Dynelectro sætter Danmark på verdenskortet for lagring af grøn energi
De seneste seks år har Dynelectro udviklet, testet og produkt-modnet verdens mest kost-effektive Power-to-X -løsning til at gemme grøn energi. Med deres elektrolyse-løsning konverteres op mod 90 procent af den tilførte elektricitet til brint, uden at man går på kompromis anlæggets levetid. Næste år går de i kommerciel skala og bliver dermed en afgørende spiller i Danmarks udvikling af grøn energi.

For seks år siden fik Søren Højgaard Jensen en idé til en ny måde at lave højtemperaturs-elektrolyse på. Den idé har potentiale til at revolutionere hele Power-to-x-industrien. Søren patenterede sin løsning og grundlagde det, der i dag er Dynelectro med hovedsæde i Viby,
“Alle er enige om, at Power-to-X spiller en vigtig rolle i den grønne omstilling. En af de store udfordringer i dag er bare, at de lagringsmuligheder, der findes, ikke er robuste nok og kan faktisk ikke betale sig. Det vil vores teknologi og produkter lave om på. Det har potentiale til at forlænge levetiden fra to til ti år og øge energikonverteringen fra 50 procent i dag til 90 procent på sigt,” fortæller Søren Højgaard Jensen.
På blot seks år er virksomheden skaleret fra en enmandsvirksomhed til beskæftigelse af 22 fuldtidsansatte. Og ambitionerne er fortsat tårnhøje.
“Vi har de seneste år testet metoden med stor succes og kan dokumentere, at vi har en holdbar løsning på den grundlæggende udfordring med SOEC højtemperatur elektrolyse. Nu handler det om at få skaleret vores løsning til industriel kommerciel skala. Vi forventer at installere det første 1 MW demonstrationsanlæg i løbet af 2025, og så er vi klar til kommercielle leverancer,” siger Sune Lilbæk, CEO.
Under besøget af Erhvervshus Sjællands direktør, Line Fossing Riel, og bestyrelsesleder Mette Jorsø sammen med Tomas Breddam, borgmester i Roskilde Kommune, og erhvervschef Jens Thornsen, falder snakken også på deres samarbejde med forskellige erhvervsfremmeaktører gennem årene.
“Vi har haft og har stadig stor glæde af de mange gode tilbud hos Erhvervshus Sjælland, kommunen og andre gode aktører i vores nærområde. De har spillet en vigtig rolle i de tidlige stadier af vores startup, så vi virkelig er kommet i gang og vokset til dem, vi er i dag. Vi arbejder stadig meget sammen om den videre udvikling af virksomheden, så vi kan komme i mål med vores industrielle opskalering,” siger Sune Lilbæk.
Besøget glæder også borgmester Tomas Breddam:
“Det er altid spændende at besøge virksomhederne og høre om deres forretning og ambitioner. I dag er ikke en undtagelse. Vi har brug for virksomheder som Dynelectro, der bidrager ind i den grønne omstilling og sætter Danmark på verdenskortet inden for grøn energi,” siger Tomas Breddam.
Nøgleord
Kontakter
Caroline Ge-Ge KellerPressekonsulentErhvervshus Sjælland
Tlf:53727186cgk@ehsj.dkBilleder



Om Erhvervshus Sjælland
Erhvervshus Sjælland hjælper iværksættere og små og mellemstore virksomheder med uvildig, fortrolig og gratis sparring til, hvordan de kan udvikle og styrke deres forretning.
Erhvervshusets forretningsudviklere tager en 360 graders gennemgang af virksomheden og afdækker behov og udviklingspotentialer, fx indenfor grøn omstilling, digitalisering eller internationalisering, finansiering, ledelse, salg og markedsføring.
Erhvervshus Sjælland er et af seks erhvervshuse, der er sat i verden for regionalt at skabe erhvervsudvikling og derved understøtte den regionale vækst.
Læs mere om Erhvervshus Sjællands tilbud på www.ehsj.dk
Følg pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Flere kurser på vej: SMV'er får starthjælp til deres grønne regnskaber10.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Der er konkrete økonomiske gevinster at hente for virksomheder, som har styr på deres CO2-regnskab og ESG-dokumentation. Kurserne fra Erhvervsfyrtårn Femern gør det nemmere for små og mellemstore virksomheder at komme i gang med den grønne afrapportering.
1,5 mio. kr. til kickstart af eksport for sjællandske virksomheder11.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
D. 24. marts åbner den næste pulje i SMV:Eksport, som er særligt til virksomheder i Region Sjælland. Her kan man få op til 150.000 kr. i tilskud til en privat rådgiver inden for eksport. Puljen er en af de sidste i denne omgang, så det er med at holde sig til, siger Hendrik Staack, forretningsudvikler i Erhvervshus Sjælland.
Hauberg Technique tager dansk brandteknologi til det globale marked3.2.2025 07:30:00 CET | Nyhed
Brandslukning kan blive mere effektiv og sikker gennem de rette teknologier. Det mener Hauberg Technique i Haslev. Snart er de klar med en helt ny brandslukningsløsning og store ambitioner på det globale marked.
Nyt IT-system tidobler resultatet hos SR Hydraulik Service på blot et år16.1.2025 08:00:00 CET | Nyhed
Da SR Hydraulik Service fik vokseværk, blev det sværere for Simon Rasmussen at følge med de administrative opgaver, og ordrer blev ikke faktureret korrekt. Men med et digitalt løft og de rette systemer er virksomheden i dag mere effektiv end nogensinde før. Og det ses tydeligt på bundlinjen.
66,5 mio. kr. til udvikling af danske små og mellemstore virksomheder15.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
De nye midler er tilført SMV:PRO og SMV:Vækstpilot fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og forventes at komme til gavn for flere hundrede virksomheder i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum