To ramper ved til- og frakørsel <56a> Horsens V lukker hen over weekenden
Fra fredag aften den 8. november til mandag morgen den 11. november lukker Vejdirektoratet for tilkørslen i nordgående retning samt frakørslen i sydgående retning ved <56a> Horsens V på E45 Østjyske Motorvej.

Som optakt til udvidelsen af E45-motorvejen skal en større spildevandsledning omlægges ved til- og frakørsel <56a> Horsens V.
Da spildevandsledningen krydser to af til- og frakørselsramperne, er Vejdirektoratet nødt til at lukke for adgangen til og fra motorvejen hen over weekenden, imens der bliver gravet.
Trafikale konsekvenser
Frakørsel <56a> Horsens V lukker i sydgående retning og tilkørsel <56a> Horsens V lukker i nordgående retning. Begge i følgende tidsrum:
- Fra fredag den 8. november klokken 19.00 til mandag den 11. november klokken 04.00
Trafikanter må i perioden benytte sig af de andre til- og frakørsler på strækningen.
|
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk |
Kontakter
John KjærsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 65jkj@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Foreninger og virksomheder får 27,7 mio. til at dele elbil12.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Puljemidlerne skal skabe grobund for et grønt alternativ til bilejerskab uden for de store byer og går til etablering af el-delebilsordninger, ladeinfrastruktur og udviklingsprojekter.
Djurslandsmotorvejen skal have nye striber ved Aarhus N og spærres derfor kortvarigt11.12.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 15. december - samt to dage i januar - vil Djurslandsmotorvejen være spærret i aften- og nattetimerne, mens Vejdirektoratets entreprenør lægger nye striber på vejen. Trafikanter må i perioden ud på en omkørsel.
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen natten mellem torsdag og fredag10.12.2025 15:38:42 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 11. december og fredag den 12. december for at genere trafikanterne mindst muligt.
E45 spærres i nordgående retning mellem Skanderborg N <51> og Hørning <50> i to gange seks timer26.11.2025 09:05:49 CET | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej og tilkørslen herfra til Aarhus Syd Motorvejen spærres i nordgående retning fra Skanderborg N <51> til Hørning <50> i to nætter mellem klokken 22:00 og 04:00 fra mandag den 1. december til onsdag den 3. december.
En weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen20.11.2025 08:42:34 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde på broen i den kommende weekend den 21. – 24. november 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum