Tønder Kommune

Tønder Kommune fortsætter med at bevæge sig for livet – og alle skal med

Del

Der skal sved på panden, smil på læberne og mere bevægelse i hverdagen for endnu flere borgere i Tønder Kommune. Derfor fortsætter det stærke samarbejde med Bevæg dig for livet, DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF).

En gruppe mennesker går på en skovsti med vandrestave.
Siden Tønder Kommune i 2019 blev en del af Bevæg dig for livet, er flere borgere blevet fysisk aktive og har fundet vej til de lokale foreninger. Foto: Tønder Kommune

Den 3. december 2024 sætter borgmester Jørgen Popp Petersen og formændene for DGI og DIF deres underskrifter på en ny femårig aftale, der skal gøre endnu flere aktive – både i foreninger og i hverdagen.

"Vi er stolte af de resultater, vi allerede har opnået – men vi er slet ikke færdige endnu. Vi vil have endnu flere til at mærke, hvor meget glæde, energi og fællesskab, der ligger i at bevæge sig sammen," siger borgmester Jørgen Popp Petersen.

Flere har fundet glæden – nu skal vi nå dem, der står udenfor
Siden Tønder Kommune i 2019 blev en del af Bevæg dig for livet, er flere borgere blevet fysisk aktive og har fundet vej til de lokale foreninger. Men kommunen vil mere. Den nye aftale lægger nemlig ekstra vægt på at nå de borgere, der endnu ikke har oplevet glæden ved at snøre skoene, komme ud ad døren og tage del i fællesskabet.

"Vi ved, at der er mange, som står lidt på sidelinjen – måske fordi de aldrig har prøvet at være med i en idrætsforening, eller fordi hverdagen er fyldt med udfordringer. Det er præcis her, vi skal sætte ind. For vi ved også, at bevægelse, glæde og fællesskab kan gøre en kæmpe forskel for både fysisk og mental sundhed," siger borgmesteren.

Indsatser for unge og arbejdspladser er kun begyndelsen
Med aftalen er der allerede lagt planer for konkrete indsatser. Fokus bliver blandt andet på at engagere flere unge som frivillige og på at få flere til at være fysisk aktive på deres arbejdspladser. Og det er kun begyndelsen. I de kommende år vil endnu flere initiativer blive sat i gang, med samme mål: At gøre Tønder Kommune til et sted, hvor alle kan mærke, at bevægelse er en kilde til livsglæde. 

Charlotte Bach Thomassen, formand for DGI, glæder sig over fortsættelsen af samarbejdet:
"Sammen vil vi sikre at endnu flere frivillige i forening giver flere aktive fællesskaber i Tønder Kommune. Vi glæder os til at børn, unge og voksne i forskellige livsfaser vil få glæde af samarbejdet i de kommende år."

DIF-formand Hans Natorp supplerer:
"Den flotte fremgang i Tønder viser med al tydelighed, hvor meget det rykker, når lokale kræfter, foreninger, kommunen og organisationerne arbejder sammen. Vi tror på, at vi bliver endnu skarpere i den nye aftale, hvor vi bygger oven på vores erfaringer, så vi kan få endnu flere med i fællesskabet."

Mærk glæden
Den nye aftale bliver markeret den 3. december 2024, og budskabet er klart: Kom og vær med – vi bevæger os for livet i Tønder Kommune.

Som en del af markering af aftalen vil borgmester Jørgen Popp Petersen, formand for Kultur- og Fritidsudvalget Renè Andersen, formand for DGI Charlotte Bach Thomassen og formand for DIF Hans Natorp bogstaveligt talt stå på mål for aftalen. De fire politikere møder en flok topmotiverede og glade håndboldspillere i alderen seks og syv år fra Toftlund IF, der vil teste politikkernes form og evner som målvogtere. 

Pressen er velkommen klokken 16:15 i Toftlund Hallerne Stadionvej 5, 6520 Toftlund.

Kontakter

Billeder

En gruppe mennesker vandrer i skoven på en sti omgivet af grønne træer.
Der skal sved på panden, smil på læberne og mere bevægelse i hverdagen for endnu flere borgere i Tønder Kommune. Derfor fortsætter det stærke samarbejde med Bevæg dig for livet, DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Foto: Ulrik Pedersen
Download

Følg pressemeddelelser fra Tønder Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune

Tønder Kommune klar til dialog med lodsejere om lavbundsprojekter3.7.2025 13:45:23 CEST | Pressemeddelelse

Tønder Kommune er nu klar til at tage næste skridt i arbejdet med den grønne trepart. Efter et intensivt forarbejde er kommunen i samarbejde med den Lokale Lokale Trepartsgruppe (LLT) klar til at tage en snak med lodsejerne om indsatsen. Der er identificeret flere områder, der har potentiale til at blive kollektive lavbundsprojekter i forskellige størrelser og skalaer. Arbejdet sker som led i den nationale Grønne Trepart, hvor målet er at nedbringe landbrugets CO2-udledninger, forbedre den økologiske tilstand i kystvande og skabe mere sammenhængende natur.

Olie på Rømø – strandene er afspærret12.6.2025 13:27:51 CEST | Pressemeddelelse

Der er konstateret olieforurening langs stranden fra Lakolk og hele vejen ned til sydspidsen af Rømø. Det er små olieklumper, der ligger i plamager tæt ved vandkanten.Derfor er strandene i området lige nu spærret – og badning er forbudt. Beredskabet er på stedet og samarbejder tæt med politiet, Beredskabsstyrelsen og Miljøstyrelsen. Vi holder øje med situationen og gør, hvad vi kan for at begrænse skaderne. Vi opfordrer alle til at respektere afspærringerne.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye