.a. væresteder, familienetværk, bo- og behandlingssteder og Barnets Blå Hus, der er et støttetilbud til børn, der vokser op i familier med alkohol- og stofmisbrug.
Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen skal være med til at sikre, at Blå Kors Danmark i dag og i fremtiden fortsat kan gøre en forskel for mennesker, der står i udsatte livspositioner.
”Udviklingsafdelingen er en ny enhed, hvor vi i fællesskab skal forme vores rolle i organisationen og finde frem til, hvordan vi bedst muligt understøtter Blå Kors’ mange tilbud. Det er ledelsesmæssigt en spændende opgave, som jeg ser frem til,” siger hun og fortsætter:
”Jeg håber, jeg kan bidrage med at gøre idéer til virkelighed og være med til at skabe forandringer. Det gælder både de helt konkrete initiativer hos medarbejdere og frivillige, der hver dag hjælper Blå Kors’ brugere, og på de mere strukturelle, politiske samfundsdagsordener.”
I Blå Kors Danmark ser man frem til at styrke organisationen:
”Vi er helt sikre på, at vi med Cecilia får en udviklingschef, som kan være med til at tilpasse og udvikle Blå Kors Danmark, så vi i endnu højere grad kan opfylde vores formål om at forebygge og hjælpe børn, unge og voksne, som står i udsatte livssituationer. Cecilia har en stærk faglig og ledelsesmæssig erfaring fra både det offentlige og private, og sammen med hele organisationens mange dygtige medarbejdere vil hun styrke og udvikle Blå Kors og civilsamfundets øgede betydning for værdibaseret socialt arbejde i Danmark,” siger Lars Thidemann, der er vicegeneralsekretær i Blå Kors.
Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen fortæller, at det gjorde indtryk på hende, da en medarbejder fortalte om, hvordan Blå Kors’ værdier – nærvær, faglighed og nye muligheder - kommer til udtryk i hverdagen.
”Jeg glæder mig meget til at opleve, hvordan det mærkes i praksis og til at komme rundt i organisationen for at lære den og medarbejderne at kende. På den måde håber jeg at få en forståelse for både det nære og det strukturelle i, hvordan Blå Kors er en vigtig aktør,” siger hun.
Cecilia Garibaldi Bek-Thomsen er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet og bor i Højbjerg ved Aarhus sammen med sin mand og deres to børn. I fritiden er familielivet prioriteret højt, ligesom hun er aktivt bestyrelsesmedlem i NGO’en Livslinien.
Kontakter
Mette Ankerstjerne ChristiansenKommunikationsmedarbejder i Blå Kors Danmark
Tlf:28344319mae@blaakors.dkOm Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Blå Kors Genbrug i Skagen flytter22.1.2026 14:28:34 CET | Pressemeddelelse
Den lokale Blå Kors-genbrugsbutik flytter til ”Det gamle posthus” i begyndelsen af marts for at få mere plads. Butikken på Chr. X’s Vej 71 holder flytteudsalg i uge 5.
Kim sælger sine tegninger til fordel for Den Blå Viol19.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter flere år har Kim Berndorff genfundet glæden ved at tegne. Nu vil han sælge ud af sine mange værker og støtte Blå Kors’ værested i Skive, der har gjort en stor forskel for ham.
Vejle får nyt tilbud til børn, der har det svært12.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Blå Kors Danmark åbner et nyt tilbud i Vejle til børn i alderen 7-12 år, som har brug for et pusterum i en svær hverdag. De mødes første gang den 17. januar, og det er gratis at deltage.
To ud af tre danskere kender ikke til gratis alkoholbehandling6.1.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at mange danskere ikke ved, at de har ret til gratis alkoholbehandling og krav på hjælp inden for 14 dage. Det er bekymrende, lyder det fra hjælpeorganisation.
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum