Sparekassen Kronjylland

Sparekassen sikrer ny lyd til café for tidligere misbrugere

Del

Café Rusfri tilbyder tidligere misbrugere i Randers et tiltrængt socialt fællesskab. Nu har caféen fået nyt lydanlæg takket være Sparekassen Kronjylland.

Nogle af brugerne af Café Rusfri med stedets nye soudbox.
En ny højtaler skal sætte stemningen til fællesspisninger, landskampsvisninger og andre arrangementer for de tidligere misbrugere i Café Rusfri.

Når man som tidligere misbruger siger farvel til stofferne og alkoholen, siger man ofte også farvel til omgangskredsen.

"Man står alene. Når man forlader misbrugsmiljøet, så ryger vennerne også", lyder det fra Pytte Hertz Würtz, der er medarbejder i Café Rusfri i Randers – en café og socialt fællesskab for tidligere misbrugere.

Derfor tilbyder caféen tidligere misbrugere et sted at være, hvor de kan møde andre i samme båd.

"Det handler om at have et sted at høre til, hvor folk er ligesom dig", siger Pytte Hertz Würtz.

Drives af tidligere misbrugere for tidligere misbrugere

Med en donation på 8.000 kroner fra Sparekassen Kronjyllands gavefond har caféen nu investeret i en robust soundbox. Det nye anlæg sikrer klar lyd til musik, landskampe i TV og andre fælles aktiviteter.

"Det er en rigtig god løsning, og den kan holde til nærmest alt", siger Anette Sørensen, der er frivillig og formand for foreningen Café Rusfri's Venner.

Ligesom stedets øvrige frivillige er hun selv bruger af caféen. Indtil for 11 år siden var hun afhængig af benzodiazepiner – beroligende medicin til behandling af angst og søvnproblemer. Da Anette Sørensen sagde farvel til stofferne, startede hun et fællesskab med andre tidligere misbrugere.

"Det hele startede med nogle fællesspisninger, men vi fandt hurtigt ud af, at vi gerne ville have vores eget sted. Det blev med tiden til Café Rusfri", siger hun og tilføjer:

"Det er vigtigt at have et sted, hvor man kan komme, som man er".

Om Café Rusfri

Café Rusfri er en udløber af foreningen ”Nyt liv”, der blev grundlagt i 2013 af en gruppe tidligere misbrugere, der mødtes til fællesspisninger og ønskede et fast mødested.

Caféen åbnede i 2016 og drives af Rusmiddelcenter Randers og foreningen Cafe Rusfri's Venner. Caféen har omkring 50 ugentlige gæster. Aktiviteterne – som inkluderer gåture, badminton og kreative værksteder – drives af brugerne selv.

Café Rusfri holder til i en pavillon på den gamle Hadsundvejens Skole, hvor også Rusmiddelcenter Randers og Psykiatriens Hus ligger. Fællesspisning to gange om ugen er caféens mest populære aktivitet.

Billeder

Anette Sørensen er selv tidligere misbruger og i dag formand for foreningen Café Rusfri's Venner.
Anette Sørensen er selv tidligere misbruger og i dag formand for foreningen Café Rusfri's Venner.
Download
Pytte Hertz Würtz er Café Rusfris eneste ansatte og selv tidligere misbruger ligesom caféens brugere.
Pytte Hertz Würtz er Café Rusfris eneste ansatte og selv tidligere misbruger ligesom caféens brugere.
Download

Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland

Otte grønne initiativer får støtte fra Garant-millionen23.6.2025 08:09:12 CEST | Pressemeddelelse

Sparekassen Kronjylland har netop uddelt midler fra Garant-millionen – denne gang under temaet ”Den nære natur”. Otte projekter får sammenlagt 174.000 kr. i støtte til at skabe naturoplevelser, der kommer både børn og voksne til gode. – Vi har modtaget over 120 indstillinger, og jeg er glad for, at så mange ønsker at styrke naturen omkring os. De otte modtagere gør alle noget særligt for at give mennesker bedre adgang til naturen – uanset om det handler om at beskytte, formidle eller skabe natur, siger Marlene Bay Møller, områdedirektør for HR og Kommunikation i Sparekassen Kronjylland. Med temaet ’Den nære natur’ har Sparekassen Kronjylland netop ønsket at støtte nogle af de mange organisationer og ildsjæle, der hver dag arbejder for at gøre naturen tilgængelig for flere. Natur for alle – også dem, der har begrænset adgang Blandt modtagerne er foreninger, der arbejder med naturformidling til børn, grønne fællesskaber og projekter, der skaber nye naturrum. – Det har været vigtigt for o

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye