Nu er den første salt faldet
18.11.2024 10:59:23 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets saltbiler blev natten til mandag sendt på vejene for første gang denne vintersæson, og det var Jylland, der fik den første dosis salt.

Der er saltet i store dele af Jylland. Natten til mandag blev saltbiler sendt i aktion for Vejdirektoratet for første gang denne vinter for at salte, og tidspunktet, det skete, svarer nogenlunde til de sidste mange år.
De seneste 14 år, som Vejdirektoratet har data for, ligger tidspunktet for vintersæsonens første rigtige saltning cirka mellem midt oktober og midt november.
35 saltbiler har været på vejen i nat, og de har saltet fra Varde og østpå til Vejle og nordpå til Lemvig. I Nordjylland er det Hadsund landevej og E45 Randers til Støvring.
”Der er altså tale om et første lille fingerpeg på vinterens egentlige begyndelse, når den første rigtige saltning finder sted. Det er når to ruter eller mere har behov for saltning,” siger Freddy Emil Knudsen fra Vejdirektoratets Vintertjeneste.
En saltrute på statsvejene er typisk 50 km lang og tager knap 3 timer at køre igennem.
Selve indsatsen med både saltbiler og sneplove styres af Vejdirektoratets Vintertjeneste, der har sæde i Vejdirektoratets Vintervagtcentral i Aalborg. Centralen er bemandet med uddannede vintervagter, som hele vinteren overvåger vej- og vejrsituationen og bekæmper glatføre på statsvejene.
Nøgleord
Kontakter
Freddy Emil KnudsenChefkonsulentVejdirektoratet
Tlf:22 23 76 50fek@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Ny omkoblingsplads til lange vogntog åbner ved Odense14.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet åbner i dag en ny omkoblingsplads ved Tietgenbyen i Odense. Pladsen giver transportører bedre muligheder for at benytte de længere EMS2-vogntog og dermed transportere mere gods ad gangen.
Trafikale gener på Marselis Boulevard fra midten af september10.9.2026 13:08:12 CEST | Pressemeddelelse
Jordbundsundersøgelserne på Marselis Boulevard er godt i gang, tidsplanen holder og alle undersøgelser forventes at være færdige til december.
Knap 9 ud af 10 oplever, at andre bilister stjæler deres afstand10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en velkendt situation på motorvejen: Man holder afstand til bilen foran, men pludselig trækker en anden bil ind i mellemrummet og efterlader meget lidt afstand. Knap 9 ud af 10 trafikanter oplever, at andre gør netop det. Det viser en undersøgelse fra Vejdirektoratet, der nu lancerer en ny kampagne.
Flyshow giver risiko for kø ved Aalborg Lufthavn9.9.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 125.000 gæster ventes søndag 13. september til Danish Air Show på Flyvestation Aalborg. Det vil lægge et stort pres på vejene omkring Aalborg Lufthavn og Vadum, og Vejdirektoratet opfordrer derfor trafikanter til at sætte ekstra tid af til turen.
Udbygning af motorvej rykker tættere på Hillerød9.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er allerede fuld gang i anlægsaktiviteterne på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Nu begynder byggeriet også på den nordlige strækning mellem Peder Oxes Allé og Isterødvejen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum