Over 7.500 frivillige indsamler 15 tons affald
På tværs af knapt 500 ruter i hele landet har frivillige indsamlet rekordmeget affald som led i non-profit-projektet Ren Natur. Projektet er støttet af supermarkedskæden SPAR, der for sjette år i træk er hovedsponsor.
Fra maj til oktober 2024 har frivillige, iført trafiksikre veste og med affaldssække i hånden, ryddet op på knapt 500 ruter i hele landet. Med 15 tons indsamlet affald sætter årets indsats en ny milepæl for projektet, og samtidig er 2024 også året med det højeste antal frivillige deltagere – over 7.500 frivillige.
Ren Natur-projektet blev søsat i 2018 af Hold Danmark Rent, og interessen for at deltage er vokset støt de seneste år, i takt med at lokale foreninger har sat større fokus på projektet.
“Vi er dybt taknemmelige for de mange frivillige og lokale foreninger, der hvert år bakker op om initiativet. Deres engagement gør en forskel, og vi er stolte af at være en del af et projekt, der renser vores natur og styrker lokale fællesskaber,” siger Esben Keller, kædedirektør i SPAR, Min Købmand og Let-Køb.
Som hovedsponsor af projektet har SPAR spillet en central rolle. På de mere end 100 ruter, der gik forbi en af de lokale SPAR-butikker, blev de frivillige sendt afsted med lækre forfriskninger, hvilket skabte en social og hyggelig atmosfære for alle indsamlerne.
Foruden det sociale fællesskab på indsamlingsdagen donerede SPAR 2.500 kr. til hver af de deltagende foreningers klubkasser. Sponsoratet er støttet af KFI Erhvervsdrivende Fond.
I år har Ren Natur-projektet haft en bred diversitet blandt de aktive foreninger på de mange ruter landet over. Et af målene for årets indsamling var at få flere sociale foreninger til at deltage, og det lykkedes. Sociale foreninger udgjorde i år 13 % af den samlede deltagelse.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
SPAR åbner helt nyt supermarked i hjertet af Vindinge22.1.2025 10:16:25 CET | Pressemeddelelse
Den 30. januar 2025 er en mærkedag for borgerne i Vindinge. Her åbner det længe ventede SPAR Vindinge, et moderne supermarked på 600 kvadratmeter, der er skræddersyet til at dække lokalområdets behov.
Dagrofa samlede leverandører: Skarpt fokus på stabil prisudvikling og en ny ambitiøs vækststrategi21.1.2025 19:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 21. januar var Dagrofa værter for et stort leverandørtræf, der var dedikeret til at sætte fokus på fødevareprisernes udvikling og virksomhedens nye Gro’27-vækststrategi. Til arrangementet blev leverandørerne Danish Crown og Valsemøllen også kåret til fødevarekoncernens mest værdifulde samarbejdspartnere i 2024.
Supermarkedskæde giver stød til 15 hjerter i 202420.1.2025 10:45:24 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende supermarkedskæde SPAR gør en forskel for både indkøb og livredning. Med hjertestartere foran alle 141 butikker i Danmark bidrager kæden til at redde liv.
Danskerne købte flere danske varer i Dagrofa sidste år16.1.2025 09:06:10 CET | Pressemeddelelse
Dagrofa solgte markant flere danske varer i 2024 sammenlignet med tidligere. Godt hjulpet på vej af MENYs Danske Madskatte, der oplevede en vækst på næsten 20 procent. Også stor vækst til alkoholfri øl og vin og til økologi.
For andet år i træk: MENY kåret til Årets Supermarked i B.T.s afstemning14.1.2025 15:49:41 CET | Pressemeddelelse
MENY har skudt året godt i gang. I en afstemning på B.T.’s hjemmeside, har mediets læsere kåret kæden som Årets Supermarked i det år, der er gået. Danmarks 12 største supermarkedskæder var med i afstemningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum