Finansloven sender tiltrængte penge til uddannelsestilbud, men svigter arbejdsmiljøet
HK roser, at partierne bag finansloven sender en tiltrængt pose penge til uddannelsesinstitutionerne, hvor særligt de små skoler i udkanten kæmper. Forbundsformand Anja C. Jensen ser også positive takter i aftalens prioriteter for velfærden, hvor blandt andet skolemad kan lette hverdagen for mange børnefamilier. Men det vækker bekymring, at arbejdsmiljøet fortsat ikke bliver prioriteret i en tid, hvor mange kæmper med stress og fysisk nedslidning.
HK, Danmarks næststørste fagforbund, med 215.000 medlemmer fra både den private og offentlige sektor er tilfreds med at se, at finanslovsaftalen for 2025 på nogle punkter er en forbedret udgave i forhold til regeringens oprindelige udspil.
Men de bebudede nedskæringer i blandt andet Arbejdstilsynet vækker bekymring hos forbundsformand for HK, Anja C. Jensen:
– I en tid, hvor stress koster samfundet 55. mia. årligt, og vi alle ønsker os, at flere er med og forbliver længere i arbejdsfællesskabet, er det vanvittigt at spare penge på netop arbejdsmiljøindsatsen. Den har direkte betydning for både arbejdsudbud og hvilken politisk dialog, vi kan have om pensionsalder og værdig tilbagetrækning, siger Anja C. Jensen.
Lyspunkter for børnefamilierne
Det gode arbejdsliv har også stor betydning for børnefamilierne. For er man presset på jobbet, smitter det direkte af på overskuddet hjemme i familierne. Der mangler blik for helheden, når man med den ene hånd nedprioriterer arbejdsmiljøet og med den anden laver gode initiativer på den velfærdspolitiske dagsorden.
Forbundsformanden er begejstret for, at der med aftalen tages fat på at indføre gratis skolemad på forsøgsbasis over en årrække, idet der er afsat 104 mio. kr. i 2025 og 250 mio. kr. i årene frem mod 2028.
- Ud over at lette hverdagen for mange børnefamilier, der kæmper for at balancere arbejdsliv og madpakker til ungerne, så forventer vi også en lang række positive samfundseffekter ved bedre trivsel og bedre indlæringsevner - fx ved at sikre, at dem, hvor en madpakke i tasken ikke er en selvfølge, også får fyldt maven midt på dagen.
Derudover er HK positiv over for, at der findes penge til bedre barselsvilkår til forældre med indlagte nyfødte børn. Der afsættes 15 mio. kr. i 2005 og 20,9 mio. kr. efterfølgende til at give forældre med indlagte børn ret til 12 måneders fravær med barselsdagpenge. Med aftalen følger også en udvidet ret til dagpenge under sorgorlov for forældre, der mister et barn, men som har modtaget godtgørelse for tabt arbejdsfortjeneste i 2 år.
Bedre balance i uddannelsessystemet
Med aftalen tilføres ungdomsuddannelserne cirka 183 mio. kr. i 2025. Det er bestemt et skridt i den rigtige retning for de skoler, der kæmper med det nye knæktaxameter. Med aftalen sænkes det fra de 10 pct., som regeringen foreslog, til 7,5 pct.
Forbundsformand for HK, Anja C. Jensen:
- Det er vigtige penge, partierne her har prioriteret til uddannelser af høj kvalitet helt tæt på de unge. Men regnemodellen for taxametersystemet er desværre ikke ændret, så udfordringerne for erhvervsskolerne udenfor de store byer er der fortsat. Det vil vi arbejde for, at partierne finder en løsning på i andre forhandlinger.
1000 statslige stillinger skal nedlægges
HK er fortsat bekymrede for, hvordan nedlæggelsen af 1000 stillinger i staten vil påvirke borgerne og virksomhederne.
Formand for HK Stat, Heidi Juhl Pedersen:
- Statens medarbejdere løser jo de opgaver, som politikerne har bedt dem om, og mange steder løber de meget stærkt i forvejen. Hvis politikerne vil skære ned, er det derfor helt nødvendigt at se på, hvilke opgaver, der ikke længere skal løses. Vi opfordrer fortsat til, at politikerne har fokus på rette kompetencer til rette opgaver.
Nøgleord
Kontakter
Anja BinderupKommunikations- og pressechefHK Danmark
Tlf:+45 3330 4177Tlf:+45 2566 6307Anja.Binderup@hk.dkFølg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Ny analyse: Hårdt psykisk arbejdsmiljø sender flere tidligere på pension22.5.2025 11:59:21 CEST | Pressemeddelelse
Dårlig ledelse, højt tempo og konflikter skaber et hårdt psykisk arbejdsmiljø – og det øger risikoen for tidlig tilbagetrækning med 50 pct., viser en ny analyse. ”Arbejdsmiljøet skal forbedres markant, hvis der skal være rimelighed i at hæve pensionsalderen”, understreger Anja C. Jensen, formand for HK.
Forberedt på fremtiden: HK holder speederen nede for stærke erhvervsuddannelser6.5.2025 20:59:01 CEST | Pressemeddelelse
HK Danmark er tilfreds med ny politisk aftale, som styrker erhvervsuddannelserne markant med op til 600 millioner kroner årligt frem mod 2030. "Det er en aftale, vi har ønsket os længe", siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
HK: Højesterets dom er en historisk sejr for alle, der arbejder hjemmefra2.5.2025 13:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I dag har Højesteret afsagt dom i en principiel sag, der fastslår, at arbejdsskadesikringen også gælder, når arbejdet foregår i hjemmet. Afgørelsen er faldet i en sag, som HK Danmark har ført på vegne af et medlem, der kom til skade under hjemmearbejde.
Principiel sag i Højesteret i dag: Har du ret til arbejdsskadeerstatning, når du arbejder hjemmefra?23.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret behandler i dag en principiel sag om hjemmearbejde og arbejdsskader, som har stor betydning for de mange lønmodtagere, der helt eller delvist arbejder hjemmefra.
Stress rammer skævt, og systemet svigter kvinder økonomisk14.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinder bliver ramt af stressrelaterede erhvervssygdomme over tre gange så ofte som mænd. Men kvinder har sværere ved at få økonomisk kompensation for deres arbejdsskader. Det er ikke bare en sundhedsudfordring, men en ligestillingsudfordring, mener HK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum