Landdistrikter: Vigtigt med mere nærhed og geografisk ligestilling i sundhed
15.11.2024 14:47:05 CET | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
Ny sundhedsaftale kan få stor betydning for den nære sundhed i landdistrikterne, især i land-, ø- og yderkommuner, mener Landdistrikternes Fællesråd, der fremhæver initiativer til bedre lægedækning.

Den længe ventede aftale til en omfattende sundhedsreform er i dag præsenteret, og rummer bl.a. en række initiativer til at skabe mere nærhed i sundhedsydelser og få flere læger i land-, ø- og yderområder. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
- Den nye sundhedsreformaftale indeholder vigtige initiativer, der skal sikre nærhed i sundhed og mere geografisk lighed i sundhedstilbuddene. Vi skal gøre op med postnummerlotteriet, så alle patienter får ordentlig behandling, uanset hvor de bor. Aftalen er et godt skridt i dén retning, siger formand for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard.
Flere læger til land- og yderområder
En af løsningerne til at forbedre lægedækningen, er et knæk i honoreringen af lægerne, så hvis man er læge og har mange patienter i særligt yderområderne, så får man et større honorar, end hvis man er læge i et område med mere raske patienter.
- En differentieret honorering af læger, hvor de får mere tid til hver enkelt patient, er en del af løsningen til at få flere læger til at søge mod yderområderne. Det vil gøre det mere attraktivt at arbejde i lægedækningstruede områder, i land-, ø- og yderkommuner, hvor der ofte er flere multisyge og kronisk syge patienter, påpeger Steffen Damsgaard, som dog ønsker en løbende opfølgning og ekstra initiativer, hvis ikke lægedækningen bliver væsentligt bedre.
Lægedækningen skal desuden styrkes gennem flere uddannelsespladser i almen medicin i Aalborg og Køge samt oprettelsen af en ny bacheloruddannelse i medicin i Esbjerg. Der skal være mindst 5000 praktiserende læger i 2035, er målet. Lige nu er der omkring 3500 praktiserende læger i Danmark.
- Det er rigtig godt, at der oprettes flere studiepladser uden for de større byer i blandt andet Køge og Esbjerg. Vi kan jo se i Nordjylland, at flere nyuddannede læger vælger at blive efter endt studie, og det er netop dét, vi har brug for, hvis vi skal sikre læger i alle dele af landet, siger formanden.
Ny mega-region kan øge centraliseringen
Med aftalen vil regeringen, sammen med Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Danmarksdemokraterne, desuden lægge Region Sjælland og Region Hovedstaden sammen til Region Østdanmark, så der fremover bliver fire i stedet for fem regioner. Det modtages med en vis skepsis i Landdistrikternes Fællesråd.
- Vi frygter, at en sammenlægning af to regioner kan føre til øget centralisering af sundhedsvæsenet, selvom ambitionen er decentralisering. Det må ikke resultere i, at borgerne i Region Sjælland får længere til sundhedstilbud, siger Steffen Damsgaard og tilføjer:
- En mega-region med færre regionsrådspolitikere vil svække det regionale demokrati, og gå ud over yderområderne.
De nuværende 21 sundhedsklynger erstattes desuden af 17 sundhedsråd bestående af folkevalgte politikere fra kommuner og regioner.
- Det er en god idé at lade lokale politikere være med til at udvikle et nært sundhedsvæsen og sikre flere tilbud tæt på borgerne. Det kræver dog, at kommunerne fremadrettet kan få en reel mulighed for at løse de opgaver, de indtil nu har ansvar for, hvis de ønsker det, og at der kan findes løsninger mellem regioner og kommuner, hvis begge parter ønsker det.
- Vi havde gerne set, at der blev etableret mindst ét sundhedshus i alle kommuner, så borgerne får lige adgang til sundhedstilbud, uanset hvor de bor. Det forventer vi, at sundhedsrådene kommer til at arbejde for, afslutter Steffen Damsgaard.
Landdistrikternes Fællesråd vil melde særskilt ud om beslutningerne vedrørende området regional udvikling, herunder landdistriktsudvikling, grøn omstilling, klimatilpasning og kultur, som regionerne i dag har ansvaret for.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkJulie Ronge LaursenPolitisk KonsulentLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:53850124jrl@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
V-forslag om bedre lånemuligheder på landet får ros af Landdistrikternes Fællesråd15.3.2026 15:50:58 CET | Pressemeddelelse
Udfordringer med boliglån på landet er blevet et varmt emne i valgkampen. Nu melder Venstre sig på banen med forslag om ”ret til realkreditlån” i landdistrikterne og et nyt partnerskab, der skal definere de zoner, hvor retten til realkreditlån skal gælde. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslagene.
Landdistrikter: Manglende boligfinansiering skubber landdistrikter hen mod afvikling12.3.2026 09:34:52 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen er i fuld gang og flere partier har meldt sig på banen med bedre lånemuligheder i landdistrikterne. Hos Landdistrikternes Fællesråd kvitterer man for forslagene, men efterlyser samtidig en 2035-plan for et Danmark i balance.
Landdistrikter: Over 300 folkeskoler lukket, nye lukninger knækker landet10.3.2026 10:33:28 CET | Pressemeddelelse
Flere end 300 folkeskoler er lukket siden 2007 – og særligt i land- og yderkommunerne er folkeskolerne forsvundet fra landkortet. Det viser nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Udviklingen er et alvorligt tegn på, at Danmark er i gang med at knække over, advarer Landdistrikternes Fællesråd, og efterlyser en 2035-plan for et Danmark i balance.
SF vil løfte landdistrikterne med nyt udspil: Ros fra Landdistrikternes Fællesråd4.3.2026 15:01:49 CET | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser SF’s nye landdistriktsudspil for at dreje på nogle vigtige håndtag og fremhæver udspillets initiativer for at fremme bosætning og landsbyfornyelse, grønne renoveringer og styrkelse af landsbyskoler og daginstitutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum