Danmarks økologieksport sætter ny rekord til 3,5 mia. kr. i 2023
På trods af inflation og højere fødevarepriser steg økologieksporten i 2023 med 4 pct. til i alt 3,5 mia. kr. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Landbrug & Fødevarer forventer en ny stigning i eksporten i 2024.
Dansk økologi er stadig eftertragtet blandt udenlandske forbrugere, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Selvom eksporten af økologiske fødevarer har været udfordret på grund af den høje inflation, blev der i 2023 eksporteret dansk økologi for 3,5 mia. kr., hvilket er 121 millioner kr. mere end året før. Det er samtidig den største økologieksport nogensinde.
”Det er en rigtig god nyhed”, siger Mette Jasper Gammicchia, afdelingschef for Marked & Ernæring i Landbrug & Fødevarer og fortsætter.
"Ligesom i Danmark har forbrugere i andre lande også fravalgt eller købt mindre økologi, da deres rådighedsbeløb til fødevarer generelt har været mindre i 2023. Derudover har flere forbrugere handlet mere i discountbutikker, hvor det økologiske udvalg er mindre. Dette har blandt andet gjort sig gældende i Tyskland, som er Danmarks vigtigste eksportmarked for økologi. Derfor er det meget glædeligt, at økologieksporten sætter ny rekord."
De vigtigste eksportvarer i 2023 var mejeriprodukter og kød, hvor der blev eksporteret for hhv. 1 mia. og 550 mio. kr. Både eksporten af mejeri og kød har været udfordret i 2023. Mejerieksporten er således uændret, mens kødeksporten er faldet med 57 mio. kr.
Foruden mejeri og kød er der i 2023 eksporteret frugt og grøntsager for 473 mio. kr. æg for 43 mio. kr. Derudover skal nævnes, at eksporten af økologiske drikkevarer – især plantedrikke – er steget med 39 pct. fra 254 mio. kr. i 2022 til 353 mio. kr. i 2023.
De vigtigste eksportmarkeder var, foruden Tyskland, Sverige og Nederlandene, fjernmarkeder som Kina og USA. Til det største marked, Tyskland, blev der eksporteret økologi for 1,7 mia. kr., eller næsten halvdelen af den samlede eksport.
Også i 2024 har eksporten af økologiske varer været udfordret, men det lysner.
"I takt med at inflationen er faldet, har vi, særligt på det vigtige tyske marked, set stigninger i økologisalget igen, hvilket også har gjort det lettere at være eksportør af blandt andet grisekød og mejeriprodukter til Tyskland, selvom der fortsat er stort fokus på pris. Vi forventer derfor igen en stigning i eksporten i 2024," siger Mette Jasper Gammicchia.
Landbrug & Fødevarer har på eksportfremstød i blandt andet England, Tyskland og Frankrig mærket, at der er stor interesse for de danske økologivarer.
"Derfor glæder vi os allerede nu til at fortsætte eksportfremstødene i 2025, både på nærmarkeder og til fjernmarkeder som USA og Japan. Det er første gang, at vi i 2025 laver et fremstød for økologiske varer i USA, som vi har store forventninger til."
"Derudover har Landbrug & Fødevarer også et særligt fokus på at udvikle eksporten af økologiske plantebaserede fødevarer. Vi ser et stort potentiale på både det tyske og britiske marked, hvor plantebaserede fødevarer har en betydeligt højere markedsandel end i Danmark," siger Mette Jasper Gammicchia.
Økologiimporten i 2023 faldt med 4 pct. til i alt 5,0 mia. kr. Det er første gang, at der har været nedgang i importen siden 2003. Med en import på 2,1 mia. kr. udgjorde frugt og grønt en stor andel af den samlede import.
Nøgleord
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkOm Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer er tilbage på Folkemødet4.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer tager til Folkemødet på Bornholm med én samlet ramme og et fælles formål: At vise, hvordan landbruget og fødevareklyngen tager ansvar – ikke med store ord, men med konkrete løsninger, der virker i praksis.
Sofari 2025: Sol, smil og økologiske grise19.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forårssolen var fremme, da godt 9300 danskere tog på Sofari søndag den 18. maj.
Køkkenchef Christian Lundsgaard og team fra Normal vinder årets Cook Off 202515.5.2025 17:11:02 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kantineprisen 2025 er vinderen af årets Cook Off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Christian Lundsgaard og team fra Normal, der løb med sejren på Madens Folkemøde i de prestigefyldte bocuse d’Or køkkener.
Oplev øko-grisene og bliv klogere på dyrevelfærd13.5.2025 12:36:04 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 18. maj kl. 10-14 inviterer økologiske griseproducenter fra hele landet danskerne med helt ud på marken. Her kan alle nysgerrige opleve glade grise under åben himmel og få gode samtaler om det økologiske landbrug.
L&F: Positivt med en ulvehandlingsplan – men vi er ikke i mål endnu28.4.2025 14:30:51 CEST | Pressemeddelelse
Jeppe Bruus har netop fremlagt en ulvehandlingsplan, der blandt andet ændrer definitionen af en problemulv, så det bliver nemmere at regulere ulven i efter angreb bag ulvesikrede hegn. Det er positivt, at der kommer politisk handling, men Landbrug & Fødevarer ønsker, at der sættes hårdere ind over for ulve, når det kommer til forebyggende regulering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum