DI: Godt at regeringen nedsætter taskforce om Temu
Erhvervsministeriets beslutning om at nedsætte en taskforce til håndteringen af Temu og Shein er god og nødvendig: - Vi har i lang tid arbejdet for netop sådan en løsning med et stærkere samarbejde på tværs, og vi er glade for, at Erhvervsministeriet nu nedsætter en taskforce, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.

Den nye taskforce i Erhvervsministeriet er både god og nødvendig ifølge Dansk Industri:
- Vi er nødt til at løse udfordringerne med den ulovlige praksis hos Temu og Shein, og det kræver en stærkere håndhævelse. Derfor er vi glade for, at erhvervsministeren har nedsat en taskforce. Det er godt og nødvendigt, og vi glæder os til samarbejdet”, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.
Det skal gå hurtigere
I februar trådte EU’s nye regelsæt, Digital Services Act(DSA) i kraft, og den giver myndighederne mulighed for at skabe fair og lige konkurrencevilkår i Europa:
- Ingen regler er dog gode nok, hvis de ikke bliver håndhævet. Og her håber vi, at task forcen kan gøre en stor forskel – både herhjemme, men også være med til at presse EU-kommissionen til handling, siger Jacob Kjeldsen.
Task forcen kommer til at bestå af myndigheder og organisationer, som Dansk Industri har opfordret til, og den skal danne fælles front i kampen mod salget af farlige produkter.
- Vi kommer til at hjælpe med alt hvad vi kan. Vi har haft gode snakke med både vores medlemsvirksomheder, der har konkrete eksempler på udfordringerne, og med embedsværket i Bruxelles, der arbejder på den europæiske håndhævelse, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel og fortsætter:
- Vi skal blive ved med at presse EU-Kommissionen til handling. Reglerne skal håndhæves, og platforme som Shein og Temu skal straffes hårdt og hurtigt, når de træder uden for stregerne. Vi kommer til at overvåge EU-Kommissionens arbejde meget tæt.
- Viser det sig, at der er behov for mere lovgivning, så er vi klar til at gå forrest, men på den korte bane kan vi ikke læne os tilbage og vente 3-4 år, mens de danske virksomheder taber terræn, og de danske forbrugere tilbydes farlige og ulovlige produkter.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum