Coop Danmark A/S

To store brugsforeninger går sammen på tværs af landegrænser

Del

Fredensborg Brugsforening (FOB) investerer et tocifret millionbeløb i den færøske brugsforening Føroya Keypssamtøka (FK), og de to store selvstændige brugsforeninger indgår dermed et strategisk samarbejde. Sammen danner de et fælles selskab, hvor de hver ejer 50 procent, men med stemmemajoritet til Fredensborg Brugsforening.

Næstformand Fredensborg Brugsforening, Niels Mayland, Formand for Fredensborg Brugsforening, Steen Rasmussen, uddeler i Fredensborg Brugsforening, Bo Kristensen og afdelingschef ServiceDesk og Coop i Nordatlanten, Tonny Færch foran FK på Færøerne. (Foto: Coop Danmark)
Næstformand Fredensborg Brugsforening, Niels Mayland, Formand for Fredensborg Brugsforening, Steen Rasmussen, uddeler i Fredensborg Brugsforening, Bo Kristensen og afdelingschef ServiceDesk og Coop i Nordatlanten, Tonny Færch foran FK på Færøerne. (Foto: Coop Danmark)

Aftalen er kommet i stand efter, at FK de seneste år har været økonomisk udfordret. Foreningen driver 6 supermarkeder på Færøerne med en samlet omsætning på omkring 250 mio. kr.

Det nye samarbejde skal sikre, at nødvendig kapital, kompetenceudvikling og fornyelse bliver gennemført, så FK kan løfte sig til et mere tidssvarende, konkurrencedygtigt og bæredygtigt niveau.

”Vi er meget glade for aftalen. FOB bygger på samme værdigrundlag som os, med medlemskab og brugsforeningstanken, og kulturelt har vi som to brugsforeninger meget tilfælles. Med samarbejdet sikrer vi os den nødvendige likviditet samt detailhandelsmæssig kompetence, sparring og ledelse, som er afgørende for at nå målet om at forberede FK til fremtiden og gøre butikkerne til et endnu mere attraktivt sted at handle for de færøske forbrugere,” siger Jákup Mørkøre, formand for Føroya Keypssamtøka.

Både Føroya Keypssamtøka og Fredensborg Brugsforening er selvstændige brugsforeninger, hvor det er medlemmerne, der ejer butikkerne. Begge foreninger køber størstedelen af deres varer fra Coop Danmark, ligesom både FK og FOB er medlemmer af det danske Coop Amba, som er hovedorganisationen for de danske brugsforeninger, og som sammen med OK ejer Coop Danmark. Fredensborg Brugsforening, der er en af Danmarks største og mest velkonsoliderede brugsforeninger, har i forvejen medejerskab i flere andre selvstændige SuperBrugsen og Brugsen butikker i Danmark.

“Vi er en del af en tæt sammentømret Coop-familie, og som en familie står vi sammen og hjælper hinanden. Derfor er vi i bestyrelsen enige om, at vi gerne vil kaste os ud i denne investering, dels fordi vores hjerter banker for brugsforeningsbevægelsen, og vi derfor gerne vil sikre, at der også er en medlemsejet dagligvarevirksomhed på Færøerne i fremtiden. Og fordi vi er overbeviste om, at vi kan skabe betydelig vækst og inden for en overskuelig fremtid gøre selskabet lønsomt, samtidig med at vi sikrer fortsat udvikling og sunde investeringer hos FOB,” siger uddeler Bo Kristensen, Fredensborg Brugsforening.

Bestyrelsesformand i det nye selskab bliver Bo Kristensen, uddeler i Fredensborg Brugsforening, og direktør bliver Kristian Wolsing, der det seneste år har været indsat som midlertidig direktør i FK.

Fakta:

Føroya Keypssamtøka (Færøernes Brugsforening / FK) stifter selskabet sp/f FK, som kommer til at drive brugsforeningsbutikkerne på Færøerne. Føroya Keypssamtøka, som i øjeblikket ejer og driver FK-butikkerne, skyder sine aktiver ind i det nye selskab. FOB skyder et tocifret millionbeløb ind, dels som kapitalindskud, dels som lån, og kommer til at eje halvdelen af selskabet. Formålet er at få driften i butikkerne til igen at give overskud og samtidig forny og opdatere FK på en række områder, således at den bliver tidssvarende og konkurrencedygtig. Det bliver bestyrelsen og den daglige ledelse i det nye selskab, som kommer til at lægge strategien. FK går således fra at drive handel til at eje halvdelen af et selskab, der driver handel.

Kontakter

Bo KristensenUddeler i Fredensborg Brugsforening

Tlf:48 40 09 70

Billeder

Næstformand Fredensborg Brugsforening, Niels Mayland, Formand for Fredensborg Brugsforening, Steen Rasmussen, uddeler i Fredensborg Brugsforening, Bo Kristensen og afdelingschef ServiceDesk og Coop i Nordatlanten, Tonny Færch foran FK på Færøerne. (Foto: Coop Danmark)
Næstformand Fredensborg Brugsforening, Niels Mayland, Formand for Fredensborg Brugsforening, Steen Rasmussen, uddeler i Fredensborg Brugsforening, Bo Kristensen og afdelingschef ServiceDesk og Coop i Nordatlanten, Tonny Færch foran FK på Færøerne. (Foto: Coop Danmark)
Download
SuperBrugsen Fredensborg (Foto: Coop Danmark)
SuperBrugsen Fredensborg (Foto: Coop Danmark)
Download
FK-butik på Færøerne (Foto: Coop)
FK-butik på Færøerne (Foto: Coop)
Download

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye