Socialpædagogerne har valgt nyt forretningsudvalg
På Socialpædagogernes kongres har de delegerede torsdag valgt nyt forretningsudvalg. De fire medlemmer, der udgør fagforeningens daglige politiske ledelse de næste to år, er forbundsformand, Benny Andersen, 1. forbundsnæstformand, Gert Landergren Due, 2. forbundsnæstformand, Lene Kümpel, og forbundskasserer, Tina Lai Holmgaard. Derudover blev det besluttet på kongressen, at flere kredse skal lægges sammen.

De seneste tre dage har fagforeningen Socialpædagogerne holdt kongres i Nyborg. I alt 195 kongresdelegerede deltog under temaet ”Socialpædagogerne i fremtiden 2024-2034”.
På kongressen skulle de delegerede blandt andet stemme om, hvem der fremover skal sidde i forretningsudvalget, som er Socialpædagogernes daglige politiske ledelse.
Forbundsformand vil fortsat være Benny Andersen. 1. forbundsnæstformand bliver Gert Landergren Due. 2. forbundsnæstformand bliver Lene Kümpel, og forbundskasserer bliver Tina Lai Holmgaard.
”Det er en kæmpe ære fortsat at få lov at stå i spidsen for Socialpædagogerne de næste to år. Socialpædagogers faglighed forandrer liv for mennesker med handicap, psykiske lidelser og udsatte børn, unge og voksne hver eneste dag. Socialområdet er kernevelfærd – og det er vores medlemmer, der leverer den. Og sammen skal vi fortsætte med at knokle for vores medlemmers løn, vilkår, arbejdsmiljø og faglighed,” siger Benny Andersen, forbundsformand for Socialpædagogerne.
”De delegerede til kongressen har valgt et nyt forretningsudvalg, og jeg glæder mig meget til samarbejdet. Nu skal vi i arbejdstøjet og fortsætte med at levere gode resultater til landets socialpædagoger og føre Socialpædagogernes store ambitioner ud i livet,” siger han.
På kongressen blev det desuden besluttet, at Socialpædagogerne lægger en række kredse sammen. De nuværende ti kredse lægges sammen til seks fra den 1. januar 2026.
Pressekontakt:
Niels Søndergaard
Tlf. 23 69 18 99
Mail: nis@sl.dk
Nøgleord
Om Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Socialpædagoger stemmer stort ja til nye private overenskomster9.4.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Socialpædagoger på private botilbud og opholdssteder har fået ny overenskomst, som blandt andet sikrer dem årlige lønforhandlinger og giver bedre sammenhæng mellem familie- og arbejdsliv. Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, er tilfreds med det store ja ved afstemningen om aftalen, hvor 73 procent har vendt tommelfingeren op.
Socialpædagogernes formand: Superstærkt udspil til psykiatriplan fra regeringen8.4.2025 13:58:49 CEST | Pressemeddelelse
Det er et superstærkt udspil, som regeringen tirsdag fremlagde for en samlet 10-årsplan for psykiatrien. Det mener Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, som især hæfter sig ved et stort og tiltrængt uddannelsesløft til socialpsykiatrien.
Ny uddannelse til socialpædagoger: Det er en epokegørende aftale med kæmpe potentiale26.3.2025 13:59:52 CET | Pressemeddelelse
Der kommer en ny og langt bedre uddannelse til socialpædagog. Det står klart, efter at den nye reform af professionsuddannelserne i dag blev præsenteret af et bredt politisk flertal. Ifølge Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, vil reformen betyde et kæmpe kvalitetsløft af socialområdet til gavn for landets mest udsatte og sårbare borgere.
Ny overenskomstaftale for socialpædagoger giver flere penge og mere fleksibilitet13.3.2025 09:47:49 CET | Pressemeddelelse
Socialpædagogerne og Dansk Erhverv er blevet enige om en ny treårig overenskomstaftale for pædagogisk personale på landets private botilbud og opholdssteder. Aftalen giver bedre sammenhæng mellem familie- og arbejdsliv, bedre pension og større særlig opsparing.
Finanslovsaftale sikrer bedre økonomi for velfærden – men mangler fokus på arbejdsmiljø22.11.2024 15:17:30 CET | Pressemeddelelse
Den nye finanslovsaftale sikrer samlet set en bedre økonomi for velfærden, hvilket er godt og tiltrængt, siger Socialpædagogernes formand, Benny Andersen. Han efterlyser dog langt højere ambitioner for arbejdsmiljøet på landets arbejdspladser, hvor aftalen er blottet for initiativer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum