Ny lov sætter stopper for udledning af miljøfarligt scrubbervand i dansk farvand
Fra den 1. juli 2025 skal det være forbudt at udlede scrubbervand i dansk territorialfarvand for at beskytte havmiljøet og reducere forureningen fra skibsfarten.

Miljøminister Magnus Heunicke fremsætter i dag et lovforslag i Folketinget, der skal forbyde udledning af såkaldt scrubbervand fra skibe i det danske territorialfarvand, som går ud til 22 km fra de danske kyster. Lovforslaget følger op på den politiske aftale om forbud mod udledning af scrubbervand, der den 11. april 2024 blev indgået mellem regeringen, SF, DD, LA, K, EL, RV og ALT.
Scrubbervand er et restprodukt, der dannes, når skibe bruger såkaldt åbne scrubbere til at rense deres udstødning af røggas for svovl. Udstødningen renses ved at vaske røgen med en slags bruser, hvorefter det beskidte scrubbervand udledes direkte til havmiljøet. Det har medvirket til, at der er for høje niveauer af en række tungmetaller og tjærestoffer som bly, cadmium, anthracen og benz(a)pyren i havmiljøet. Tungmetaller og tjærestoffer ophobes på havbunden og i havets fødekæder og ender fx i sild og dermed på mange danskeres spiseborde.
"Scrubbervand er en væsentlig kilde til miljøfarlige stoffer i vores havmiljø. Når stofferne først er kommet ud i havmiljøet, så nedbrydes de meget langsomt, og de ophober sig på havbunden og i havets fødekæder. Det er alvorligt for både livet i havet og kan også være det for os mennesker. Med dette lovforslag kan vi sænke udledning af bl.a. nikkel med op til 20 procent og anthracen med syv procent, og det er et afgørende skridt på vejen mod et bedre havmiljø," siger miljøminister Magnus Heunicke.
Lovforslaget betyder, at skibe fremover skal omstille til brug af enten brændstof med lavt svovlindhold eller lukkede scrubbere med nul udledning. Det betyder, at restproduktet fra den lukkede scrubber skal afleveres i havnenes modtagefaciliteter.
Havområdet ud til ca. 22 kilometer (12 sømil) svarer til det havområde, der kan reguleres nationalt. Havområdet uden for de 22 kilometer reguleres efter internationale regler. Derfor arbejder Danmark sideløbende for et lignende forbud i Østersøen og Nordsøen gennem de regionale havkonventioner HELCOM og OSPAR med henblik på regulering i regi af FN’s Søfartsorganisation (IMO).
Forbuddet træder i kraft den 1. juli 2025 for skibe med scrubbere i åben operation. For skibe med scrubbere i lukket operation træder forbuddet i kraft den 1. juli 2029.
Kontakter
Pressekontakt til Miljø- og Ligestillingsministeriet. Pressevagten (kan ikke modtage SMS)
Tlf:+45 2091 5901presse@mim.dkFølg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Folketinget giver 175 millioner til beskyttelse af drikkevandet18.12.2025 12:25:18 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag de to planlagte tilskudspuljer løfter drikkevandsbeskyttelsen med 117,2 millioner kroner, så 15 projekter til samlet 175 mio.kr. nu kan få støtte til både at beskytte flere arealer og afværge, at PFAS havner i grund- og drikkevandet.
Danmark vil tage farten af fast fashion18.12.2025 08:59:20 CET | Pressemeddelelse
I 2027 indføres nye EU-krav til tøj, og Danmark arbejder for, at de bliver et markant skridt mod en mere cirkulær økonomi. I dag bliver store mængder tøj smidt ud, fordi meget nyt tøj er designet, så det ikke kan genbruges og genanvendes. Det skal ændres i fremtiden.
Dansk EU-formandskab: FN’s miljøforsamling lander aftaler mod alle odds12.12.2025 17:33:32 CET | Pressemeddelelse
Det lykkedes mod forventning EU med Danmark som formandskab at sikre nye globale aftaler om farlige kemikalier, mineraler og metaller, og kunstig intelligens på FN’s miljøforsamling UNEA-7.
EU strammer miljøkrav til bilindustrien: Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes12.12.2025 12:38:58 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har landet en markant aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Aftalen vil gøre det lettere at få bilen repareret og sikrer bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer.
Miljøministeren igangsætter indsats efter ekspertvurdering af grænseværdien for nitrat i drikkevandet9.12.2025 14:05:18 CET | Pressemeddelelse
En international ekspertgruppe anbefaler, at grænseværdien for nitrat i drikkevand sænkes. Der er ingen akut sundhedsfare, og niveauerne af nitrat i drikkevandet er generelt lave, men den foreslåede grænseværdi skal styrke beskyttelsen. Miljøminister Magnus Heunicke igangsætter derfor nu en undersøgelse af, hvad der skal til for at sænke grænseværdien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum