To ramper ved til- og frakørsel <56a> Horsens V lukker hen over weekenden
Fra fredag aften den 8. november til mandag morgen den 11. november lukker Vejdirektoratet for tilkørslen i nordgående retning samt frakørslen i sydgående retning ved <56a> Horsens V på E45 Østjyske Motorvej.

Som optakt til udvidelsen af E45-motorvejen skal en større spildevandsledning omlægges ved til- og frakørsel <56a> Horsens V.
Da spildevandsledningen krydser to af til- og frakørselsramperne, er Vejdirektoratet nødt til at lukke for adgangen til og fra motorvejen hen over weekenden, imens der bliver gravet.
Trafikale konsekvenser
Frakørsel <56a> Horsens V lukker i sydgående retning og tilkørsel <56a> Horsens V lukker i nordgående retning. Begge i følgende tidsrum:
- Fra fredag den 8. november klokken 19.00 til mandag den 11. november klokken 04.00
Trafikanter må i perioden benytte sig af de andre til- og frakørsler på strækningen.
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk |
Kontakter
John KjærsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 65jkj@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 28 får ny asfalt vest for Vejle6.6.2025 14:30:02 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 12. juni begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 28 mellem Bredsten og Skibet. Arbejdet forventes at tage omkring to uger og kan give ekstra rejsetid til blandt andet Billund Lufthavn i aften- og nattetimerne.
Spærring af til- og frakørsel ved <59> Hornstrup på E45 fra søndag til tirsdag6.6.2025 11:04:33 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 8. juni kl. 21.00 til tirsdag den 10. juni kl. 06.00 vil tilkørslen i sydgående retning og frakørslen i nordgående retning være spærret ved tilslutningsanlæg <59> Hornstrup på E45 Østjyske Motorvej.
Reparation af Langelandsbroen går i gang6.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet starter et renoveringsarbejde på Langelandsbroen, der blandt andet består i at lave betonreparationer på undersiden af fortovet. Arbejdet går i gang d. 10. juni og forventes afsluttet i slutningen af november.
Varsel om natlig spærring af Sydmotorvejen ved Guldborgsundtunnelen6.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sydmotorvejen spærres mellem afkørsel 44 og 45 i aften- og nattetimerne mellem den 11. juni og 12. juni. Spærringen gælder i begge retninger, og der vil i perioden være omkørsel over Nykøbing Falster.
Royal Run kan give kø ved Horsens og i Ribe6.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag 9. juni er der Royal Run, og det kommer til at påvirke trafikken i en række danske byer. Det gælder særligt omkring Ribe, hvor pinsens hjemrejsetrafik på rute 11 langs den jyske vestkyst vil blande sig med trafikken til og fra arrangementet – og i Horsens, hvor motionsløbet både kan give kø i byen og på E45.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum