Kampagne sætter fokus på ubehageligt og ulovligt indhold på nettet
21.11.2024 06:04:00 CET | Københavns Kommune Økonomiforvaltningen | Pressemeddelelse
Københavns Kommunes tryghedsundersøgelse fra i år viser, at en stor del af de unge københavnere mellem 15 og 25 år støder på ubehageligt og ulovligt indhold på sociale medier. Københavns Kommune er nu gået sammen med Københavns Politi, SSP og Red Barnet om en kampagne, som skal styrke børn og unge til bedre at kunne håndtere udfordringen med ubehageligt indhold online.

”De sociale medier skal være et trygt sted. Alt for mange unge mennesker støder på uønsket indhold på sociale medier. Og de er ofte i tvivl om, hvordan de skal handle på den utrygge oplevelse. Derfor igangsætter vi nu en kampagne, som skal give de unge konkrete handlemuligheder. Samtidig håber vi, at kampagnen vil bidrage til, at både unge, forældre og fagpersoner får talt om, hvad man kan gøre, hvis man ser ubehageligt indhold,” siger overborgmester i København, Lars Weiss.
Kampagnen har titlen ’Bare jeg ikke havde set det” og har de 15-25-årige som målgruppe. Kampagnen består primært af materiale til de unge, men der vil også være råd til både forældre og fagpersoner leveret af eksperter fra Red Barnet og fra Politiets Online Patrulje. I tillæg til kommunikationskampagnen vil Københavns Kommune udvikle et workshopforløb til de ældste klasser i de københavnske folkeskoler. På den måde vil man forsøge at nå et bredt udsnit af de unge.
”Ligesom at borgerne trygt skal kunne gå på gaderne, skal alle også kunne føle sig trygge, når de færdes digitalt. Så når Københavns Kommunes trygundersøgelse viser, at en stor del af de unge borgere oplever utryghed i deres digitale liv, tager vi det meget alvorligt. Det digitale liv er på mange måder lige så virkeligt, som dét der foregår væk fra skærmen, og vi håber derfor også på, at kampagnen vil føre til en større bevidsthed blandt de unge om, at vi som politi meget gerne vil høre fra dem, når de oplever noget ubehageligt online”, siger Politidirektør i Københavns Politi Anne Tønnes
En repræsentativ undersøgelse fra Red Barnet viste i september 2024, at 69 pct. af børn og unge fra ni til 17 år har oplevet mindst én digital krænkelse eller anden ubehagelig oplevelse online inden for det seneste år. Undersøgelsen viste også, at selvom de digitale krænkelser påvirker børn og unge negativt, har de svært ved at række ud efter hjælp.
”Som samfund har vi på det digitale område i alt for høj grad ladet vores børn og unge stå alene med nogle dybt alvorlige udfordringer for deres tryghed, sikkerhed og rettigheder. Det skal vi ændre. Derfor er vi glade for, at Københavns Kommune nu har taget initiativ til denne kampagne for bedre at klæde børn og unge på til at søge hjælp og til at håndtere ubehagelige oplevelser online,”, siger generalsekretær i Red Barnet, Johanne Schmidt Nielsen.
Kommunikationskampagnen kører fra uge 47 og tre uger frem. Workshopforløbet fra Københavns Kommune udbydes fra januar-juni 2025 til folkeskoleklasser på 6.-8 trin.
FAKTA
- Kampagnen kører i tre uger. Den lanceres med et website barejegikke.kk.dk, på sociale medier, samt plakater + bogmærker på københavnske folkeskoler og på bystandere i Københavns byrum fra onsdag den 20. november i uge 47. Kampagnen optræder desuden på GoCard og som busspot i de københavnske busser i uge 48.
- Kampagnen er udarbejdet af Københavns Kommune sammen med Københavns Politi, SSP og Red Barnet. Kampagnen henvender sig primært til unge mellem 15-25 år. Kampagnen vil desuden have råd til forældre og fagpersoner. Politiets Online Patrulje giver råd til både unge, og forældre, og Red Barnet giver råd til unge og fagpersoner.
- I tillæg til kommunikationskampagnen vil Københavns Kommune udvikle et workshopforløb, som vil blive udbudt til 6.-8. klassetrin på københavnske folkeskoler. Det udvikles og udføres i 1. halvår 2025.
- Kommunikationskampagne
- Kampagnens formål er at sætte fokus på det uønskede, ubehagelige og ofte ulovlige indhold, som unge bliver eksponeret for på nettet. Kampagnen skal skabe refleksion hos unge københavnere og hjælpe dem med at definere, hvornår noget er ubehageligt, og hvornår indholdet er ulovligt.
- Workshopforløb
- Workshopforløbet udbydes i samarbejde med Bæredygtig Generation (Børne-og ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune) fra januar-juni 2025 til folkeskoleklasser på 6.-8 trin. Forløbet kan tilbydes til i alt 60-70 klasser. Workshopforløbet bliver udformet med afsæt i det endelige kampagnekoncept
Øvrige indsatsområder: For at forebygge digitale krænkelser og kriminalitet tilbyder Københavns Politi undervisningsforløbet Den Sikre Side. Forløbet er udviklet i samarbejde med Trygfonden og henvender sig til 2. og 7. klasse. Undervisningen til 2. klasse fokuserer på god adfærd på nettet, selvbeskyttelse og fælles ansvar. Undervisningen til 7. klasse fokuserer på passwords, billeddeling, online interaktioner og lovgivning. Interesserede skoler kan kontakte Københavns Politis Forebyggelsesafdeling på kbh-lpe-forebygsekr@politi.dk.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Høje boligpriser dæmper tilflytningen til København: Så meget forventes hovedstaden at vokse frem mod 20606.3.2026 12:22:57 CET | Pressemeddelelse
København vokser fortsat – men ikke så hurtigt som tidligere. Det fremgår af Københavns Kommunes nye befolkningsprognose, der viser, at hovedstaden voksede med 4.550 borgere sidste år – omtrent 3.000 færre end i 2024. Den lavere befolkningsvækst hænger blandt andet sammen med, at mange unge ikke længere har råd til at flytte til byen.
Københavns Rådhus oplyses i Ukraines farver på fireårsdagen for Ruslands invasion af Ukraine23.2.2026 09:41:45 CET | Pressemeddelelse
Den 24. februar er det fire år siden, Rusland invaderede Ukraine. I den anledning vil København Rådhus blive lyst op i de ukrainske nationalfarver blåt og gult. Oplysningen sker for at markere solidaritet og sympati med Ukraine.
Københavns overborgmester og borgmester i Kommuneqarfik Sermersooq til møde i København: Afgørende med et stærkt bånd i urolige tider5.2.2026 14:06:47 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune og Kommuneqarfik Sermersooq har siden 2024 haft et venskabsbysamarbejde. På et møde i dag blev borgmestrene i de to kommuner enige om vigtigheden i at fortsætte det gode samarbejde. Mødet var det første mellem de to borgmestre.
Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen2.2.2026 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune rejser nu skov svarende til op mod 1,4 millioner nye træer uden for byens grænser. Træerne plantes som led i kommunens klimaindsats og skal bidrage til renere luft, beskytte grundvand og skabe mere natur de næste mange årtier.
Vær med, når de danske europamestre i håndbold fejres på Københavns Rådhus1.2.2026 19:38:49 CET | Pressemeddelelse
Så lykkedes det! Det danske herrelandshold har skrevet historie ved på imponerende vis at vinde EM-guld i håndbold for tredje gang. Med sejren kan Danmark nu kalde sig regerende mestre ved EM, VM og OL. En så enestående bedrift skal naturligvis fejres. Derfor inviteres alle til at være med, når de nykårede europamestre hyldes på Københavns Rådhusplads i morgen, mandag den 2. februar 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum