Løveunger ude for første gang
De fem løveunger, der blev født i ZOO i september, vil fremover kunne ses udenfor i anlægget
SE VIDEO HER (Credit ZOO)

Torsdag eftermiddag åbnede en helt ny verden sig for fem små løveunger, deres mor, moster og far i det udendørs løveanlæg i Zoologisk Have.
Det var nemlig første gang, at de fem unger kom ud fra bagstaldens varme og tryghed – og ud mellem græs og planter i det udendørs anlæg.
-Vi var naturligvis lidt spændte på, hvordan de ville reagere på det hele, da der jo er stor forskel på at ligge i en tryg rede med deres mor, og så komme ud til en – for dem, stor verden, lyder det fra Zaco Sonne, der er dyrepasser i rovdyrsteamet og har passet løver i 25 år.
Der gik kun et par minutter fra dyrepasserne åbnede lågen, og de små unger fulgte deres mor ud i anlægget. det var tydeligt, at de var nysgerrige og nød at kunne tumle rundt. Kort efter kom også faderen og mosteren til, så hele familien er nu samlet, hvilket er af stor betydning.
-Det var rigtig godt at se dem sammen. Løver er jo meget sammentømrede flokdyr, der er meget tætte og hjælper hinanden. Så det bliver helt fantastisk at se familien samlet fremover, lyder det fra dyrepasseren.
De fem unger – to hunner og tre hanner kom til verden som lidt af en overraskelse den 28. og 29. september. Den ene blev født inde i anlægget foran gæsterne, den anden blev født nogle timer senere – og da dyrepasserteamet kom på arbejde morgenen efter, lå der i alt fem sunde unger sammen med deres mor.
Moderen, der er en erfaren løvinde på 13 år, har før dette kuld født og passet 21 unger. Hun har endnu engang vist sig som en yderst omsorgsfuld og beskyttende mor. Selvom hun har et rigtig godt forhold til dyrepasserne, er hun ikke bleg for at give dem et par advarselsbrøl, når de gør rent inde hos løverne.
-Det er helt normalt, at hun markerer overfor dyrepasserne, at hun altså holder øje med dem og passer godt på sine unger, fortæller Zaco Sonne.
Fakta:
-Løveungerne vejer omkring 2.5 kilo og er meget mobile og nysgerrige.
- Det er kun 2. gang i løbet af de seneste 40 år, at der er fem løveunger på en gang i ZOO.
-Fremover vil alle løverne have adgang til udeanlægget døgnet rundt. Men typisk vil ungerne være indenfor og sove om formiddagen.
Kontakter
Camilla Cornelius SørensenPresse- og kommunikationschefZOO
Tlf:+4530167373cams@zoo.dkZOO er sat i verden for at fremme naturbevarelse. Det gør vi gennem inspiration og opdagelser for vores gæster i Zoologisk Have København. Vi bidrager aktivt i det internationale arbejde med at bevare dyrearter og naturområder. Vi øger interessen og forståelsen af naturen og dens mangfoldighed og bidrager med vigtig forskning. Alt, hvad vi gør, er natuligvis baseret på et videnskabeligt grundlag.
Følg pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
ZOO TESTER VACCINE MOD DØDELIG VIRUS11.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Zoologisk Have København er i øjeblikket i gang med et vigtigt og omfangsrigt vaccinationsprogram for Havens unge elefanter Se levende billeder her: https://we.tl/t-CsPZwYwBII credit: ZOO København
Zoologisk Have København med til rørende genudsætning af truede aber i Brasilien12.8.2025 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire gyldne løvetamariner – også kaldet gyldne løveaber - overlevede smuglingsforsøg og blev genudsat i hemmeligt område i Brasilien. ZOO var med hele vejen Se video fra genudsætning her: https://we.tl/t-1bF1FR9BYh
Næstved Kommune og ZOO København rejser biodiversitetsalarm på Axeltorv8.8.2025 10:59:24 CEST | Pressemeddelelse
Otte meter høj installation -inspireret af spillet Klodsmajor skal inspirere til håb og handling Indvielse kl. 15. d. 13 august af borgmesteren m.m Opstilling fra kl. 07-08 om morgenen samme dag. Det er en oplevelse i sig selv.
Sommer i ZOO – masser af nye dyreunger7.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien har budt på masser af dyrefødsler i Zoologisk Have København Se flere fotos og video af nogle af ungerne her: (credit: Zoologisk Have København/Frank Rønsholt
GLÆDELIG SOMMERNYHED: TRE NYFØDTE TIGERUNGER I ZOO21.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Se det første foto: Efter ugers spænding har ventetiden båret frugt i Zoologisk Have København – tre nyfødte tigerunger er nu et vigtigt bidrag til det internationale avlsarbejde for den truede art.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum