Vaccination på arbejdspladsen: Skal du betale skat?
2.11.2024 06:00:00 CET | PwC | Pressemeddelelse
Med det øgede fokus på sundhed og forebyggelse vælger flere virksomheder nu at tilbyde deres ansatte vaccination mod influenza og COVID-19 som en del af personaleplejen. Men er det skattefrit, hvis det er arbejdsgiveren, der betaler?

I udgangspunktet skal man som medarbejder betale skat af arbejdsgiverbetalte sundhedsydelser, men under visse betingelser kan vaccinationen være omfattet af skattefrihed. Det afhænger af, hvordan tilbuddet er struktureret, og hvor vaccinationen finder sted.
Skattefrihed gennem personalepleje
Vaccinationer kan være omfattet af den såkaldte “personaleplejefritagelsesregel”, hvilket betyder, at vaccinationen kan stilles skattefrit til rådighed, så længe værdien er lav og tilbuddet gælder alle medarbejdere.
Skatteekspert i PwC, Søren Bech, forklarer: "Vaccinationer mod fx influenza og COVID-19 kan være skattefrie, hvis de tilbydes alle ansatte på arbejdspladsen som led i den almindelige personalepleje og har en mindre økonomisk værdi. Det er dog et krav, at vaccinationen sker fysisk på arbejdspladsen, ellers kan det medføre beskatning."
Skatterådet har i en tidligere afgørelse fra 2012 vurderet, at arbejdsgiverbetalt influenzavaccination på arbejdspladsen kunne være skattefri under denne regel, hvis vaccinationen var af mindre økonomisk værdi og blev stillet til rådighed for alle medarbejdere som en del af personaleplejen.
Bagatelgrænser kan sikre skattefrihed for nøglemedarbejdere
I situationer, hvor vaccinen ikke kan tilbydes på arbejdspladsen, kan bagatelgrænser for arbejdsrelaterede goder muligvis sikre skattefrihed. Hvis vaccinationen kan anses som et arbejdsrelateret gode og den samlede værdi af sådanne goder ikke overstiger 7.000 kr. (2024-niveau), er det skattefrit. Dog kan kun nøglemedarbejdere – som vurderes vanskeligt at undvære under spidsbelastningsperioder – modtage arbejdsgiverbetalte influenza- eller COVID-19-vaccinationer under denne grænse.
"For nøglemedarbejdere kan arbejdsgiverbetalte vacciner være omfattet af bagatelgrænsen for arbejdsrelaterede goder. Det kræver dog en konkret vurdering af medarbejderens funktion og virksomhedens behov i spidsbelastningsperioder, og her kan vi hos PwC hjælpe med at sikre, at reglerne følges korrekt," siger Søren Bech.
Hvordan påvirkes COVID-19-vaccinationer?
Der er endnu ikke officielt taget stilling til, om COVID-19-vaccinationer kan omfattes af bagatelgrænsen for arbejdsrelaterede goder på 7.000 kr.
“Den brede udbredelse og tilbagevendende karakter af COVID-19, som vi også ser med influenza, kunne tale for, at COVID-19-vaccinationer burde omfattes af bagatelgrænsen på 7.000 kr. Der har dog ikke officielt været en tilkendegivelse fra skattemyndighedernes side. Hvis det ikke er tilfældet, vil vaccinationen i stedet falde ind under den lavere grænse på 1.300 kr. for private goder for at være skattefri, og her gælder der også særlige regler,” forklarer Søren Bech.
For virksomheder kan det derfor være en god idé at vurdere, hvordan vaccinationstilbud struktureres for at sikre optimal skattehåndtering og fordele for medarbejderne.
Nøgleord
Om PwC
I PwC arbejder vi for at styrke tilliden i samfundet og være med til at løse væsentlige problemstillinger. Det gør vi med udgangspunkt i vores viden inden for revision, skat og rådgivning. Vores kunder kommer fra alle dele af erhvervslivet og den offentlige sektor, og vi er ca. 2.800 medarbejdere og partnere, som brænder for at gøre en positiv forskel for kunder og kolleger. Globalt er vi 328.000 PwC'ere i 152 lande, og i Danmark er vi markedsledende. Mød os over hele landet. Vi er der, hvor du er.
Succes skaber vi sammen …
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Overvejer du at sælge dit sommerhus? Pas på denne skatteregel1.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerhuse kan i udgangspunktet sælges skattefrit, men to betingelser kan spænde ben. Særligt ét krav overses af mange, påpeger PwC’s skatteekspert.
Lasse Desezar Pedersen fra LEO Pharma kåret som Årets Rising Star 202628.5.2026 19:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og de to vindere er Lasse Desezar Pedersen, VP, Head of Business Finance i LEO Pharma og Rikke Ryttergaard Andersen, VP, Corporate Accounting i Novo Nordisk. Priserne blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Rikke Ryttergaard Andersen fra Novo Nordisk kåret som Årets Rising Star 202628.5.2026 19:30:46 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og de to vindere er Rikke Ryttergaard Andersen, VP, Corporate Accounting i Novo Nordisk, og Lasse Desezar Pedersen, VP, Head of Business Finance i LEO Pharma. Priserne blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Michael Ebbe fra DSV kåres som Årets CFO 202628.5.2026 19:28:48 CEST | Pressemeddelelse
For 14. gang uddeles den anerkendte pris Årets CFO, og i år går hæderen til Michael Ebbe, Group CFO i DSV, for hans centrale rolle i at skabe værdi og vækst i virksomheden – senest gennem opkøbet og integrationen af DB Schenker. Prisen blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år26.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af whistleblowerindberetninger blandt C25-virksomheder er steget med 110 % over en femårig periode fra 2021 til 2025 og med 29 % det seneste år. Samtidig er antallet af indberetninger pr. 100 ansatte steget blandt størstedelen af C25-virksomhederne. Det viser en ny opgørelse fra PwC.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum