
Se listen: Så meget skal der renoveres i Sydjylland
Det kommer til at koste omkring 2,4 mia. kroner om året frem mod 2030, når det offentlige skal renovere sine bygninger for at leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Også i Sydjylland venter der en stor opgave, viser en spritny analyse fra Dansk Industri.
Det er rigtigt mange offentlige bygninger, som står over for en energirenovering i de kommende år, når Danmark skal leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Her skal tre procent af den offentlige bygningsmasse energirenoveres årligt, og det kommer til at koste samlet omkring 2,4 mia. kroner om året, vurderer Dansk Industri.
- Der er mange gode grunde til, at vi skal energirenovere vores bygninger. Når bygningen er ordentligt isoleret, skal der bruges mindre energi til opvarmning og nedkøling, hvilket er til gavn for klima og miljø og vores pengepunge. Samtidigt vil det også forbedre indeklimaet i bygningerne til glæde for medarbejderne i bygningerne men fx også for de mange skoleelevers vedkommende. siger Michael Mathiesen, bestyrelsesleder for DI Byggeri Sydjylland.
I Sydjylland er cirka 70 procent af de kommunale bygninger i energiklasse C. Og for at leve op til energieffektiviseringsdirektivet skal de op på energiklasse B eller højere i løbet af de kommende år. Størst er opgaven i Tønder Kommune, som ligger nummer 80 på landsplan. Her kunne omkring 93 procent af bygningsmassen have godt af en energirenovering.
- Der er ligger en rigtig stor opgave i Tønder Kommune, hvor mere end 9 ud 10 bygninger kunne klare en energirenovering. Næsten hver femte bygning i Tønder Kommune har energimærke E, F eller G, som er de tre laveste. Så der er rigeligt at tage fat i, udtaler Michael Mathiesen.
- Billund og Vejle Kommuner er bedst i vores region hhv. som nr. 8 og 9 på landsplan. I hele Sydjylland er ca. 15 procent af alle bygningerne i de tre laveste energimærker. Men der er ganske stor forskel på, hvor mange renoveringsmodne bygninger, der er i de enkelte kommuner. Det er imidlertid en opgave, der både kan og skal løses i de kommende år. Jeg anbefaler, at kommunerne, når de går i gang med at optimere bygningsmassen, fokuserer på løsninger hele vejen rundt. Det vil sige, hvor både klimaskærm og energisystemer bliver tænkt ind i en samlet løsning, siger Michael Mathiesen for DI Byggeri Sydjylland.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
DI Byggeri er et branchefællesskab for over 6.700 virksomheder inden for hele byggeriets værdikæde. Medlemsvirksomhederne beskæftiger knap 120.000 medarbejdere. Læs mere: DI Byggeri - https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
DI Byggeri: ID-kort skal skabe overblik og tryghed på byggepladsen30.6.2025 11:32:39 CEST | Pressemeddelelse
Nyt ID-kort på store byggepladser skal styrke overblikket og gøre det lettere at sikre ordnede forhold, lyder det fra DI Byggeri
DI: Fremgang i bygge- og anlægsbranchen – på trods af geopolitisk ustabilitet26.6.2025 09:03:57 CEST | Pressemeddelelse
Bygge- og anlægsbranchen er tilbage i vækst. En ny byggeprognose fra Dansk Industri forudser, at investeringerne vil stige med 6 procent i 2025 – og det er især renoveringer, der forventes at drive udviklingen.
Fire nye ansigter i DI Byggeris bestyrelse efter dagens generalforsamling22.5.2025 12:41:57 CEST | Pressemeddelelse
Christina Wiemann, adm. direktør i CH Byg A/S, Kim Slavensky, adm. direktør i Phønix Tag Energi A/S, Michael Breinholt Madsen, adm. direktør i Bygma A/S og Ulrik Branner, adm. direktør i SiteHub ApS trådte på dagens generalforsamling ind i DI Byggeris bestyrelse.
Ny bestyrelsessammensætning og vedtægtsændringer styrker nedriv-ningsbranchen14.5.2025 13:36:48 CEST | Pressemeddelelse
Broløkke Herregård dannede en smuk ramme om årets generalforsamling i Nedrivnings- og Miljøsaneringssektionen på Langeland d. 10. maj 2025. Her blev betydelige ændringer vedtaget for at fremme branchens udvikling.
Se listen: Så lang tid tager det at få en byggetilladelse i din kommune10.3.2025 10:32:44 CET | Pressemeddelelse
Selvom ventetiden på en byggetilladelse er blevet kortere, er der stadig store kommunale forskelle, viser en ny analyse fra DI Byggeri.