Nu åbner fremtidens føtex med stort fokus på måltidet og sundhed
I Kokkedal kan du nu opleve føtex’ helt nye koncept, der vil være standarden for fremtidens føtex. Kunderne vil opleve en butik, hvor måltidet og convenience er i højsædet, og hvor de første sundhedstiltag bliver præsenteret

Igennem syv årtier har føtex opfyldt kundernes behov, og det agter de at fortsætte med. Derfor er føtex nu klar til at tage næste skridt, og det sker torsdag morgen 21. november, når føtex i Kokkedal efter en gennemgribende ombygning officielt står klar i nyeste version.
- Vi ønsker at skabe et endnu mere inspirerende og relevant føtex for fremtiden, hvor vi stadig opfylder alle kundernes behov med et bredt og nøje udvalgt sortiment, men hvor vi også inspirerer og fascinerer med nye, innovative måder at handle på. Vores nye butik i Kokkedal viser de første elementer på, hvordan fremtidens føtex kommer til at se ud. Vi skal gøre det lettere, vi skal inspirere og hjælpe kunden mod et sundere alternativ. Kan vi det, vil føtex også i fremtiden bidrage til at gøre hver dag bedre, siger direktør i føtex, Morten Møberg.
Med fokus på hurtige og lette måltider vil føtex samtidigt lægge sig i selen for at garantere sundere alternativer til langt størstedelen af butikkens udvalg – og til samme pris. føtex ønsker ligeledes at gøre indkøbsturen lettere og vil præsentere kunderne for en tydeligere oplysning om sundhed. I Kokkedal bliver der bl.a. ryddet op i vindfang, indgangspartier samt spotborde, hvor snacks og sodavand ofte optager plads – her vil man fremover finde flere sunde alternativer.
Ligeledes vil der i Kokkedal blive skabt en kasselinje med sunde alternativer og færre snacks og fristelser, der typisk lokker mod slutningen af indkøbsturen.
føtex kæmper for højere sundhedstransparens
I dag er Nøglehulsmærket et af de bedste pejlemærker for, om en given vare lever op til en række krav om bl.a. indhold af kostfibre, mindre sukker, mættet fedt og salt. Et godt og sikkert navigationsredskab for kunderne, men som ikke beskriver alle varer.
Føtex vil fremover arbejde for en mærkning, der sikrer at alle varer mærkes med en form for score. Et bud er den internationale mærkning Nutri-Score. En label for fødevarer, der sættes på forsiden af emballagen og informerer om produktets ernæringsmæssige kvalitet. Nutri-Score er baseret på en farveskala med 5 forskellige farver, der hver især er associeret med et bogstav fra A-E, hvor A er det sundeste alternativ akkurat som f.eks. energimærkningen på elektronisk udstyr. En mærkningsordning, der giver en score for ernæringssammensætningen i en given vare. Den anvendes i dag i flere EU lande, som f.eks. Holland, men som ikke er lovlig at bruge i Danmark – i føtex ønsker man at udfordre den eksisterende lovgivning på området og vil kortvarigt afprøve ordningen på et mindre område i Kokkedal ifm. åbningen.
- Vi forsøger hele tiden at udvikle os, så kundernes indkøbsoplevelse bliver bedre, nemmere og sundere. Vi mener, at Nutri-Score er en yderst relevant mærkning, der med et overskueligt visuelt udtryk, hurtigt kan give kunderne et overblik over hvilke varer, der er sundere end andre. Vi har en ambition om at skilte tydeligere om sundhed og vil præsentere et sundt alternativ til alle vores usunde varer – og til samme pris, fortæller Morten Møberg.
Den nye føtex i Kokkedal skal ses som endnu et eksempel på Salling Groups ambitioner om at flytte dagligvarekoncernen til næste niveau. I oktober præsenterede Salling Group sin nye forretningsstrategi, der har konstant udvikling, innovation og teknologi som nøgleparametre for at nå ambitionerne om en omsætning på 100 mia. kroner i 2028.
Salling Group sætter kurs mod fremtiden med historisk høje ambitioner | Salling Group
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comOm Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 59.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 12 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,1 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Group og Clever når milepæl: Over 1.000 ladeudtag på tværs af Danmark9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group og Clever har nået målet om at opsætte 1.000 ladeudtag og gør det dermed nemmere for elbilister at besøge butikkerne.
Salling Group styrker sit digitale beredskab og åbner for bedre offlinebetalingsløsninger i Bilka, føtex og Netto3.10.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt, udvidet samarbejde med Nets sikrer, at kunder i Salling Groups butikker fremover vil kunne betale med stort set alle betalingsformer under en eventuel krisesituation.
Salling Group gør status: 400 butikker har nu en fast madspildspartner29.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved stor fælles indsats på tværs af butikker og madspildsaktører har 400 føtex, Bilka og Netto-butikker i dag fået en fast madspildspartner, der ugentligt kommer forbi og henter overskudsmad.
Salling Group udvider bestyrelsen med to internationale profiler26.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekoncern styrker bestyrelsen med to erfarne profiler fra international detailhandel med tyske Aliz Tepfenhart og hollandske Giny Boer.
Salling Group klar til at bygge kæmpe solcelleanlæg25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun den allersidste formelle godkendelse fra Aarhus Kommune mangler, for at Salling Group kan sætte spaden i jorden og bygge et nyt solcelleanlæg, der vil give vedvarende energi nok til at drive fem Bilka-varehuse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum