DI: Regeringen skal satse milliarder på kritiske teknologier
31.10.2024 16:13:19 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Danmark skal satse ambitiøst på at blive førende inden for en række kritiske teknologier som kunstig intelligens, kvante, mikrochip og biosolutions. Sådan lyder et nyt udspil fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, der har udarbejdet 46 konkrete initiativer, som skal styrke den danske teknologiske position i konkurrencen med andre lande og regioner.

- Det er først og fremmest enestående og innovative virksomhedsledere og dygtige, veluddannede og arbejdsomme medarbejdere der har skabt velstanden i Danmark. Men lige efter i rækkefølgen over forklaringer på den danske succes følger vores evne til at udnytte og beherske ny teknologi. Hvad det sidste angår er vi desværre på herrens mark, siger politisk direktør Morten Høyer, DI.
Især USA og Kina og resten af Asien har ifølge DI satset og investeret massivt i nye teknologier.
- Det er en farlig udvikling, ikke blot for Danmark men for hele EU. Ny teknologi er til stadighed et væsentlig fundament for at få succes som virksomhed og dermed som samfund, siger Morten Høyer.
Derfor foreslå DI nu at regeringen satser målrettet på en ambitiøs oprustning og satsning på en række centrale og kritiske teknologier. DI foreslår store investeringer og initiativer, der skal bringe Danmark tilbage i den teknologiske førertrøje. Først og fremmest foreslår DI, at regeringen og Folketingets partier bliver enige om sætte 1,5 mia kr. af til øget forskning inden for de kritiske teknologier – AI, kvante, halvledere og biosolutions.
- Vi har forsømt at pleje og vedligeholde vores videnskabelige og teknologiske forspring. Det kan kun gå for langsomt med at rette op på den her helt forkerte retning, siger Morten Høyer.
Ifølge DI skal politikerne også gøre det mere attraktivt at investere i innovative, teknologiske virksomheder, vi skal fjerne en masse af det bøvl, der gør det besværligt at drive virksomhed i Danmark og vi skal se at komme i gang med etableringen af testcentre og fuldskala demonstrationsanlæg.
- Det kan kun gå for langsomt . EU har allerede præsenteret sin plan for kritiske teknologier – nu skal vi følge op i Danmark, siger Morten Høyer.
DI's forslag om kritiske teknologier er vedhæftet denne pressemeddelelse.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Stort, nyt projekt sætter fokus på seniorers karrieremuligheder5.11.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri lancerer sammen med Ældre Sagen, Danica Pension, PensionDanmark, Carlsberg Danmark, Team Danmark og RUC projektet 'Sammen om senkarriere'. Målet er at få flere virksomheder og medarbejdere til at lægge en plan for den sidste del af arbejdslivet.
DI efter amerikansk midtvejsvalg: Danske virksomheder skal ikke forvente et kursskifte fra den ene dag til den anden4.11.2026 11:16:29 CET | Pressemeddelelse
Demokraterne står til at overtage flertallet i begge Kongressens kamre. Det ændrer den politiske magtbalance i USA, men danske virksomheder skal ikke regne med, at amerikansk handelspolitik eller toldsatser ændrer sig med et slag, lyder vurderingen fra DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
DI og Tænketanken EUROPA inviterer til Kina-konference: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske virksomheder?4.11.2026 06:15:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skal EU håndtere det anspændte handelsforhold til Kina? Og hvilken kurs ønsker danske virksomheder med forretning i Kina? Det diskuterer blandt andre generaldirektør for DG Trade i EU-Kommissionen Ditte Juul Jørgensen, finansminister Peter Hummelgaard (S), Mikko Huotari fra tænketanken MERICS, MEP Christel Schaldemose (S), Lars Christian Brask (LA) og Jacob Jensen (V) sammen med ledere fra danske virksomheder med aktiviteter i Kina, når DI og Tænketanken EUROPA holder Kina-konference. Bagtæppet er en ny analyse fra DI af, hvilken kurs virksomheder med forbindelser til Kina ønsker over for Kina. Over 200 er tilmeldt konferencen, og der er mulighed for interview efter aftale. Hvad: Konference om EU’s Kina-politik og danske virksomheder Hvor: Dansk Industri, Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18 (Rådhuspladsen), 1553 København V Hvornår: Mandag 9. november, kl. 9.00–12.00 (kaffe fra kl. 8.30) Se program her: Kina i en ny virkelighed: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske
DI advarer efter hackerangreb: Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme2.11.2026 13:43:44 CET | Pressemeddelelse
Efter angreb på køle- og frostanlæg i flere europæiske lande opfordrer DI danske kølefirmaer og butikker til straks at lukke for internetadgangen til anlæggenes styringer.
DI styrker arbejde med politik og reformer30.10.2026 13:30:09 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri vil øge sammenhængen mellem virksomhedernes perspektiver, samfundet og de politiske processer. Tidligere særlig rådgiver Jakob Ullegård kommer i spidsen for enheden Økonomi og Reformer, og der oprettes to andre enheder med fokus på bl.a. bøvl og byrder samt grøn omstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum