GladTeknik vinder national CSR-pris for at gøre en forskel for unge med diagnoser
14.11.2024 15:55:41 CET | Cabi | Pressemeddelelse
GladTeknik A/S fra Hvidovre vinder af CSR People Prize 2024. Virksomheden har formået at skabe de bedste rammer til, at neurodivergente medarbejdere kan bruge deres superkræfter fuldt ud. Hele 80 % af GladTekniks ansatte har en eller flere diagnoser – inklusiv stifteren selv.

Ved et stort event i GAME StreetMekka i København er computerværkstedet GladTeknik blevet vinder af CSR People Prize 2024 i kategorien Virksomheder med færre end 250 medarbejdere.
CSR People Prize uddeles af videnshuset Cabi og gives til virksomheder, der har gjort en særlig indsats for, at mennesker i udsatte positioner bliver en del af arbejdsmarkedet.
GladTeknik blev startet af Mathias Emil Nielsen tilbage i 2018. Stifteren har selv to diagnoser og havde svært ved at falde til socialt på de arbejdspladser, hvor han kom i praktik. Derfor startede han GladTeknik som selvstændig it-reparatør hjemme fra privaten. Siden har virksomheden udviklet sig og har i dag 47 ansatte, hvoraf 80 % har en eller flere diagnoser.
Skaber de bedste rammer for neurodivergente medarbejdere
I år har der været over 50 indstillede virksomheder til CSR People Prize. Alle indstillede er blevet screenet og vurderet på baggrund af research, interview og indsamlet data.
Årets nominerede og vindere er valgt af en stærk og erfaren jury med en stor bredde og indsigt i arbejdsmarkedet, erhvervslivet, forskning, det kommunale beskæftigelsesområde og sociale investeringer.
Ifølge Mette Rønnau, formand for CSR People Prize-juryen og direktør for Cabi, vinder GladTeknik CSR People Prize 2024, fordi de har formået at skabe de bedste rammer til, at neurodivergente medarbejdere kan bruge deres superkræfter fuldt ud.
"GladTeknik har skabt arbejdsstationer tilpasset den enkeltes behov. Nogle sidder alene uden kundekontakt, mens andre næsten sidder i mørke, fordi de er følsomme over for lys. Deres tilgang giver dem fantastiske rekrutteringsmuligheder, der har en afgørende betydningen i kampen om arbejdskraft.”
Juryens formand fremhæver, at en imponerende stor del af de mennesker, der kommer i praktik, bliver ansat hos GladTeknik – enten i en ordinær ansættelse på fuldtid, deltid eller i et fleksjob.
”Hos GladTeknik er social bæredygtighed så centralt forankret i virksomhedens DNA, at man stadig kunne fortsætte sin stærke indsats, selv hvis man tog ledelsen ud af ligningen”, afslutter Mette Rønnau.
For yderligere information, kontakt:
Ea Nielsen, souschef i Cabi, tlf. 4128 4126 | eni@cabiweb.dk
Fakta om CSR People Prize
CSR People Prize har eksisteret siden 1999 og er videnshuset Cabis hyldest til virksomheder, der gør en særlig indsats for, at mennesker i udsatte positioner kan få en chance på arbejdsmarkedet.
Prisen blev i år uddelt i tre kategorier:
- Virksomheder med færre end 250 medarbejdere
- Virksomheder med mere end 250 medarbejdere
- Virksomheder, der udmærker sig ved at gøre en forskel for unge medarbejdere.
GladTeknik vandt prisen for Virksomheder med færre end 250 ansatte foran to andre finalister: El Recycling i Randers og Gjørtler Ejendomme i Viborg.
Juryen bag CSR People Prize 2024 består af:
- Gorm Hjelm Andersen, koncernchef, Odense Kommune
- Ellen Marie Friis Johansen, CSR Chef, Dansk Erhverv
- Lars Jannick Johansen, ledende partner, Den Sociale Kapitalfond Invest
- Louise Sjøntoft, HR Direktør, NCC Danmark
- Marianne Bøttger, CEO, GoCollective
- Mette Neville, professor og leder af Center for Små og Mellemstore Virksomheder på Aarhus Universitet
- Mette Rønnau, formand for jury og direktør i Cabi.
Kontakter
Ea NielsenSouschef
Tlf:41 28 41 26eni@cabiweb.dkOm Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner7.9.2026 08:45:22 CEST | Pressemeddelelse
Gevinsten ved Cabis indsatser for at få flere i arbejde overstiger langt den bevilling, organisationen får fra staten. Det fremgår af en ny, uvildig evaluering blot to år efter, politikerne var ved at smække kassen i.
Jobfokus i samtalen er vigtigere end nogensinde14.8.2026 14:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Når en ledig møder beskæftigelsessystemet, er samtalen et afgørende element. Den skal pege mod job og slutte med en aftale, som den ledige kan handle på.
Nyt projekt skal hjælpe SMV’er i gear til fremtidens arbejdsmarked29.6.2026 09:08:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for et gearskifte i små og mellemstore virksomheder, hvis de skal tiltrække, udvikle og fastholde fremtidens arbejdskraft. Videnshuset Cabi står i spidsen for et treårigt projekt, der skal understøtte gearskiftet i knap 100 virksomheder. Viden og værktøjer udbredes herefter bredt til danske SMV'er.
Ny seniorkonsulent skal styrke samarbejdet mellem kommuner og virksomheder27.5.2026 08:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Videnshuset Cabi har ansat Verjin Temirci som ny seniorkonsulent. Hun skal hjælpe virksomheder og kommuner med at finde løsninger, der får flere ledige i job. Desuden skal hun styrke kommuners indsats for at forebygge langvarigt sygefravær hos danske virksomheder.
Nyt projekt skal styrke produktionsvirksomheders konkurrencekraft i en tid, hvor arbejdsstyrken er under forandring7.5.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Når hver femte dansker er neurodivergent, skal virksomhederne følge med. Nyt projekt udvikler de redskaber, som virksomhederne mangler. Små justeringer i hverdagen kan give virksomheder adgang til en større talentmasse og styrke produktiviteten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum