19 stærke profiler bliver ambassadører for Børns Vilkår
2.12.2024 07:00:00 CET | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Stærke personligheder fra bl.a. musik-, sports- og medieverdenen skal fremover hjælpe Børns Vilkår med at gøre en forskel for børn og unge i Danmark.

Børns Vilkår præsenterer i dag 19 ambassadører, som har sagt ja til frivilligt at hjælpe med at skabe opmærksomhed om organisationens indsatser for børn og unge i Danmark.
Det er første gang, Børns Vilkår etablerer et stort ambassadørkorps, som taler til forskellige målgrupper på forskellige platforme. Gældende for alle er, at de ønsker at bruge deres stemme og rækkevidde til at hjælpe Børns Vilkår med at gøre en forskel for børn og unge i Danmark.
”Vi glæder os utrolig meget til samarbejdet med de 19 ambassadører. Vi er overbeviste om, at de med deres engagement og store rækkevidde kommer til at bidrage positivt til at få vores budskaber ud over rampen, også til nye målgrupper,” siger direktør i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl.
De nye ambassadører er:
Daniel Agger, tidl. professionel fodboldspiller
Emil Simonsen, musiker i Suspekt
Flemming Møldrup, forfatter og tv-personlighed
Hav & Kamal, podcastværter
Helin Erdem, radio- og tv-vært
Holger Rune, professionel tennisspiller
Katinka Bjerregaard, sangerinde
May Lifschitz, skuespillerinde
Mette Blume Reick, tv-vært
Nikolaj Koppel, direktør i Podimo
Nicolas Dalby, MMA fighter
Renée Toft Simonsen, psykolog og børnebogsforfatter
Rosa Kildahl, tv-personlighed
Sebastian Lynggaard, radiovært, står bag Instagram-profilen ’Herlige Svend’
Saint Clara, sangerinde
Sofie Linde, tv-personlighed
Søren Kjeldsen, golfspiller
Youssef Wayne Hvidtfeldt, skuespiller
Udvalgte citater herunder. Se flere her
Flemming Møldrup: “Jeg har selv haft en omtumlet barndom og ved, hvordan det er, når børnelivet skrider under fødderne på en. Jeg er samtidig også delefar og optaget af, hvordan børn og forældre kommer så godt som muligt gennem en skilsmisse.”
Kamal Hassan: ”Jeg har selv boet på en døgninstitution og oplevede desværre at blive svigtet af en kontaktperson, som skulle hjælpe mig med at blive klar til voksenlivet. Den følelse af svigt skal børn ikke igennem.”
Katinka Bjerregaard: "Jeg har selv haft en meget utryg og usikker skoletid, og det betød at utrygheden blev indbygget i min rygrad, og den bærer jeg stadig med mig, nu hvor jeg er blevet voksen. Man skal aldrig undervurdere, det indre liv børn går rundt med, måske endda endnu mindre nu, hvor de sociale medier desværre har kæmpe betydning for trivsel.”
Mette Bluhme Rieck: ”Mit mor-hjerte brænder for at hjælpe alle børn, hvis omsorgspersoner af den ene eller anden grund ikke er der for dem. Alle børn skal ha’ voksne i deres liv, som de trygt kan gå til.”
Sebastian Lynggaard: “Min ambition er at styrke børn og unges håb for deres egen rolle i fremtiden, og jeg håber, at jeg kan være med til rive nogle af de barrierer ned, som står i vejen for, at især drenge rækker ud og får hjælp.”
Saint Clara: ”Jeg håber at kunne være den stemme, jeg selv manglede som barn. Med en udfordrende opvækst kan jeg virkelig relatere til de vanskeligheder, som børn og unge kan stå over for, og jeg ved, hvor vigtigt det er at have støtte og hjælp til at navigere gennem svære tider.”
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459bornsvilkar.dkFølg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
BørneMobilen ruller ud til 5.000 børn og unge i Aalborg Kommune3.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra start februar vil omkring 5.000 skoleelever i Aalborg Kommune kunne møde Børns Vilkårs ”BørneMobil”, der kører ud til eleverne for at oplyse om BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT og gøre dem opmærksomme på, at de altid - døgnet rundt - har et sted at søge hjælp.
Børns Vilkår åbner nyt rådgivningstilbud til børn og unge, der er udsat for vold30.1.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Fra og med denne uge kan børn og unge, der er udsat for vold, få tilbudt et særligt rådgivningsforløb hos BørneTelefonen, hvor de taler med den samme rådgiver over en længere periode. Målet er at styrke børn og unges forudsætninger for at søge hjælp.
BørneTelefonen og HØRT har haft et travlt år med næsten 64.000 samtaler med børn og unge22.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Særligt relationen til forældre og psykisk mistrivsel fyldte meget i samtalerne med børn og unge på BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT i 2025. Samtidig havde Børns Vilkårs rådgivningslinje ForældreTelefonen flere samtaler end nogensinde før.
For mere end hvert tredje barn, hvor forælderen er sigtet for vold mod dem, står barnet uden hjælp fra kommunen19.1.2026 05:10:00 CET | Pressemeddelelse
I årene 2022 og 2023 blev forældre eller stedforældre til i alt 1.214 børn og unge sigtet for vold. Mere end hvert tredje af de børn stod uden nogen former for hjælp fra kommunen i året efter voldshændelsen – særligt de yngste børn fik ingen hjælp. Det viser ny analyse fra Børns Vilkår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum