DI: Godt at regeringen nedsætter taskforce om Temu
Erhvervsministeriets beslutning om at nedsætte en taskforce til håndteringen af Temu og Shein er god og nødvendig: - Vi har i lang tid arbejdet for netop sådan en løsning med et stærkere samarbejde på tværs, og vi er glade for, at Erhvervsministeriet nu nedsætter en taskforce, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.

Den nye taskforce i Erhvervsministeriet er både god og nødvendig ifølge Dansk Industri:
- Vi er nødt til at løse udfordringerne med den ulovlige praksis hos Temu og Shein, og det kræver en stærkere håndhævelse. Derfor er vi glade for, at erhvervsministeren har nedsat en taskforce. Det er godt og nødvendigt, og vi glæder os til samarbejdet”, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.
Det skal gå hurtigere
I februar trådte EU’s nye regelsæt, Digital Services Act(DSA) i kraft, og den giver myndighederne mulighed for at skabe fair og lige konkurrencevilkår i Europa:
- Ingen regler er dog gode nok, hvis de ikke bliver håndhævet. Og her håber vi, at task forcen kan gøre en stor forskel – både herhjemme, men også være med til at presse EU-kommissionen til handling, siger Jacob Kjeldsen.
Task forcen kommer til at bestå af myndigheder og organisationer, som Dansk Industri har opfordret til, og den skal danne fælles front i kampen mod salget af farlige produkter.
- Vi kommer til at hjælpe med alt hvad vi kan. Vi har haft gode snakke med både vores medlemsvirksomheder, der har konkrete eksempler på udfordringerne, og med embedsværket i Bruxelles, der arbejder på den europæiske håndhævelse, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel og fortsætter:
- Vi skal blive ved med at presse EU-Kommissionen til handling. Reglerne skal håndhæves, og platforme som Shein og Temu skal straffes hårdt og hurtigt, når de træder uden for stregerne. Vi kommer til at overvåge EU-Kommissionens arbejde meget tæt.
- Viser det sig, at der er behov for mere lovgivning, så er vi klar til at gå forrest, men på den korte bane kan vi ikke læne os tilbage og vente 3-4 år, mens de danske virksomheder taber terræn, og de danske forbrugere tilbydes farlige og ulovlige produkter.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum