
Se listen: Så meget skal der renoveres på Sjælland
12.11.2024 06:00:00 CET | DI Byggeri | Pressemeddelelse
Det kommer til at koste omkring 2,4 mia. kroner om året frem mod 2030, når det offentlige skal renovere sine bygninger for at leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Og også på Sjælland venter der en stor opgave, viser en ny analyse en fra Dansk Industri.
Rigtig mange offentlige bygninger skal i de kommende år energirenoveres, hvis Danmark skal leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Her skal tre procent af den offentlige bygningsmasse energirenoveres årligt, og det kommer til at koste samlet omkring 2,4 mia. kroner om året, vurderer Dansk Industri.
- Der er virkelig mange gode grunde til, at vi skal energirenovere vores bygninger. Når bygningen er ordentligt isoleret, skal der bruges mindre energi til opvarmning og nedkøling, hvilket er til gavn for klima og miljø. Men energirenoveringer giver også øget komfort i form af bedre indeklima uden træk og fugt, hvilket jo gavner sundheden for de mange mennesker, der opholder sig i fx skoler, plejehjem børneinstitutioner, siger Jesper Toftebjerg Andersen, der står i spidsen for DI Byggeri Sjælland/Lolland-Falster.
Størst bliver opgaven i Holbæk Kommune, som ligger i den absolutte bund, og hvor 90 procent af bygningsmassen ikke lever op til energimærke A og B.
- Der er ligger en ekstra stor opgave i Holbæk Kommune, hvor 9 ud 10 bygninger faktisk skal gennemgå en energirenovering. Dertil har næsten hver tredje bygning i Holbæk Kommune energimærke F og G, som er de to laveste. Det er bygninger med meget lidt eller ingen isolering, enkeltglasvinduer og gamle varmesystemer, siger Jesper Toftebjerg Andersen.
Der venter en stor renoveringsopgave på Sjælland, og det bliver en særskilt opgave for kommunerne at prioritere renoveringerne – for der er stor forskel på, hvor mange renoveringsmodne bygninger, der er i de enkelte kommuner.
- Faxe og Guldborgsunds Kommuner placerer sig på landsplan i den bedste tredjedel, men generelt står Region Sjælland med store udfordringer i forhold bygningsmassen. Det er imidlertid en opgave, der kan løses, og jeg anbefaler, at når kommunerne går i gang med at optimere bygningsmassen, at der bliver fokuseret på totalløsninger. Dvs hvor både klimaskærm og energisystemer bliver tænkt ind i en samlet løsning, siger Jesper Toftebjerg Andersen, leder for DI Byggeri Sjælland/Lolland-Falster.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
DI Byggeri er et branchefællesskab for over 6.700 virksomheder inden for hele byggeriets værdikæde. Medlemsvirksomhederne beskæftiger knap 120.000 medarbejdere. Læs mere: DI Byggeri - https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
Sekretariatschef fundet til nyt brancheforum mellem DI og 3F8.6.2026 07:42:55 CEST | Pressemeddelelse
Marie Voldby trådte den 1. juni til som sekretariatsleder i det nyoprettede brancheforum mellem DI Byggeri og 3F’s Byggegruppe. Her skal hun stå i spidsen for arbejdet med at finde fælles løsninger til at bekæmpe kriminalitet i byggebranchen.
Dyr olie og global uro sænker tempoet i byggebranchen19.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De stigende byggeomkostninger, højere renter og den uforudsigelige geopolitiske situation vil lægge en dæmper på bygge- og anlægsbranchen. Aktivitetsniveauet vil de kommende år primært blive holdt oppe på grund af offentlige investeringer. På boligområdet boomer renoveringer, mens nybyggeri er i et lavt gear.
To nye medlemmer af DI Byggeris bestyrelse19.5.2026 12:11:04 CEST | Pressemeddelelse
Casper Mathiasen, CEO i CRH Denmark A/S, og Frederik Stage Olsen, adm. dir. i HG Danmark A/S, blev valgt ind i DI Byggeris bestyrelse på dagens generalforsamling.
DI Byggeri om råstofkrise: Alternative virkemidler kan reducere manglen på råstoffer – men det er ikke nok28.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Copenhagen Economics viser, at bedre udnyttelse af overskudsjord og klogere planlægning kan dække en betydelig del af den store mangel på råstoffer, Danmark står over for. Men udfordringen med et forsyningsgab på råstoffer består.
Ventetiden på en byggetilladelse tager dyk på Bornholm: Det er et skridt i den rigtige retning9.3.2026 14:21:49 CET | Pressemeddelelse
Ventetiden på at få tilladelse til at bygge på Bornholm har lidt et længe ventet knæk. Nu skal man i gennemsnit vente 116 dage på byggetilladelse, og det står fortsat i skarp kontrast til andre danske kommuner, lyder kritikken fra DI Byggeri Bornholm.