Ny spotudstilling: Har droner ændret måden, vi fører krig på?
28.10.2024 14:43:40 CET | Krigsmuseet | Pressemeddelelse
Hvad betyder droner for nutidens krige? Og hvordan vil dronerne påvirke fremtidens slagmark? Det og meget mere giver Krigsmuseets nye spotudstilling ’Gamechanger? Droner i krig’ svar på. Udstillingen åbner 19. november.

Medierne bringer konstant historier om brugen af droner i Ukraine og på andre af verdens kamppladser, lige som de sociale medier flyder over med videoer af spektakulære droneangreb.
Luftens førerløse våben spreder skræk og rædsel de steder, hvor de overvåger og smider bomber – både blandt soldater og civile. Ingen steder er sikre, med kameraer og sensorer kan dronen se dig overalt.
Og skrækscenarier er der nok af: Ser vi ind i en fremtid, hvor dronerne udvikler sig til rene dræbermaskiner, der operer på egen hånd? Og kan vi stoppe et droneangreb med de forsvarssystemer, som det danske forsvar råder over i dag?
”Gennem historien har der været våben, som i den grad har ændret måden, vi fører krig på som eksempelvis krudtet og kampvognen. Lige nu bliver det debatteret, om droner er sådan en gamechanger, der vil skrive sig ind i krigshistorien. Brugen af droner i nutidens krige påvirker også os her i Danmark, og derfor vil vi som kulturhistorisk museum gerne give danskerne en ramme til at forstå, dronernes rolle i aktuelle og fremtidige krige,” siger chef for Krigsmuseet, David Høyer.
Droner er også en trussel for Danmark
Droner eller førerløse fartøjer er dog ikke et nyt fænomen og har siden 1800-tallet i forskellig udformning været brugt til at overraske og skræmme fjenden. Lige fra primitive balloner med fastspændte bomber til Hitlers frygtede gengældelsesvåben V-1 bomben.
I dag er droner en helt uvurderlig del af krigens gang i brændpunkter som Ukraine, hvor de bliver brugt i stor stil af de stridende parter.
Men også i Danmark må vi forholde os til dronernes trussel, når danske soldater på mission angribes af droner, som det skete i Det Røde Hav i 2024. I udstillingen kan man blandt andet se et granathylster fra én af de granater, de danske soldater brugte til at nedskyde de fjendtlige droner.
I den nye spotudstilling ’Gamechanger? Droner i krig’ er fokus rettet mod, hvad droner er, hvordan de er blevet brugt og bliver anvendt i dag, og hvad de kommer til at betyde for fremtidens krige.
Udstillingen kommer helt tæt på dronernes og dronepiloternes verden, men også de mange civile, der lever under dronerne. I udstillingen er der flere eksempler på, hvordan droner er blevet brugt i nutidige krige – der er blandt andet udstillet en drone, som Islamisk Stat skød ned i Irak og efterfølgende brugte til propagandaformål.
Spotudstillingen ’Gamechanger? Droner i krig’ kan opleves på Krigsmuseet fra 19. november og vil stå på museet frem til udgangen af 2025.
Nøgleord
Kontakter
Julie LorenzenKommunikationsansvarligNationalmuseet, Krigsmuseet
Tlf:41206042Julie.Lorenzen@natmus.dkLinks
Om Krigsmuseet
På Krigsmuseet kommer du tæt på Danmarks krige og krigshistorie.I vores udstillinger kan du rejse med en ung dansk soldat til det krigshærgede Afghanistan, gå på opdagelse blandt modellerne af historiske krigsskibe fra den danske flåde, udforske historierne om 21 danske krige de seneste 500 år og se nærmere på vores skatkammer, der rummer enestående krigsklenodier fra hele verden.
Følg pressemeddelelser fra Krigsmuseet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krigsmuseet
I dag åbnede udstillingen 'Kriger' på Krigsmuseet3.2.2026 17:38:42 CET | Press release
Romerske legionærer og japanske kendo-krigere blandede sig med gæsterne, da Rane Willerslev i dag åbnede den nye udstilling ’Kriger’ på Krigsmuseet.
Slås som en samurai i vinterferien på Krigsmuseet2.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hør metalklingerne hvisle, når samuraierne kæmper sværd mod sværd. I vinterferien 9. - 15. februar kan hele familien opleve et spændende samurai-kampshow på Krigsmuseet.
The Danish War Museum invites the press to the opening of the new exhibition “Warrior”28.1.2026 07:00:00 CET | Press release
On 3 February, the Danish War Museum will host an opening reception for the exhibition “Warrior”. Journalists are welcome to attend upon registration.
Krigsmuseet inviterer pressen til åbning af den nye udstilling ’Kriger’28.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
3. februar holder Krigsmuseet åbningsreception for udstillingen ’Kriger’. Journalister er velkomne med tilmelding.
The Danish War Museum opens the new exhibition “Warrior”19.1.2026 06:30:00 CET | Press release
Visitors are invited on an intense journey into the warrior’s universe as four different warriors, through rituals and relentless training, prepare to go to war and face death—either that of the enemy or their own. The exhibition Warrior opens at the Danish War Museum on 4 February.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum