MENY henter kommerciel direktør i Dagrofa-familien
Kristine Pilgaard tiltræder som kommerciel direktør i MENY fra årsskiftet. Hun kommer fra en stilling som kategorigruppechef for Food i Dagrofa.

MENY har fundet sin nye kommercielle direktør internt i Dagrofa-familien. Når Kristine Pilgaard fra årsskiftet tiltræder som kommerciel direktør i MENY, kommer hun med en god erfaring fra Dagrofa og er dermed godt bekendt med forretningen.
Kristine Pilgaard kommer fra en stilling som kategorigruppechef for Food, og hun har tidligere også været chef for forretningsudvikling og for Dagrofas Private Labels.
MENYs kædedirektør Richo Boss glæder sig over, at han kunne finde en oplagt kandidat til posten som kommerciel direktør internt i Dagrofa.
”Vi har i de seneste mange år haft et fantastisk godt og tillidsfuldt samarbejde med Kristine, som kender både kæden, butikker og købmænd særdeles godt. Jeg er derfor meget glad for, at Kristine tiltræder som kommerciel direktør i MENY, så vi sammen kan arbejde videre på den positive udvikling, vi er i som kæde,” siger Richo Boss.
Den nye kommercielle direktør glæder sig til at blive en del af en stærk MENY-kæde.
”Jeg ser frem til at møde både nye og velkendte ansigter og til at samarbejde om at styrke MENYs position som Danmarks Madmarked. Med stor respekt for det solide kommercielle fundament, der allerede er skabt, glæder jeg mig til at bidrage til videreudviklingen af vores stærke koncepter og brede sortiment – altid med fokus på kvalitet og konkurrencedygtige priser,” siger hun.
Kristine Pilgaard tiltræder som kommerciel direktør i MENY d. 1. januar 2025.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Sommeren byder på generationsskifte i SPAR Horne7.7.2025 10:44:08 CEST | Pressemeddelelse
Efter 26 år i spidsen for SPAR Horne har Carsten og Gitte Bøgedal den 1. juli 2025 overdraget nøglerne til svigersønnen Emil Christensen, der har været en fast del af butikken siden 2005.
Ny adm. dir. i Aarstiderne vil give flere lyst til at spise mere grønt og økologisk3.7.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Dorte Tandrup brænder for at gøre gode råvarer, økologi og grønne måltider mere tilgængelige for flere. Til august får hun mulighed for at arbejde med netop den dagsorden, når hun indtræder som ny administrerende direktør i den økologiske pionérvirksomhed Aarstiderne A/S.
Dagrofa Foodservice er ny fødevareleverandør til Danske Diakonhjems plejehjem1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice er den nye centrale fødevareleverandør til Danske Diakonhjem, der er Danmarks største private aktør inden for plejehjem og friplejehjem. Indkøbsaftalen er flerårig og skal bl.a. sikre den bedst mulige mad for beboerne og balance i køkkenbudgetterne.
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
Inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’ vender tilbage med endnu flere masterclasses25.6.2025 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum