Landdistrikter: Sundhedsaftale svækker regional udvikling i land- og yderområder
Det er et tab for udviklingen i landdistrikterne, især i land-, ø- og yderkommuner, at sundhedsreformaftalen vil afskaffe regionernes opgaver inden for regional udvikling. Det vil svække den tværgående udvikling på en række væsentlige områder, mener Landdistrikternes Fællesråd.

Fremover skal regionerne ikke beskæftige sig med opgaver i regi af regional udvikling, fremgår det af den nye sundhedsaftale, som er indgået af regeringen, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Danmarksdemokraterne.
Landdistrikternes Fællesråd kalder det et tab for de mest udfordrede regionale land- og yderområder.
- Vi har kæmpet for, at opgaverne inden for regional udvikling blev bevaret, for ellers vil landdistrikterne, især i land-, ø- og yderkommuner, miste afgørende udviklingsmuligheder inden for dele af landdistriktsudviklingen, fx klimasikring, klimatilpasning, grøn omstilling, cirkulær økonomi og kultur.
- Det er uden tvivl et stort tab, da det vil svække mulighederne for at skabe attraktive bosætningsmuligheder og arbejdspladser, som er særligt vigtigt i de mest udfordrede regionale områder, udtaler formand Steffen Damsgaard, og understreger, at det er helt oplagt, at regionerne fortsatte arbejdet med at skabe regional udvikling i disse områder.
Bidrag til grøn omstilling og adgang til EU-midler forsvinder
Regionerne hjælper bl.a. kommunerne med cirkulær økonomi, deres klimaplaner, der kan sætte mål og indsatser for reduktion af udledningen af drivhusgasser, og tilpasning til klimaforandringer. Det bidrag stopper, hvis arbejdet med den grønne omstilling bortfalder fra regional udvikling.
- I de områder af landet, der ligger længst væk fra de store byer, mærkes konsekvenserne tydeligt, når kravene til klimasikring og cirkulær genanvendelse stiger. Regionerne yder i dag en væsentlig indsats inden for disse områder, så det er svært at forstå det politiske ønske om at fjerne denne opgave, siger Steffen Damsgaard.
Gennem regional udvikling har regionerne desuden sikret 2,24 mia. kr. siden 2014 i EU-støtte til danske klimaprojekter. Et eksempel herpå er Coast-to-coast – Climate Challenge fra 2022, hvor mange kommuner, Region Midtjylland og forsyningsselskaber arbejdede sammen om klimasikring.
- Uden regional udvikling vil sådanne projekter ikke kunne realiseres, da de kræver regional ledelse og langvarig finansiering. Vi risikerer at miste store EU-midler, som Danmark ellers ikke ville have adgang til, når regionerne ikke fortsat kan deltage i denne indsats, udtaler Steffen Damsgaard.
Gennem vidensdeling på tværs af regionernes landdistrikter har regional udvikling desuden bidraget med at samle og formidle erfaringer fra lokale udviklingsinitiativer.
- Regionerne har løftet en vigtig opgave med at samle erfaringer på tværs af kommunegrænser, hvilket har meget stor værdi for landdistriktsudviklingen. Man burde netop prioritere dette i en tid, hvor mange kommuner oplever store forskelle i det økonomiske råderum.
- Kommunerne får nu opgaven, men uden finansiering, som overgår til sundhedsreformen. Det er ikke acceptabelt at beskære området og samtidig give et ansvar til kommunerne ufinansieret. Det er et skridt i den direkte forkerte retning i forhold til at skabe et land i bedre geografisk balance, afslutter Steffen Damsgaard.
For uddybende kommentarer:
Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 5174 0062.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: 78 pct. søger fortsat mod de største byer5.7.2025 23:12:03 CEST | Pressemeddelelse
For tredje år i træk søger 78 pct. af ansøgerne ind på en videregående uddannelse i én af landets fire største byer. Tallene viser, at de politiske tiltag, der skal styrke uddannelsesmulighederne uden for storbyerne, endnu ikke har rykket væsentligt ved den geografiske skævhed, vurderer Landdistrikternes Fællesråd.
Landdistrikter: Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger26.6.2025 12:16:02 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser ekspertudvalgets fokus på fleksible transportløsninger og et styrket hovednet, som er vigtige for at binde landet bedre sammen gennem den kollektive trafik. Men det kræver politisk opbakning og massive investeringer i et stærkt rutenet og fleksible transportløsninger.
Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet26.6.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.
Landdistrikter: Alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet – alt andet er uambitiøst25.6.2025 13:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Over 30.000 adresser kæmper fortsat med dårlig internetforbindelse, og størstedelen ligger i landdistrikterne. En ny teleaftale er på trapperne, men Landdistrikternes Fællesråd forudser, at aftalen ikke sikrer, at alle boliger, sommerhuse og virksomheder får adgang til en lynhurtig 1 Gbit/s-forbindelse.
Årets Landsby 2025: Finalisterne er… Agerskov, Sennels og Holbøl!24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slutspurten er sat i gang for at finde Årets Landsby 2025, der kåres af Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit. De tre landsbyer Agerskov, Sennels og Holbøl er videre i finalen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum