DI: Godt at regeringen nedsætter taskforce om Temu
Erhvervsministeriets beslutning om at nedsætte en taskforce til håndteringen af Temu og Shein er god og nødvendig: - Vi har i lang tid arbejdet for netop sådan en løsning med et stærkere samarbejde på tværs, og vi er glade for, at Erhvervsministeriet nu nedsætter en taskforce, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.

Den nye taskforce i Erhvervsministeriet er både god og nødvendig ifølge Dansk Industri:
- Vi er nødt til at løse udfordringerne med den ulovlige praksis hos Temu og Shein, og det kræver en stærkere håndhævelse. Derfor er vi glade for, at erhvervsministeren har nedsat en taskforce. Det er godt og nødvendigt, og vi glæder os til samarbejdet”, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel.
Det skal gå hurtigere
I februar trådte EU’s nye regelsæt, Digital Services Act(DSA) i kraft, og den giver myndighederne mulighed for at skabe fair og lige konkurrencevilkår i Europa:
- Ingen regler er dog gode nok, hvis de ikke bliver håndhævet. Og her håber vi, at task forcen kan gøre en stor forskel – både herhjemme, men også være med til at presse EU-kommissionen til handling, siger Jacob Kjeldsen.
Task forcen kommer til at bestå af myndigheder og organisationer, som Dansk Industri har opfordret til, og den skal danne fælles front i kampen mod salget af farlige produkter.
- Vi kommer til at hjælpe med alt hvad vi kan. Vi har haft gode snakke med både vores medlemsvirksomheder, der har konkrete eksempler på udfordringerne, og med embedsværket i Bruxelles, der arbejder på den europæiske håndhævelse, siger Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel og fortsætter:
- Vi skal blive ved med at presse EU-Kommissionen til handling. Reglerne skal håndhæves, og platforme som Shein og Temu skal straffes hårdt og hurtigt, når de træder uden for stregerne. Vi kommer til at overvåge EU-Kommissionens arbejde meget tæt.
- Viser det sig, at der er behov for mere lovgivning, så er vi klar til at gå forrest, men på den korte bane kan vi ikke læne os tilbage og vente 3-4 år, mens de danske virksomheder taber terræn, og de danske forbrugere tilbydes farlige og ulovlige produkter.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Frihandelsaftale med Sydamerika på plads – historisk sejr til EU9.1.2026 12:53:07 CET | Pressemeddelelse
I en tid, hvor toldmure bygges op, rev EU i dag en afgørende toldmur ned. EU viser handlekraft og skaber frihandel, mens andre dele af verden lukker sig om sig selv. Mercosur-aftalen om frihandel mellem EU og fire sydamerikanske lande skaber et nyt marked for dansk erhvervsliv på 300 mio. sydamerikanske forbrugere.
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum