RUC modtager millionbevilling til forskning i ensomhed blandt ældre
Danmarks Frie Forskningsfond har bevilget midler til 7 nye forskningsprojekter om ensomhed - et af projekterne er fra Roskilde Universitet.

Hvorfor føler nogle ældre sig ensomme, mens andre i samme situation ikke gør? Og hvad betyder det for vores måde at forstå og forsøge at mindske ensomhed blandt ældre?
Det undersøger antropolog og lektor i sundhed Alexandra Jønsson i et nyt forskningsprojekt støttet af Danmarks Frie Forskningsfond.
Gennem etnografisk feltarbejde skal hun undersøge både, hvordan og hvornår man som ældre kan opleve ensomhed og hvordan ansatte i hjemmeplejen forstår, og håndterer ensomhed hos de ældre borgere.
”Ensomhed er en naturlig del af livet, men for nogle kan ensomheden vokse til et overskyggende problem, som påvirker livskvaliteten og helbredet. Vi ved, at risikoen for at føle sig ensom stiger med alderen, men der er brug for, at vi nuancerer forståelsen af ensomheden i aldring. Baseret på min tidligere forskning vil jeg undersøge, om der er risiko for, at vi gør ensomhed til et medicinsk problem - og gør det til et problem blandt nogle ældre borgere, som faktisk ikke selv opfatter det som et problem, men snarere et livsvilkår i aldringen,” siger Alexandra Jønsson.
Resultaterne af forskningsprojektet skal skabe viden, som kan hjælpe med at forbedre fremtidige tilgange til håndtering af ensomhed. Samtidig vil Alexandra Jønsson med projektet gerne bidrage til at sikre, at ressourcerne tildeles de, der har mest brug for dem.
Fakta:
- Projekttitel: The Syndemics of Loneliness in Old Age: An Ethnographic Inquiry into Causes and Handling of Feeling Lonely (SOLO)
- Bevilling: 3.165.120 kr.
Nøgleord
Kontakter
Pressetelefon (ml. 09.00 og 16.00 i hverdagene)
Tlf:2887 0027Billeder
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Hvilken betydning har brugerinddragelse i psykiatrien? Nyt projekt undersøger udviklingen3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forskningsprojekt fra Roskilde Universitet, støttet af Velux Fonden, undersøger hvordan idealet om brugerinddragelse i psykiatrien kan føre til nye former for ulighed.
Fysiker fra RUC får bevilling til at undersøge materialers ’indre ur’2.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Professor i fysik Jeppe Dyre fra Roskilde Universitet modtager midler fra Danmarks Frie Forskningsfond til et nyt projekt, der vil udvikle en matematisk teori for materialers 'indre tid'.
RUC-forsker skal undersøge ny alvorlig resistenstype30.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lektor Lotte Jelsbak modtager millionbevilling til at undersøge en ny resistenstype, der truer effektiv behandling af infektioner.
Samfundsvidenskabelige forskere på RUC får bevillinger fra Danmarks Frie Forskningsfond23.10.2025 09:51:39 CEST | Pressemeddelelse
To forskere fra Roskilde Universitet modtager tilsammen ca. 6 mio. kr. til nye projekter om henholdsvis arbejdsmigration og oprindelige folks rettigheder i den grønne omstilling.
Roskilde Universitet tager yderligere skridt for at sikre kvalitet og relevans15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet har udfordringer med optag af et større antal studerende uden for Europa, som ikke har kunnet leve op til gængse krav til studieaktivitet og fagligt niveau, hvilket har haft en betydning for kvaliteten af visse uddannelser. Derfor indfører universitetet nu yderligere tiltag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


