Emirates fejrer Thanksgiving
Thanksgiving-sæsonen er over os, og Emirates byder igen i år på særlige madoplevelser, drikkevarer og underholdning på flyvninger mellem Dubai og USA fra den 23. til 30. november. Duften af stegt kalkun breder sig desuden i Emirates' lounges i Dubai, Boston, New York, Los Angeles og San Francisco.

20. november 2024: Passagerer på First-, Business- og Premium Economy Class kan igen i år se frem til en unik Thanksgiving-menu, der afspejler det bedste af sæsonens smage. At netop Emirates gør noget særligt ud af den ærkeamerikanske menu, er ikke et tilfælde. Luftfartsselskabet gør altid en dyd ud af at lade destinationernes madkultur spille ind i de 220.000 måltider, der dagligt serveres ombord på Emirates' fly.
Hos Emirates fejrer man Thanksgiving i perioden fra 23. til 30. november. På First Class serveres der morgenmad med duftende kanelpandekager, æble- og tranebærkompot og græskarfyld. På fly fra Dubai til USA inkluderer menuen blandt andet selleri- og pæresuppe, klassisk Thanksgiving-kalkun med alt dertilhørende - inklusive desserter som æblefritter med mascarpone eller key lime-tærte. Fra USA til Dubai er det retter som sød kartoffelsuppe med hummer og citron-marineret kalkun der giver en smagsoplevelse i de tyndere luftlag ud over det sædvanlige.
På Business Class fra Dubai til USA serveres en lækker suppe efterfulgt af gravlaks med ingefær og kandiseret appelsin, gulerodscoulis, bjørnebær og Beluga-kaviar. Hovedretten består af møre skiver af stegt kalkun, tranebærjus, ristede butternutsquash, kartoffelmos med gulerod, smørdampede rosenkål, urtesmør, ristede pekannødder og klassisk cornbread.
Premium Economy-passagerer kan kaste sig over klassisk rejesalat efterfulgt af grillet artiskok, butternutsquash, brede bønner og grønkål toppet med solsikkefrø og tørrede tranebær. Bagefter venter en hovedret med møre skiver af stegt kalkun og alt hvad dertil hører plus dessertklassikeren key lime-tærte med Chantilly-flødeskum og hindbær efterfulgt af en Emirates græskarkrydret biscotti.
Fra USA til Dubai vil hovedretten på Premium Economy Class være stegt kalkun med alt det velkendte tilbehør, og desserten er cheesecake med bær.
På Economy Class serveres der klassiske retter som Waldorfsalat, stegt kylling med tranebærsauce og en dessert med græskar, æble og kanel.
På Emirates’ A380-flyvninger fra Dubai til Los Angeles, New York, San Francisco og Washington DC kan passagerer desuden lægge vejen forbi megaflyets ikoniske Onboard Lounge og snuppe et par cupcakes med pecannødder og nyde dem med barens udvalg af premiumdrikkevarer.
Thanksgiving i Emirates’ lounges
Fra den 23. til 30. november kan passagerer i Emirates’ lounges nyde klassiske Thanksgiving-retter. Der serveres blandt andet kalkun med æble-salvie-fyld, hvidløgskartoffelmos og græskarretter, afsluttet med cheesecake-mousse. I Dubai byder lounges på kalkunbryst, tranebærsauce, kartofler med rosmarin og en række særlige cocktails.
Underholdning til Thanksgiving
For at sætte stemningen kan passagererne se de største NFL- og NBA-kampe live ombord. Derudover tilbyder Emirates’ ice-underholdningssystem over 6.500 kanaler med film, tv-serier og musik – perfekt til at nyde flyrejsen i fulde drag.

Emirates flyver til 150 destinationer på seks kontinenter fra Københavns Lufthavn via Dubai alle ugens dage.
Ruten København-Dubai flyves pt. af en Boeing 777-300, men fra 1. januar 2025 vender den ikoniske Emirates A380 tilbage til Københavns Lufthavn i en high density-version med plads til 615 passagerer fordelt på flyets to dæk.
Nøgleord
Kontakter
Karsten KeinickeSeniorrådgiverFRIDAY
Tlf:+45 60 830 230emirates@fday.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Emirates
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Emirates
Emirates forlænger sponsorat med danskerhold12.2.2025 14:09:38 CET | Pressemeddelelse
Danskerne Mikkel Bjerg og Julius Johansen er holdkammerater på UAE Team Emirates XRG, der nu er sikret værdifuldt sponsorat frem til 2028.
Emirates bliver verdens første Autism Certified Airline™28.1.2025 11:57:37 CET | Pressemeddelelse
Emirates bliver verdens første Autism Certified Airline™, som en del af deres indsats for at gøre rejser mere tilgængelige og behagelige for alle – også for passagerer med autisme eller sensoriske behov. Fra specialtræning af over 30.000 medarbejdere til nye standarder og services planlagt for 2025, sætter Emirates nye standarder for en mere inkluderende rejseoplevelse.
Emirates holder Veganuary hele året24.1.2025 10:35:56 CET | Pressemeddelelse
Antallet af veganske flyrejsende stiger globalt, og desuden vælger mange ikke-veganere i stigende grad veganske retter Emirates’ udvalg af veganske retter tæller nu mere end 300 opskrifter, som serveres på fly til over 140 destinationer verden over Emirates serverer over 400.000 veganske måltider hvert år fordelt på alle luftfartsselskabets rejseklasser Emirates tilbyder også veganske måltider skræddersyet til børn Dubai, Veganuary, 2025: Fristende veganske retter har høj prioritet hos Emirates – ikke kun fordi antallet af flyrejsende, der ønsker veganske måltider fortsat stiger globalt, men også fordi mange ikke-veganere vælger veganske retter under flyrejser som et lettere alternativ. Emirates udvider løbende sit udvalg af veganske retter ved at udvikle nye opskrifter med innovative ingredienser – senest en erstatning for kogt æg lavet udelukkende af bælgfrugter, der både er velsmagende og næringsrig. Derudover tilføjes usvalgte veganske måltider skræddersyet til børn samt nye retter
Emirates SkyCargo indsætter fragtfly til og fra København2.1.2025 09:11:18 CET | Pressemeddelelse
København, Danmark, 2. januar 2025 – For at imødekomme den stigende efterspørgsel på luftfragt til og fra Danmark har Emirates SkyCargo, fragtdivisionen af verdens største internationale luftfartsselskab, nu valgt at indsætte et dedikeret ugentligt fragtfly fra Københavns Lufthavn. Den nye rute udvider netværket af destinationer, der betjenes af Emirates’ fragtfly, til 38. Tidligere har København modtaget og afsendt fragt via lastkapaciteten i de daglige passagerfly, men fremover vil det ugentlige Boeing 777-fragtfly øge den tilgængelige kapacitet for Emirates’ fragtkunder. Flyet har en fragtkapacitet på 85 tons, hvilket giver en betragtelig stigning i den volumen, der kan håndteres fra København og nabolande som Norge og Sverige. Betydelig vækst i fragt ud af København Emirates SkyCargo har oplevet betydelig vækst på over 20 % i fragtvolumen fra Danmark i det seneste regnskabsår, primært drevet af farmaceutiske produkter. Med en fremtrædende life science-industri og effektiv kølekædei
Emirates’ ikoniske A380’er er tilbage i København2.1.2025 07:46:58 CET | Pressemeddelelse
- Luftfartsselskabets ’flagskib’ landede onsdag d. 1. januar 2025 igen i den danske hovedstad - for første gang siden 2020
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum