1 ud af 4 pensionskroner er investeret i USA
Udfaldet af det amerikanske valg kan have stor indflydelse på danskernes pensionsopsparinger. USA er klart pensionsselskabernes største investeringsland uden for Danmark – hver fjerde pensionskrone er placeret i landet, viser ny analyse fra branchen.
Danske pensionsinvesteringer i USA har overhalet Europa og ligger nu på 1.167 mia. kr. - mod 855 mia. kr. placeret i EU ekskl. Danmark. Kampen om Det Hvide Hus har stor og direkte betydning for danskernes økonomi.
- De danske pensionsselskabers interesse for investeringer i USA er steget støt over det seneste årti. Og med Joe Bidens vedtagelse af ’Inflation Reduction Act’, som satte yderligere skub i særligt investeringer i vindmøller, sol, brint og infrastruktur, er der kommet yderligere fart på, fortæller Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P – Forsikring og Pension.
Analysen viser også, at beskæftigelsen og BNP generelt er vokset mere i USA end i Europa siden 2010, og de amerikanske investeringer har givet gode afkast, hvilket er afgørende for investorernes interesse for det amerikanske marked.
- Selv om det amerikanske marked var hårdt ramt under corona, var USA hurtigere til at rejse sig efterfølgende end det europæiske marked. USA er pt. verdens vækstlokomotiv og tiltrækker investeringer fra hele verden. Der har været et benhårdt fokus på at tiltrække ikke mindst grønne energi-investeringer. Det store spørgsmål er selvfølgelig, hvordan rammerne for investeringer ser ud efter valget i november, siger Kent Damsgaard.
De republikansk kandidat Donald Trump har flere gange har lovet sine
vælgere at afskaffe ’Inflation Reduction Act’, men de amerikanske investorer virker til at have taget det grønne initiativ til sig.
- Det er klart, at vi som branche følger meget nøje med i de signaler, der kommer fra de to præsidentkandidater for rammerne i USA. Men tallene viser også, hvor vigtigt det er at få styrket europæisk konkurrencekraft og vækst igen, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkVedhæftede filer
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Stærk åbningstale fokuserer på at værne om tilliden og fællesskabet i vores samfund7.10.2025 13:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I sin åbningstale sætter Statsminister Mette Frederiksen (S) fingeren på flere vigtige politikområder, herunder den fortsatte grønne omstilling, klimatilpasning, styrkelse af sundhedsområdet og en stærk konkurrencekraft. Men lige så vigtigt betoner hun vigtigheden af tillid og fællesskab i vores samfund, mener F&P’s adm. direktør.
Droner i luften – hvordan er du dækket, hvis uheldet er ude?5.10.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med øget droneaktivitet over Danmark opstår naturligt spørgsmålet: Hvad hvis de styrter ned og rammer ting eller mennesker – er man så dækket af sin forsikring? Ja – i udgangspunktet, lyder svaret fra Forsikringsoplysningen.
Von der Leyen sætter kikkerten for det rigtige øje – men der er brug for handling10.9.2025 12:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det store fokus på sikkerhed, konkurrenceevne, investeringer og byrdereduktioner i Ursula von der Leyens årlige statustale glæder forsikrings- og pensionsbranchen. Nu gælder det om at sætte handling bag ordene.
F&P roser klimatilpasningsfokus i udspil til finanslov29.8.2025 11:04:26 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret sit forslag til finansloven for 2026, som set fra forsikrings- og pensionsbranchen ikke mindst rummer vigtige tiltag om klimatilpasning med sikring af de danske kyster og en styrkelse af samfundssikkerhed og beredskab. Samtidig lægger regeringen op til en samlet klimatilpasningsplan II for Danmark.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring29.8.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på forsikringerne, når børnene flytter hjemmefra? Om man altid kan regne med at husforsikringen dækker storm? Og hvordan man bedst hjælper de 17-årige med at bilforsikringen?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum