Region Midtjylland ønsker flere ansatte i pensionsalderen
Mange ansatte i sundhedsvæsnet vil gerne arbejde videre fremfor at gå på efterløn eller pension, hvis vilkårene er rigtige, viser undersøgelse. Nye anbefalinger fra regionsrådet i Region Midtjylland sigter mod at dette og andre potentialer gribes.

Fleksibilitet og indflydelse på egen arbejdstid. Det er to af de håndtag, Region Midtjylland gerne vil trække mere i for at sikre medarbejdere til fremtiden. Udgangspunktet er bl.a. en undersøgelse, der viser, at mere end 80 pct. af medarbejderne i aldersgruppen 60-66 år i regionen gerne vil fortsætte med at arbejde trods ret til efterløn eller pension.
Undersøgelsen er lavet som en del af arbejdet i regionsrådets særlige Udvalg for personale. Udvalget har for nylig afleveret sin første afrapportering i form af en række konkrete anbefalinger.
- Vi ved, at der kommer flere behandlingskrævende borgere i fremtiden. Samtidig mangler der allerede medarbejdere i sundhedsvæsnet, og derfor er der brug for nye tilgange. Både i forhold til organisering og udvikling af nye sundhedsløsninger, men også når det kommer til tiltrækning og tilknytning af personale. Her har vores udvalg for personale nu sat gang i et godt og vigtigt arbejde, og jeg ser frem til at følge realiseringen af udvalgets anbefalinger, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).
Fokus på vidensdeling
Anbefalingernes mål er både øget rekruttering til sundhedsfagene, bl.a. via øget samarbejde med uddannelsesinstitutioner og kommuner, og større fokus på, hvordan flere erfarne medarbejdere fortsat kan tilknyttes.
- Vi har spurgt medarbejderne, og en meget stor del af seniorerne vil faktisk gerne blive ved med at arbejde. Men det kræver selvfølgelig, at vi kan tilbyde dem nogle vilkår, hvor det giver mening for begge parter. Derfor skal der større fokus på, hvordan vi opnår det på regionens forskellige arbejdspladser. Det fokus ønsker vi politisk at understøtte med de nye anbefalinger, i første omgang ved at sikre, at den viden vi har fået afdækket i udvalgsarbejdet, bliver delt bredt i de forskellige ledelseslag i regionen, siger regionsrådsmedlem og formand for Udvalget for personale, Anders G. Christensen (V).
Stort politisk fokus
Bl.a. ønsker Udvalget for personale at understøtte muligheden for individuelle aftaler til medarbejdere, der er på vej på efterløn eller pension. Fx ved at der kommer større fokus på emnet i de årlige medarbejderudviklingssamtaler (MUS). Samtidig anbefaler udvalget at arbejde for lovgivning, der giver mulighed for at undgå modregning i efterløn, hvis man arbejder.
Samlet har Udvalg for personale lavet seks anbefalinger, der retter sig mod dels at få flere seniorer til at bevare tilknytningen til arbejdspladsen, at tilbyde bedre fleksibilitet til deltidsansatte samt mod at få flere unge til at vælge en karriere inden for sundhedsområdet.
- Der foregår et stort arbejde for at løse rekrutteringsudfordringerne på regionens hospitaler og andre arbejdspladser, og anbefalingerne er blevet til i et tæt samarbejde med ledere og fagfolk fra hele organisationen. På udvalgets vegne kan jeg love, at vi kommer til at følge tæt med i, hvordan anbefalingerne bliver taget imod, ligesom vi kommer til bakke op om initiativer, med de muligheder vi har i regionsrådet, siger næstformand i Udvalg for Personale, Lone Dybdal (S).
Fakta
Find de konkrete anbefalinger her: https://dagsorden.rm.dk/vis?Referat-regionsraadet-d.25-09-2024-kl.13.00&id=95b2e2c8-47d7-4550-8ce3-aeab87382b0b
Anbefalingerne fra det særlige udvalg for personale fordeler sig på de fem hovedemner:
- En stor andel af seniorerne vil gerne fortsætte med at arbejde fremfor pension/efterløn, hvis der kan tages individuelle hensyn.
- Mange deltidsansatte vil gerne arbejde flere timer/fuld tid, hvis der kan tages individuelle hensyn.
- Muligheden for indflydelse og fleksibilitet omkring arbejdstilrettelæggelse efterspørges bredt på tværs af fag- og aldersgrupper.
- Der er et potentiale i et fokus på tiltrækning af unge til sundhedsområdets uddannelser, herunder at have et fokus på diversitet i optaget på uddannelserne.
- Det er nødvendigt med et fokus på fortsat transformation af sundhedsvæsenet og brug af ny teknologi.
Nøgleord
Kontakter
Anders Kühnau (S)Regionsrådsformand i Region MidtjyllandKontakt via pressevagten tlf. 7841 0666
Formand for Danske Regioner
Anders G. Christensen (V)
Jeg er udpeget af Region Midtjylland til: Forretningsudvalget og Udvalg for personale (formand)
Lone Dybdal (S)
Jeg er udpeget af Region Midtjylland til: Psykiatri- og socialudvalget og Udvalg for personale
Kontaktoplysninger på medlemmer af regionsrådet
Regionsrådets 41 medlemmer er valgt for 1. januar 2022 til 31. december 2025. Alle har egen side med oplysninger om politikeren.
Pressevagten(Der kan ikke sendes SMS'er til nummeret)
Tlf:7841 0666presse@rm.dklink.rm.dk/PressevagterHospitalerOm Region Midtjylland
Region Midtjylland er en politisk styret, administrativ enhed, der har tre hovedopgaver inden for velfærd og udvikling: Sundhed og hospitaler, specialiserede tilbud til socialt udsatte og handicappede.
Regional Udvikling søger gennem konkrete regionale opgaver, ekspertiser og partnerskaber at skabe gode, fremtidssikrede løsninger og sikre, at Region Midtjylland er en attraktiv og bæredygtig region for alle.
Følg pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Region Midtjylland skruer op for bæredygtigheden21.8.2025 10:22:21 CEST | Pressemeddelelse
Med skærpet fokus på klima og miljø, mennesker og ansvarlig ledelse bringer Region Midtjylland bæredygtighed ind som en drivkraft i hele organisationen.
Rasmus Beltofte afløser Josefine Schlosser i regionsrådet for Region Midtjylland20.8.2025 17:47:10 CEST | Pressemeddelelse
Josefine Schlosser (R) udtræder af regionsrådet af arbejdsmæssige årsager pr. 31. august 2025 og afløses af partifællen Rasmus Beltofte (R).
16 midlertidige psykiatrisenge på vej20.8.2025 15:57:37 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Midtjylland har netop fordelt 62,6 mio. kr. til at styrke psykiatrien i år
Markant mindreforbrug giver 50 mio. til at bringe ventetider ned20.8.2025 14:39:42 CEST | Pressemeddelelse
En stærk og ansvarlig økonomistyring betyder, at Region Midtjylland kan afsætte 50 mio. kr. ekstra til at nedbringe ventetider på hospitalerne styrke indsatsen på områder med særlige kapacitetsudfordringer.
Kultur og erhvervsskoler – et oplagt match i fremtidens uddannelseslandskab19.8.2025 09:36:33 CEST | Pressemeddelelse
Pilotprojekter i Region Midtjylland viser, at kunst og kultur kan styrke trivsel, faglighed og fællesskab på erhvervsuddannelserne. Nu debatteres næste skridt på Kulturmødet Mors 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum