KL: Vi skal arbejde for, at sundhedsreformen ikke bliver en centraliseringsøvelse
15.11.2024 11:40:32 CET | KL | Pressemeddelelse
Vi har i mange år diskuteret, hvordan vi skal indrette fremtidens sundhedsvæsen, så vi kan løse de udfordringer, vi står med, når der bl.a. kommer flere ældre og flere med kroniske sygdomme. Nu har et politisk flertal tegnet stregerne for fremtidens sundhedsvæsen, og kommunerne spiller en stor rolle i det arbejde, der ligger forude, lyder det fra KL.
Fredag har regeringen og Danmarksdemokraterne, SF, Det Konservative Folkeparti og Radikale Venstre indgået en aftale om en sundhedsreform. Med reformen skal der bl.a. oprettes 17 nye sundhedsråd med repræsentanter fra kommuner og regioner, som får et fælles ansvar og midler til at styrke de nære sundhedstilbud.
”Vi har én altoverskyggende opgave foran os nu – og det gælder alle aktører i sundhedsvæsenet: At sikre en bedre og mere nær behandling for de mange kronikere og ældre, som får brug for det i fremtiden. Sundhedstilbuddene skal være tæt på borgernes hverdag, så det fx bliver nemmere at leve med en kronisk sygdom. Det må ikke ende med, at sundhedstilbud bliver centraliseret, fordi det er det mest effektive. Det vil ikke være til borgernes bedste,” siger KL’s formand Martin Damm.
Det kommunale engagement har aldrig været vigtigere
Enkelte elementer er ændret i den endelige reform i forhold til regeringens udspil. Fx kan borgmestrene blive udpeget som medlem af sundhedsrådene, og den enkelte regionspolitiker får ikke længere standsningsret – det skal nu udøves af mindst 1/3 af sundhedsrådets regionsmedlemmer eller af formanden for sundhedsrådet. Det er positivt, mener KL, men der er stadig tidsler.
KL havde især gerne set, at der var kommet ligestilling mellem kommunalpolitikere og regionspolitikere i sundhedsrådene, da det vil give det klareste mandat for samarbejdet. Samtidig flyttes den patientrettede forebyggelse, akutsygeplejen og de midlertidige pladser til regionerne.
”Vi er bekymrede for den konstruktion, man er landet på med den politiske ubalance i sundhedsrådene. Et af formålene med reformen er at styrke den sundhed, der er tæt på borgerne. Med den her ubalance risikerer man det modsatte – at centralisere sundhedstilbuddene. De nye sundhedsråd har til opgave at sikre, at det ikke kommer til at ske. Det kaster vi os nu ind i,” siger Sisse Marie Welling, formand for KL’s Sundheds- og Ældreudvalg med ressortansvar for sundhedsområdet.
KL vil nu i tæt samarbejde med kommunerne rette fokus mod implementeringen af reformen.
”Et politisk flertal har tegnet stregerne for fremtidens sundhedsvæsen. Kommunerne spiller en central rolle i sundhedsrådene bl.a. for at sikre, at der er en stærk sammenhæng mellem sundhedstilbuddene og ældreplejen, rehabilitering og den nære psykiatri. Det arbejde går i gang med det samme. Det kommunale engagement har aldrig været vigtigere,” siger KL’s næstformand Thomas Gyldal Petersen.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Læs mere: www.kl.dk
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Her er KL's nye bestyrelse12.3.2026 17:00:12 CET | Pressemeddelelse
De 17 medlemmer af KL’s bestyrelse for de næste fire år er nu på plads. Ny formand bliver Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel, mens Kalundborgs borgmester Martin Damm bliver næstformand.
Sundhedsprofilen giver vigtige lokale indsigter i danskernes sundhed5.3.2026 10:43:08 CET | Pressemeddelelse
Selvom det overordnet set går den rigtige vej med danskernes sundhed, er der brug for endnu mere fokus på forebyggelse, lyder det fra KL, der håber, at staten vil påtage sig et større ansvar for at regulere især unges brug af tobak og alkohol.
Nyt treårigt overenskomstforlig for 500.000 kommunalt ansatte på plads25.2.2026 18:00:39 CET | Pressemeddelelse
Forhandlingsfællesskabet og KL har indgået forlig om fornyelse af de generelle overenskomster på det kommunale område. Med aftalen er der fokus på, at de kommunale arbejdspladser bliver ved med at være attraktive og giver gode muligheder for at skabe bedre balance mellem privatliv og arbejdsliv.
Invitation til doorstep om nyt overenskomstforlig på det kommunale område25.2.2026 16:28:09 CET | Pressemeddelelse
KL og Forhandlingsfællesskabet inviterer til doorstep i dag, onsdag kl. 18.00, hvor et nyt overenskomstforlig for omkring 500.000 ansatte på det kommunale område præsenteres. Forliget præsenteres i KL-huset på Weidekampsgade 10, 2300 København S. Der er adgang for pressen fra kl. 17.30. Tilmelding til doorstep er ikke nødvendig. KL's pressevagt kan kontaktes på tlf. 3370 3333.
KL glæder sig over national plan for kystbeskyttelse23.2.2026 13:30:11 CET | Pressemeddelelse
Regeringens nye kystbeskyttelsesplan er et nødvendigt skridt mod at løse flere af de udfordringer, som vildere og voldsommere vejr skaber langs vores kyster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum