50 år gamle betonelementer får nyt liv i Gellerup
Genbrugte betonelementer fra Gellerupparken er for første gang i Danmark ved at blive genbrugt i nyt boligbyggeri. Derved mindskes byggeriets miljøaftryk.

For første gang i Danmark er betonelementer fra nedrevne boligblokke blevet genindbygget i nyt boligbyggeri. Det er et vigtigt skridt mod opskalering og industrialisering af genbrug af betonelementer.
Typisk sendes brugte betonelementer til nedknusning og anvendes til vejopbygning eller sand og sten i ny beton. Men ved nedrivningen af en boligblok i Gellerupparken i 2023 blev der som et forsøg nedtaget ni hele vægelementer og 42 hele huldæk fra blokken til senere genbrug i nybyggeri. Nedrivningen skete som en del af udviklingsplanen for området, hvor Brabrand Boligforening løbende arbejder med genbrug og genanvendelse.
Her et år senere er 30 af betonelementerne nu ved at blive indbygget i nye rækkehuse ved Trille Lucassens Gade og Gudrunsvej i Gellerupparken nogle få hundrede meter fra, hvor de blevet taget ud.
- Det er en kæmpe milepæl, at det er lykkedes at genindbygge mere end 50 år gamle huldæk i nyt byggeri. For selvom det måske virker simpelt, så ligger der et stort udviklingsarbejde bag, siger forretningsleder Katja Udbye Christensen fra Teknologisk Institut.
Hun er leder af projektet (P)RECAST, der sammen med en række partnere på tværs af byggeriets værdikæde udvikler teknologier og metoder for genbrug af betonelementer.
Kortlægge bæreevne
Inden de brugte betonelementer kan genindbygges, er der udført en række prøvninger på Teknologisk Institut for at kortlægge bæreevne mv. Samtidig skulle der findes en aftager af betonelementerne. Her endte betonelementproducenten Boligbeton, med at spille en afgørende rolle.
- Det er vigtigt for os at være med til at udvikle vores branche i en positiv retning, så da vi hørte om betonelementerne fra Gellerupparken, kunne vi straks se en mulighed for at inkludere dem i en af vores leverancer af betonelementer. Vores kunde, JCN Bolig, var heldigvis helt med idéen, fortæller Tom Kristensen, direktør hos Boligbeton.
Det krævede en mindre tilpasning af elementerne, som skulle skæres i den rette størrelse for at passe til det nye byggeri.
- Det gav for os rigtig god mening at gå ind i et samarbejde om genbrug af betonelementerne. Efter indbygningen af de første betonelementer er vi kun blevet bekræftet i, at det var den helt rigtige vej at gå, forklarer Karen H.H. Andersen, bæredygtighedschef hos JCN Bolig.
Reducering af miljøaftryk
Betonelementer udgør en stor del af den danske bygningsmasse. Betonelementerne vandt for alvor frem i 1950’erne og 60’erne, hvor de løste nogle aktuelle problemer med bl.a. boligmangel, materialemangel og mangel på faglært arbejdskraft.
I dag er ca. 20 pct. af alt den beton, som produceres i Danmark, betonelementer. Men hidtil har der ikke været tradition for eller metoder til genbrug af hele betonelementer, når man river ned, selvom de kan have en lang restlevetid.
- Ved at genbruge eksisterende betonelementer kan man potentielt spare store mængder CO2 sammenlignet med at støbe nye. Samtidig sikrer vi, at de materialer, der allerede er produceret, bliver anvendt igen på den bedst mulige vis, siger Katja Udbye Christensen.
Baner vejen for ny lovgivning
Den aktuelle genindbygning i Gellerup er et vigtigt skridt på vejen mod industrialisering af genbrug af betonelementer, og demonstrationen skal bl.a. være med til at danne de nødvendige erfaringer til at kunne ændre den nuværende lovgivning. For selvom lovgivningen ikke direkte forhindrer genbrug, så adresserer den det heller ikke. Ifølge projektleder Katja Udbye Christensen er det en udfordring, da det bl.a. skaber usikkerhed om krav, metoder og ansvar for byggeriets aktører.
- Vores lovgivning bygger i høj grad på erfaringer. Hvis vi skal rykke ved lovgivningen, så den i fremtiden også understøtter genbrug af hele betonelementer, kræver det veldokumenterede erfaringer fra den virkelige verden. Lige nu er genbrug af betonelementer stadig på et udviklingsstadie, men genindbygningen i Gellerupparken er et vigtigt skridt mod opskalering og industrialisering, siger Katja Udbye Christensen.
Hvis virksomheder i fremtiden altid skal opfinde den dybe tallerken og starte forfra med nye metoder til f.eks. nedtagning, dokumentation og genindbygning, så forbliver genbrug nemlig en nicheløsning, mener Katja Udbye Christensen
- Som det ser ud nu, giver genbrug af betonelementer ikke mening fra et økonomisk perspektiv. Det er både dyrt, tidskrævende, og forbundet med mange usikkerheder. Når markedet samtidig ikke eksisterer, og der ikke findes genbrugte betonelementer til salg, bliver det enormt svært. Vi er dog klar til at afsøge muligheder som denne, hvor potentialet for at bevare og bespare ressourcer er stort. Ved at indgå i dette samarbejde håber vi på at skubbe til udviklingen, så genbrug af betonelementer bliver en reel valgmulighed i fremtidens byggeri, forklarer bæredygtighedschef hos JCN Bolig, Karen HH Andersen.
Projektet, der er støttet af Miljøstyrelsen, involverer en række aktører, herunder Teknologisk Institut, Brabrand Boligforening, GXN, Aarhus Universitet, branchesammenslutningen Dansk Beton, COWI, Søndergaard, Tscherning, Aarsleff, Fonden Dansk Standard, Peikko Danmark, Hi-Con og AP Ejendomme.
FAKTA:
Om (P)RECAST og genindbygningen
(P)RECAST-projektet har til formål at løse nogle af de udfordringer som hindrer genbrug af hele betonelementer fra eksisterende byggeri.
Projektet er støttet af MUDP under Miljøstyrelsen og løber fra januar 2022 til juni 2025. I projektet medvirker følgende virksomheder: Teknologisk Institut, GXN, Aarhus Universitet, Aarsleff, Søndergaard, Tscherning, COWI, Brabrand Boligforening, branchesammenslutningen Dansk Beton, fonden Dansk Standard, Peikko Danmark, Hi-Con og AP Ejendomme.
De genbrugte huldæk blev nedtaget fra Gellerupparken i efteråret 2023 af Kingo.
Genindbygningen er foretaget af JCN Bolig og huldækkene er leveret gennem Boligbeton.
Byggeriets miljøaftryk
- Cement- og betonproduktion står for ca. 8 pct. af verdens CO2-udledning.
- Byggeri og anlæg står for 40 pct. af Danmarks samlede affaldsmængde
Nøgleord
Kontakter
Katja Udbye Christensen, projektleder, Teknologisk Institut, mobil: 7220 2089, mail: kudc@teknologisk.dk
Billeder



Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Vådere vejr kalder på holdbare klimatilpasnings-løsninger23.5.2025 11:24:43 CEST | Pressemeddelelse
Branchen mødes til Rørcenterdagene 2025 på Teknologisk Institut i Taastrup for at dele nye løsninger på klimaudfordringer.
Få del i millionpulje til udvikling af plantebaserede fødevarer20.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Små og mellemstore fødevarevirksomheder kan nu søge om at deltage i PlanteVÆKST - et skræddersyet udviklingsforløb med adgang til ekspertise, testfaciliteter og professionelt netværk.
Ny forskning: Droner kan redde rådyrlam fra døden i høstmaskinerne9.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny dansk undersøgelse viser, at rådyrlam kan reddes fra forårets høstdrab ved hjælp af droner og GPS-teknologi. Det giver landmændene nye muligheder for at redde lam der risikerer at blive dræbt ved græsslæt. Undersøgelsen har givet ny indsigt i dyrenes adfærd gennem de første sårbare uger af deres liv.
Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter7.5.2025 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til ROBOTBRAG 2025 i Odense.
Ny teknologi øger holdbarhed og sikkerhed i luftfartsektoren6.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fly og droner kan blive mere sikre og få længere levetid med ny teknologi, der bruger sensorer og digital twins til at monitorere luftfartøjers tilstand i realtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum