Superliga-legende sælger Søborgs dyreste villa
31.10.2024 12:34:27 CET | Boliga | Pressemeddelelse
Selvom prisen blev reduceret, har han solgt Søborgs dyreste villa.

Den danske fodboldstjerne Patrick Jan Mtiliga har solgt sin flotte villa for intet mindre end 11.850.000 kroner.
Det skriver Boliga.
Vandt i boliglotteriet
Den tidligere fodboldspiller købte villaen tilbage i 2016 for 4.300.000 kroner og satte den i maj 2024 til salg for 12.500.000 kroner.
Efter et afslag på 650.000 kroner har han nu solgt villaen for 11.850.000 kroner, hvilket ifølge Boligas data er den dyreste solgte villa nogensinde i postnummeret 2860 Søborg. Dermed står han med en fortjeneste på 7.550.000 kroner!
Mtiliga-gate
Patrick Mtiliga har haft en succesfuld fodboldkarriere, som tæller mange år i udlandet, hvor han spillede for blandt andre Feyenoord, Excelsior og Málaga. Den tidligere venstre back spillede også i flere år for FC Nordsjælland, hvor han blev kendt som en stærk leder på holdet.
I 2012 tog han mange af landets overskrifter, da han nægtede at blive indskiftet af landstræner Morten Olsen under en landskamp. Dette førte til, at han omgående blev fjernet fra holdet. I dag er Patrick Mtiliga tilknyttet den sportslige ledelse i FC Nordsjællands akademi.
Nøgleord
Kontakter
Victoria Olivia VejenDigital Content Creator
vove@boligagruppen.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Søren Faulis Hellerup-villa er nu officielt til salg – kan score vild milliongevinst27.3.2026 10:08:26 CET | Pressemeddelelse
Den kendte filminstruktør og multikunstner Søren Fauli har nu officielt sat sin eksklusive bolig i Hellerup til salg – og der kan ligge en solid milliongevinst og vente. Boligen har tidligere ligget som en skuffesalg, men er nu kommet på det åbne marked og fremgår af Boliga.
Anders Breinholt sælger sit hus i Hellerup – kæmpe milliongevinst27.3.2026 09:56:05 CET | Pressemeddelelse
Den populære tv-vært Anders Breinholt har sat sin eksklusive bolig i Hellerup til salg – og der kan være en markant gevinst i sigte. Ifølge oplysninger fra Boliga købte Anders Breinholt huset for 8.600.000 kroner i 2019. Nu er boligen sat til salg for hele 21.500.000 kroner. Hvis boligen bliver solgt til den pris, peger det på en potentiel værdistigning på 12.900.000 kroner – før udgifter til mægler, skat og eventuelle forbedringer.
Kendt skuespiller sætter lejlighed til salg – kan score milliongevinst9.3.2026 10:07:23 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren Lise Baastrup Nielsen har sat sin lejlighed til salg – og der kan være en solid milliongevinst i vente.
Don Ø prøver igen - Strandvejsvilla nu til salg for 45 mio.19.2.2026 10:21:31 CET | Pressemeddelelse
Sidste år blev villaen udbudt til 50 millioner kroner. Siden blev den taget af markedet. Nu er den tilbage – med en udbudspris på 45 millioner kroner. Det skriver Boliga
Boligmarkedet brager – men har du overhovedet tjent en krone på din bolig?19.2.2026 09:59:40 CET | Pressemeddelelse
Boligskatter fylder igen i den politiske debat. Christiansborg taler om stigende boligværdier, friværdier og om, hvorvidt boligejerne skal beskattes hårdere. Det skriver Boliga
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum