Husker du at tjekke tag, facader og vinduer på din bolig, inden vinteren kommer?
Vi kan snart se frem mod vinterkulde, nattefrost og sågar sne og slud. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab, LB Forsikring, viser, at flertallet glemmer at tjekke det ydre på deres bolig. Hveranden boligejer tjekker således ikke boligen regelmæssigt, og det kan ende med at koste dyrt.

Har du hørt om begrebet klimaskærm? Måske ikke, men som boligejer er det vigtigt at vide, at man løbende bør tjekke, om boligens ydre dele er tætte og solide. Med de ydre dele menes tag, facader og vinduer og det er disse ydre dele, der samlet går under begrebet ’klimaskærmen’ på boligen.
”Vi ved af erfaring, at man kan forebygge og begrænse mange skader ved at have en velfungerende klimaskærm. Den udgør en stor del af husets modstandskraft over for vind og vejr, derfor anbefaler vi mindst én gennemgang årligt for at mindske risikoen for vejrligsskader,” siger Trine Bechmann Henningsen, skadeschef i LB Forsikring.
LB Forsikring har spurgt medlemmerne i sit medlemspanel, om de husker at tjekke klimaskærmen på deres bolig. Tallene viser, at 41 procent af respondenterne har husket det inden for det seneste år, mens resten svarer nej eller ved ikke.
Når der spørges ind til, hvorfor flertallet ikke har tjekket klimaskærmen, svarer 68 procent, at de enten ikke har tænkt over det eller ved, hvordan det skal gøres.
”Jeg kan godt forstå, hvis mange synes, det er en uoverskuelig opgave. For hvad er det man skal tjekke og hvordan? Vi vil gerne hjælpe vores medlemmer og andre på vej med den opgave, da det er vigtigt at have et tæt tag, tætte vinduer og solide facader, både når der er skybrud og kraftig regn og også inden vintervejret for alvor melder sin ankomst,” lyder det fra Trine Bechmann Henningsen, der understreger, at man altid kan få assistance fra en professionel håndværker, hvis man er i tvivl.
Gode råd fra LB Forsikring til at tjekke klimaskærmen på boligen:
Taget: Vær særlig opmærksom på områder med dampbuler på tagpaptag, knækkede tegl eller eternitplader. Rens tagbrønd for blade og andet der kan stoppe brønden til. Løse tagsten der skal fastgøres/rettes på plads. Tagrender og skotrender skal renses op og tjekkes efter.
Soklen: Soklen er fundamentet for din bolig, og derfor er det afgørende at holde den tør og intakt. Gå soklen efter for revner, især dem, der er bredere end 2 mm eller lyder hule, når du banker på dem. Fugt kan trænge ind i huset gennem revner i soklen og forårsage skader. Hule lyde indikerer, at pudsen har løsnet sig fra soklen, hvilket kan forværre problemet.
Udendørs træværk: Vær opmærksom på tegn på råd i udendørs træværk, især vindueslister, gavltrekanter, remme og sternbrædder. Træværk, der udsættes for fugt, kan rådne, hvilket kan svække husets struktur og skabe grobund for insekter. Tjek også om træværket sidder løst.
Fuger: Fugerne spiller en afgørende rolle i at holde murværket tæt og forhindre fugtindtrængning, der kan føre til skader og forringelse af husets tilstand. Gå derfor fugerne efter for revner og sprækker, der kan indikere, at de er begyndt at forvitre. Vær særlig opmærksom på fuger omkring vinduer og døre. Bank let på fugerne med en hammer eller skruetrækker. Hvis mørtelen smuldrer eller falder ud, er det et tegn på, at fugen skal repareres. Er fugerne misfarvede kan det skyldes fugtindtrængning eller algevækst, der kan nedbryde fugemassen over tid.
Facader: Afskallede og løse mursten skal skiftes eller mures fast. Vær opmærksom på facaden på pudsede og vandskurede huse. Derudover bør læmure tjekkes, så de ikke er løse.
Fakta om LB Forsikrings medlemsundersøgelse:
Medlemsundersøgelsen er foretaget i august 2024 i LB Forsikrings medlemspanel, der er rekrutteret blandt LB Forsikrings over 440.000 medlemmer. 1146 medlemmer, der alle er over 18 år, har besvaret spørgsmålene omkring tjek af klimaskærmen på fritidshus, hus, række -, kæde, dobbelthus eller lignende.
LB Forsikrings medlemspanel er et panel af medlemmer på tværs af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Bauta Forsikring og Runa Forsikring, der frivilligt har meldt sig.
For redaktionelle spørgsmål til undersøgelsen kontakt pressechef i LB Forsikring; Line Ernlund, lier@lb.dk
Om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Millionbevilling skal give flere frivillige og mere fællesskab i psykiatrien13.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 4,6 mio. kr. fra LB Foreningen skal Håb i Psykiatrien udvide deres indsats, hvor frivillige skaber pusterum ved at facilitere fællesskaber igennem aktiviteter på de lukkede, åbne og retspsykiatriske afsnit til gavn for indlagte med psykiske lidelser. Målet er, at der skal være frivillige på 200 psykiatriske sengeafsnit og ambulatorier.
Kulde på vej11.3.2025 08:52:40 CET | Pressemeddelelse
Mens de fleste måske havde fundet solbriller og solcremen frem, melder DMI nu om, at kulden vender tilbage. Derfor råder LB Forsikring, landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, danskerne til at være ekstra opmærksomme i denne forårstid.
Mildere vejr på vej: Er du opmærksom på fugt eller vand i boligen?20.2.2025 11:16:01 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne varsler nu et vejrskifte over Danmark. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, boligejerne til at tjekke boligen for sne og is.
Ny millionpulje skal styrke demokratiet i Region Syddanmark12.2.2025 09:59:18 CET | Pressemeddelelse
LB Foreningen i Region Syddanmark vil i 2025 uddele en mio. kroner til lokale indsatser for demokratiet. Midlerne skal gå til projekter, som skaber begejstring for demokratiet og plads til den demokratiske samtale lokalt.
Millionbevilling fra LB Foreningen skal udforske skoleskak som hjælp til inklusion i grundskolen7.2.2025 12:46:36 CET | Pressemeddelelse
Når 16-årige Anton i dag går på gangene på Bjergmarkskolen er det med en anden selvtillid end tidligere. Før gik han nemlig i en specialklasse, men med skoleskak tog han turen tilbage til en almindelig folkeskoleklasse og går nu i maritim 10. klasse i Holbæk. En bevilling på 4,25 mio. kr. fra LB Foreningen til Dansk Skoleskak skal nu udforske Anton-effekten med et pilotprogram på 5 skoler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum