Regeringen inviterer til præsentation af ny life science-strategi
Life science-sektoren har udviklet sig til en dansk styrkeposition, som har stor betydning for vækst og velfærd herhjemme. Men verden forandrer sig hastigt, og den geopolitiske situation stiller større krav til de danske life science-virksomheder.
Det betyder, at der er behov for at skabe stærkere rammer for industrien herhjemme, hvis den skal indfri sit store potentiale.
Pressen inviteres til præsentation af regeringens strategi for life science med erhvervsminister Morten Bødskov, indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund.
Der vil være mulighed for bilaterale interviews efter præsentationen.
Tid: Fredag den 1. november kl. 12:30-13.45.
Sted: BioInnovation Institute, Ole Maaløes Vej 3, 2200 København
Tilmelding er nødvendig, og skal ske til presserådgiver Nikolaj Harding på nikhar@em.dk senest d. 31. oktober kl. 16.00.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nye iværksætterguides skal hjælpe virksomheder godt fra start i hele landet28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere – uanset hvor i landet de vil starte virksomhed – skal have let adgang til den rette vejledning. Det er målet med den nye indsats, som har rod i Iværksætteraftalen fra juni 2024.
Nu får myndigheder nyt skyts i kampen mod ulovlig lattergas27.5.2025 13:20:33 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en ny lov, som skal styrke indsatsen mod ulovligt salg af lattergas – særligt på sociale medier.
Ny lukkelov skal styrke butiksliv og udvikling i lokalsamfund27.5.2025 09:17:45 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre er enige om en modernisering af lukkeloven.
Danske kommuner udviser stor interesse for at huse nye industriparker24.5.2025 09:30:27 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være langt nemmere og hurtigere at etablere eller udvide produktion i Danmark. 29 kommuner har ansøgt om at huse en statslig udpeget industripark, og på mandag åbner den såkaldte one-stop-shop, som skal sikre højere tempo i sagsbehandlingen.
Erhvervsministeren fremlægger prioriteter for EU-formandskabet i Bruxelles22.5.2025 09:30:23 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag deltager Morten Bødskov i rådsmøde med sine europæiske kolleger. Her fremlægger erhvervsministeren sine prioriteter for det kommende EU-formandskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum