Nu er den første salt faldet
Vejdirektoratets saltbiler blev natten til mandag sendt på vejene for første gang denne vintersæson, og det var Jylland, der fik den første dosis salt.

Der er saltet i store dele af Jylland. Natten til mandag blev saltbiler sendt i aktion for Vejdirektoratet for første gang denne vinter for at salte, og tidspunktet, det skete, svarer nogenlunde til de sidste mange år.
De seneste 14 år, som Vejdirektoratet har data for, ligger tidspunktet for vintersæsonens første rigtige saltning cirka mellem midt oktober og midt november.
35 saltbiler har været på vejen i nat, og de har saltet fra Varde og østpå til Vejle og nordpå til Lemvig. I Nordjylland er det Hadsund landevej og E45 Randers til Støvring.
”Der er altså tale om et første lille fingerpeg på vinterens egentlige begyndelse, når den første rigtige saltning finder sted. Det er når to ruter eller mere har behov for saltning,” siger Freddy Emil Knudsen fra Vejdirektoratets Vintertjeneste.
En saltrute på statsvejene er typisk 50 km lang og tager knap 3 timer at køre igennem.
Selve indsatsen med både saltbiler og sneplove styres af Vejdirektoratets Vintertjeneste, der har sæde i Vejdirektoratets Vintervagtcentral i Aalborg. Centralen er bemandet med uddannede vintervagter, som hele vinteren overvåger vej- og vejrsituationen og bekæmper glatføre på statsvejene.
Nøgleord
Kontakter
Freddy Emil KnudsenChefkonsulentVejdirektoratet
Tlf:22 23 76 50fek@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Fugerne skal udskiftes på motorvejsbro i Nørresundby15.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 22. april og cirka en måned frem udfører Vejdirektoratet vejarbejde på Nørresundbygrenen på E45 i Nørresundby. Trafikanter i nordgående retning vil i perioden blive ledt ud på en mindre omkørselsrute.
Kun et spor i hver retning på E45 nord for Aarhus første søndag i påskeugen11.4.2025 12:59:29 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 13. april spærrer Vejdirektoratet et spor på E45 Østjyske Motorvej umiddelbart nord for Motorvejskryds Aarhus N. Der spærres et spor ad gangen i tidsrummet 06:30-17:30.
Varsel om natlige spærringer af tunnel i København11.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet nærmer sig enden på renoveringen af Frederikssundsvejstunnelen ved Bellahøj i det nordvestlige København, og i forbindelse med det afsluttende arbejde er der behov for en periode med totalspærringer.
Etablering af støjskærm langs Helsingørmotorvejen ved Gentofte går i gang11.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør går efter påske i gang med at etablere en støjskærm langs Helsingørmotorvejen, Lyngbyvejen og Lyngby Omfartsvej. Støjskærmen kommer til at indhegne området Ved Ungdomsboligerne, der ligger i en kvadrant mellem de tre store færdselsårer i udkanten af Kongens Lyngby, i Gentofte Kommune. I den forbindelse sker der en trafikomlægning.
Samkørselsplads ved Randers C lukker midlertidigt i maj9.4.2025 10:57:12 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er nødt til at lukke den nye samkørselsplads ved <40> Randers C på E45 Nordjyske Motorvej i to uger. Årsagen er, at der skal lægges det sidste lag asfalt på toppen. Og samtidig bliver toilettet tilsluttet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum