PostNord planter ny klimaskov i Kolding
Mandag blev de sidste af i alt 28.000 træer plantet i det område sydvest for Kolding, der skal blive til en ny klimaskov. Det er PostNord, der gennem et klimabidrag til Klimaskovfonden, har finansieret skovrejsningen, der skal optage CO2 mange år ud i fremtiden.

Når man sender en pakke med PostNord, er man med til at støtte projekter, som bidrager til et bedre klima og mere dansk natur. PostNord sender nemlig ’pakker med omtanke’, og for hver pakke, der bliver sendt i Danmark, giver PostNord et klimabidrag til skovrejsning gennem Klimaskovfonden, og en af de nye skove ligger udenfor Kolding og har fået navnet Svanemosen Nyskov.
Mandag tog medarbejdere og kunder i PostNord selv spaderne i hånden og plantede de sidste træer i området´, hvor der er plantet flere end 28.000 træer fordelt på 20 forskellige arter. En stor andel af træerne er egetræer, rødeg og birk. Skoven vil over tid optage drivhusgasser og dermed gavne klimaet.
Og klimadagsordenen er både vigtig for PostNord, men også for kunderne. Hos PostNord oplever man, at arbejdet med at reducere CO2-udledning og bidraget til konkrete klimaprojekter nu kan mærkes på bundlinjen og giver et positivt afkast på flere parametre. Derfor havde de også inviteret kunder med ud for at plante træerne.
- Vores klimaindsats er ikke kun en investering i vores fælles fremtid - men også en investering i PostNords forretning. Vi kan se, at vores kunder i stadig stigende grad efterspørger løsninger, der tager hensyn til den grønne omstilling. Her mener vi, at vi kan gøre en positiv forskel, både ved først og fremmest at reducere vores egen CO2-udledning, men også ved at tage samfundsansvar og bidrage til de nationale klimamål, siger Isabella Beck Jørgensen, Pressechef hos PostNord.
Skov som supplement til egen CO2-reduktion
PostNord vil være fossilfri i 2030 og er godt på vej mod at nå i mål. Men derudover samarbejder PostNord med Klimaskovfonden om skovrejsning som et bidrag til den danske klimaindsats. I 2023 blev det til 110.000 kvadratmeter ny skov i Danmark. PostNords klimabidrag til skovrejsning indgår ikke i PostNords eget CO2-regnskab, men gives som bidrag til den nationale klimaindsats.
- Samarbejdet med PostNord betyder, at vi kan rejse skov flere steder i Danmark til gavn for klimaet. Det er med til at nedbringe Danmarks samlede CO2-udledning gennem helt konkrete skovrejsningsprojekter i f.eks. Vallensbæk, Silkeborg og Kolding. Klimaeffekten dokumenteres men de og deres kunder kan også følge med i hvor meget træerne vokser fra år til år, siger Poul Erik Lauridsen, Direktør hos Klimaskovfonden.
Udover en dokumenteret klimaeffekt vil skoven også bidrage til renere drikkevand i området, da den er placeret i et område der er udpeget til særlige drikkevandsinteresser og indvindingsopland.

Kontakter
Astrid Bjørg MortensenChefkonsulent – kommunikationsansvarlig
Tlf:23 11 17 51am@klimaskovfonden.dkBilleder

Links
Klimaskovfonden
Klimaskovfonden bidrager til de danske klimamål gennem skovrejsning og udtagning af kulstofrige lavbundsjorde i Danmark. Fonden giver virksomheder, lodsejere, kommuner og privatpersoner mulighed for klimahandling gennem bidrag til klimaindsatsen gennem bidrag til CO2-enheder fra fondens projekter, eller ved at ansøge om støtte til klimaprojekter på arealer i Danmark. Klimaskovfonden er en uafhængig statslig forvaltningsenhed oprettet af Folketinget.
Følg pressemeddelelser fra Klimaskovfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klimaskovfonden
Få støtte til at plante skov: Nemmere at ansøge og mulighed for højere støtte15.5.2025 10:48:39 CEST | Pressemeddelelse
Klimaskovfondens nye runde med støtte til skovrejsning bliver første mulighed for at få højere støtte efter Den Grønne Trepart. Fonden forventer at give indkomstkompensation oveni støtten til selve skovrejsningen allerede fra denne ansøgningsrunde. Samtidig forenkles ansøgningen, så træerne kan komme hurtigere i jorden.
Den første af sjællandske børns skove er plantet3.5.2025 08:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Den første af Børnenes Skove er nu plantet og skal vokse op sammen med de sjællandske børn. Børn fra Toreby på Lolland hjalp til med at plante træer på marken, der nu bliver omdannet til en skov til oplevelser, leg og læring.
Inivtation til pressen: Vær med når den første af Børnenes Skove plantes i Toreby28.4.2025 08:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. maj kl. 13-14.30 planter Torebys børn, Guldborgsund Kommune og Region Sjælland træer i den nye skov, der kommer til at ligge helt tæt på den nye skole i Toreby. Skoven er finansieret af Region Sjællands klimabidrag – der svarer til et træ per barn født i regionen i år og de kommende år - og den skal have faciliteter, der gør den særligt velegnet for børn at opdage, lege og lære om naturen.
Ny naturskov skal spire frem i Køge15.4.2025 08:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimaskovfonden sætter fem nye skovrejsningsprojekter i gang hvor skovene i højere grad skal udvikle sig på naturens egne præmisser for at understøtte biodiversitet. Et af stederne er Kohaven i Køge, hvor ny skov og natur skal spire frem.
Ny skov i Odsherred med flere fordele8.4.2025 10:42:19 CEST | Pressemeddelelse
Ved Hesselvej uden for Nørre Asmindrup i Odsherred Kommune plantede Klaus Boesen og hans familie skov på deres grund. Fordi miljøet og naturen er vigtig for dem. De fik tilskud fra Klimaskovfonden til skoven, der udover CO2-effekt også beskytter drikkevand og udvider eksisterende naturområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum