Ny undersøgelse skal undersøge om der er sundhedskonsekvenser af ultrafine partikler ved Københavns Lufthavn
4.11.2024 09:32:07 CET | Miljøministeriet | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke har bedt Kræftens Bekæmpelse lave en undersøgelse af, om der er sundhedsmæssige konsekvenser af ultrafine partikler for borgere, der bor tæt på Københavns Lufthavn. Resultaterne forventes klar inden for to år.
Nye målinger af ultrafine partikler ved Københavns Lufthavn har vist, at der er høje niveauer af ultrafine partikler omkring lufthavnen. Niveauerne for ultrafine partikler er højest tættest på lufthavnen. Det viser målinger fra Aarhus Universitet. På den baggrund har miljøminister Magnus Heunicke besluttet at få undersøgt de sundhedsmæssige konsekvenser af ultrafine partikler ved lufthavnen.
Undersøgelsen skal foretages af Kræftens Bekæmpelse og forventes at være afsluttet i løbet af to år. Der er afsat 2 mio. kroner til undersøgelsen. Pengene kommer fra det nationale Luftpartnerskab.
Miljøminister, Magnus Heunicke, siger:
”Jeg kan godt forstå, at borgerne tæt på lufthavnen er bekymrede, når der måles mange ultrafine partikler i boligområderne omkring og især tæt på lufthavnen. Den bekymring skal selvfølgelig tages alvorligt, og derfor har jeg besluttet, at vi nu får undersøgt de sundhedsmæssige konsekvenser af ultrafine partikler ved lufthavnen. Samtidig arbejder regeringen fortsat for at få omstillet vores luftfart til at være mere bæredygtig og udlede mindre til gavn for både klima og luftkvaliteten.”
Borgmester i Tårnby Kommune, Allan S. Andersen, siger:
”Tårnby Kommune bakker op om Miljøministeriets og Kræftens Bekæmpelses kommende undersøgelse af helbredseffekterne ved de ultrafine partikler fra lufthavnen. Vi mangler viden om, hvad det kan betyde for sundheden for alle os, der bor i nærheden. Som borgmester i den kommune, der oplever den største påvirkning fra lufthavnen, har jeg længe presset på for national handling og en undersøgelse som den, der nu sættes i gang. Det er positivt, at ministeren deler min bekymring og har taget initiativ til at undersøge det sammen med Kræftens Bekæmpelse.”
Fakta:
- Nye målinger fra Aarhus Universitet fra foråret 2024 viser forhøjede værdier for ultrafine partikler i området omkring Københavns Lufthavn.
- Niveauerne for ultrafine partikler er højest tættest på lufthavnen, hvor målingerne fra Aarhus Universitet har vist, at lufthavnen er ansvarlig for ca. 55-75 procent. af antallet af ultrafine partikler, syd, vest og nord for lufthavnen. Der er stadig et mindre bidrag fra lufthavnen i 3 km’s afstand.
- Der er pt. begrænset viden om helbredseffekter af ultrafine partikler, og WHO har ingen fastsatte grænseværdier eller retningslinjer for ultrafine partikler. Dog betragter WHO døgnmiddel-partikelantal højere end 10.000 partikler pr. cm3, som et højt niveau. Dette niveau er overskredet for alle målepunkterne tæt på lufthavnen.
- Ultrafine partikler udsendes direkte fra alle forbrændingskilder. I byområder er vejtrafik, flytrafik og skibstrafik hovedkilder til ultrafine partikler.
- Der er begrænset viden om helbredseffekter af kildespecifik udsættelse for ultrafine partikler, herunder udsættelse for ultrafine partikler omkring lufthavne.
Om undersøgelsen
- Kræftens Bekæmpelse vil lave en såkaldt registerundersøgelse om mulige helbredseffekter af ultrafine partikler i boligområder tæt ved Københavns lufthavn. Undersøgelsen forventes at være afsluttet indenfor 2 år.
- Det er besluttet at anvende 2 mio. kroner fra midler under det nationale Luftpartnerskab til en registerundersøgelse af mulige helbredseffekter og -konsekvenser af ultrafine partikler i boligområder tæt på lufthavnen.
- Der nedsættes en følgegruppe for projektet med blandt andet repræsentanter fra andre forskningsmiljøer med viden om luftforurening og helbredseffekter osv.
Følg pressemeddelelser fra Miljøministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljøministeriet
TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen21.8.2026 11:34:08 CEST | Pressemeddelelse
Miljøstyrelsen har politianmeldt firmaet TotalEnergies for blandt andet spild på 67.840liter olie og 3750 liter diesel. I alt er TotalEnergies politianmeldt for 13 overskridelser af havmiljøloven.
Kom med til indvielsen af Naturnationalpark Gribskov19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 13. september indvier miljøminister Maria Reumert Gjerding Danmarks anden naturnationalpark i Gribskov. Arrangementet er åbent for alle og byder blandt andet på naturvandringer og bioblitz for både store og små.
Miljøstyrelsen vil have undersøgt yderligere fem PFAS-sprøjtemidler9.8.2026 18:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af en særligt problematisk PFAS-insektgift har været stigende i Danmark, til trods for en begrundet mistanke om, at den danner evighedskemikaliet TFA, der kan forurene drikkevandet. Miljøstyrelsen har nu sat penge af til nyt forskningsprojekt, der skal slå fast, om giften forurener drikkevandet.
Muslingeskrab udfases i Bælthavet, vestlige Østersø og Isefjord4.7.2026 07:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Miljøministeren tager et skridt mod et bedre havmiljø og sendte 3. juli en ny bekendtgørelse i høring, som på sigt opsiger muslingefiskeri med bundslæbende redskaber i Bælthavet, vestlige Østersø og Isefjord. Fiskeriet skal ophøre senest 30. september 2034, men ministeren vil undersøge, om det kan udfases markant hurtigere.
Første nationale ålekvote indføres: Flertal indfører markant begrænsning af ålefiskeri2.7.2026 12:37:36 CEST | Pressemeddelelse
Med et nyt loft over ålefiskeriet må erhvervsfiskere maksimalt lande 40 tons ål i 2026. Det har et flertal i Folketinget besluttet. Den nye kvote skal begrænse det erhvervsmæssige ålefiskeri og øge beskyttelsen af ålebestanden. Samtidig prioriteres fem mio. kroner til udsætning af ål i 2027.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum