GF Forsikring deler millionoverskud trods stigende udgifter til skader
OVERSKUDSDELING: GF Forsikring deler mere end 165 mio. kr. med sine medlemmer i 2025 – og går for tredje år i træk ind i et nyt år uden ekstraordinære prisforhøjelser.

Selvom udgifterne til skader også hos GF Forsikring er vokset i 2024, kan selskabets mere end 375.000 medlemmer nu se frem til at få del i et overskud i 2025 på mere end 165 mio. kr. Og det er et flot resultat i et svært år, forklarer her adm. direktør i GF Forsikring, Mark Palmberg.
- Både vi og branchen oplever flere og dyrere skader – og det påvirker naturligvis bundlinjen. Men den gode nyhed er, at vi på trods af det er lykkedes med at skabe et overskud, som vi kan dele med vores medlemmer. Det skyldes vores særlige forretningsmodel, hvor vi er ejet af medlemmerne og ikke skal skabe store afkast til aktionærer, siger han.
Samlet set bliver GF Forsikrings overskudsdeling mindre end sidste år, hvor medlemmerne kunne dele 215 mio. kr. Det skyldes til dels flere skader og højere udgifter til reparation af biler samt større omkostninger til byggematerialer. Men hvor der er udefrakommende omstændigheder, der har haft indflydelse på overskudsdelingen, så fremhæver Mark Palmberg, at medlemmerne også selv kan gøre meget for at påvirke størrelsen af overskuddet.
- Det er meget enkelt: Jo færre skader, jo større bliver overskuddet til alle. Og jo mere vi hver især passer på vores nærmiljø, jo bedre. Vores medlemmer er allerede rigtig gode til at forebygge skader – men skadeforebyggelse er fortsat et stort fokusområde i 2025. Ved en fælles indsats kan vi hver især påvirke overskudsdelingen, siger han.
Helt konkret får det enkelte medlem overskudsdelingen i form af en særlig rabat i procent, der trækkes fra prisen på forsikringerne, når de skal betales i årets løb. På bilforsikringen reduceres prisen i gennemsnit 9,3 procent mod 12,7 procent året før. På de andre private forsikringer samt på erhverv reduceres prisen med 1 procent mod 3 procent året før.
Tredje år i træk uden prisforhøjelser
Mark Palmberg understreger, at det ikke et mål i sig selv med en stor overskudsdeling.
- GF Forsikrings forretningsmodel handler i korte træk om at sætte den rigtige pris for medlemmerne, som er vores egentlige ejere. Derfor glæder det mig, at vi for tredje år i træk går ind i et nyt år uden ekstraordinære prisforhøjelser, slutter Mark Palmberg.
Grundtanken hos GF Forsikring har siden stiftelsen i 1967 været at sikre medlemmerne de lavest mulige priser og at dele årets overskud. Alene de seneste syv år har medlemmerne delt mere end 1,4 mia. kroner.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Rasmus GadeKommunikationschefGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkFølg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Pas på søvnige bilister i ferietrafikken: Særligt slemt på motorvejene26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Særligt motorvejskørsel kan give danske bilister tunge øjenlåg. Det er en farlig tendens, som i sidste ende kan føre til uheld. Danskerne bør være ekstra opmærksomme i ferietrafikken og huske på opkvikkende råd, lyder opfordringen fra GF Forsikring.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet.
Fremtidens vejr stiller krav til danskernes klimasikring13.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Før århundredet er ovre, vil klimaforandringerne betyde mere regn, flere oversvømmelser og voldsommere vejr for danskerne, som kan risikere op til 33 procent flere døgn med over 20 mm nedbør. Heldigvis kan mange klimaskader på huset undgås, lyder det fra forsikringsselskab.
Hækken sender flest på hospitalet, når havearbejdet sætter ind20.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor sat ind, men farerne lurer for de uopmærksomme - det gælder især, når tiden kommer til at klippe hæk. Særligt mændene skal tage sig i agt, lyder det fra GF Forsikring.
Tidlig tørke kræver omtanke: GF Forsikring opfordrer til brandsikker adfærd9.5.2025 09:06:48 CEST | Pressemeddelelse
SKADEFOREBYGGELSE: Kombinationen af et usædvanligt tørt forår og danskernes trang til at hive havegrillen frem fra sit vinterhi får det medlemsejede GF Forsikring til at mane til forsigtighed – allerede inden sommeren for alvor er gået i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum