Vejdirektoratet

Nye lyskryds på vej til Universitetsboulevarden

Del

Vejdirektoratet har netop sat gang i arbejdet med at forbedre forholdene for bilister og cyklister på Universitetsboulevarden i Aalborg. I 2025 bliver Hadsund Landevej også udvidet, og det samlede arbejde vil stå færdig i udgangen af 2026.

Vejdirektoratet begynder nu at ombygge flere rundkørsler på Universitetsboulevarden i Aalborg. Foto: Vejdirektoratet
Vejdirektoratet begynder nu at ombygge flere rundkørsler på Universitetsboulevarden i Aalborg. Foto: Vejdirektoratet

På Universitetsboulevarden i Aalborg er Vejdirektoratets entreprenør, Arkil, netop begyndt at ombygge rundkørsler på strækningen mellem Hadsundvej og Selma Lagerløfs Vej. Tre rundkørsler bliver bygget om til lyskryds, mens et eksiterende lyskryds bliver udvidet. Dette skal forbedre trafikafviklingen og sikre en god fremkommelig i takt med den stigende trafik, der følger med åbningen af Nyt Aalborg Universitetshospital.

Peter Lund Hansen, projektleder i Vejdirektoratet, fortæller, at de nye lyskryds kommer til at forbedre forholdene for trafikanterne:

”I de kommende år vil trafikken i det østlige Aalborg stige med åbningen af det nye hospital, ligesom Aalborg Kommune har gang i flere projekter, der også vil øge trafikmængden. Derfor er det vigtigt, at vi skaber kryds, der sikrer gode forhold for både bilister og cyklister i mange år frem,” siger projektleder Peter Lund Hansen.

De fire ombygninger på Universitetsboulevarden er blot første etape af arbejdet med at forbedre infrastrukturen i området.

I 2025 går anden etape i gang, når Hadsund Landevej bliver udvidet fra to til fire spor fra Universitetsboulevarden til Egnsplanvej. Samtidig etableres en ny dobbeltrettet cykelsti til Nyt Aalborg Universitetshospital fra krydset Hadsundvej/ Universitetsboulevarden. 

Den nye cykelsti skal skabe en mere direkte forbindelse for cyklister til hospitalet ved at lede dem væk fra Hadsund Landevej og ind til hospitalet.

Fakta:

Ombygninger på Universitetsboulevarden:

  • Hadsundvej/ Universitetsboulevarden ombygges til et lyskryds
  • Langagervej/ Universitetsboulevarden ombygges til et lyskryds
  • Selma Lagerløfs Vej/ Universitetsboulevarden ombygges til et lyskryds
  • Budumvej/ Universitetsboulevarden eksisterende lyskryds udvides 

Læs mere om projektet på Vejdirektoratets hjemmeside

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Asfaltarbejde og åbning og lukning af ramper i tilslutningsanlæg 61 ved Taulov16.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Trafikanterne har det sidste halve år mødt mange spærringer og omkørselsruter på motorvej og kommunale veje ved Taulov. Ombygning af tilslutningsanlæg 61 påvirker fortsat trafikken i området, men nu ophæves nogle af de spærringer, som har præget trafikken ved tilslutningsanlægget. Den 19. maj åbnes der for udkørsel fra Dronningens Kvarter, så det igen bliver lettere for erhvervsvirksomhederne at køre på motorvejen mod nord fra Dronningens Kvarter. Og den sydøstlige tilkørselsrampe i tilslutningsanlæg 61 åbner ligeledes den 19. maj. I perioden 19.-23. maj lukkes den nye del af Adelvej og Skærbækvej syd for Dronningens Kvarter på grund af slidlagsarbejder. Trafikken ledes af de nuværende og kendte omkørselsruter. Omkørslerne er skiltet. Fra 19. maj til medio august bliver tilslutningsanlæggets sydvestlige frakørselsrampe lukket, og der anvises omkørsel via frakørsel 59. Der anvendes allerede kendte omkørsler i området. Vi beklager de gener disse trafikomlægninger medfører for trafikanter

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye