Storcenter Nord sparer over halvdelen af elregningen væk
Når den omfattende renovering af Storcenter Nord er færdig, vil centeret kunne spare over en halv million kWh på elregningen. Belysningen i hele centeret får sig en opgradering og bliver dermed væsentlig mere energivenlig.
Et elforbrug på godt 800.000 kWh om året, som reduceres til omkring 300.000 kWh om året. Så stor er besparelsen, som Storcenter Nord opnår, når de i løbet af oktober bliver færdige med en gennemgribende renovering af al lys i centeret. Elektrikerne fra AURA Installation har udskiftet og opsat det nye lys.
”Det er ikke én pære, lampe eller anden lyskilde i hele centeret, som ikke bliver rørt ved i løbet af renoveringen. Alt lige fra loftslys, til skrivebordslamper og facadelys og lyslogoer bliver udskiftet, og det gør, at vi kommer til at spare godt 500.000 kWh om året,” siger Kim Schibler Østerhaab, som er centerchef i Storcenter Nord.
Indkøbscenter med (næsten) åben himmel
AURA Installation har blandt andet udskiftet samtlige loftslamper i hele centeret. Og hvor der tidligere sad rækker med fire gamle, energislugende lamper, er det nu kun nødvendigt med rækker af tre LED lamper. De nye lamper giver et væsentligt bedre og mere effektivt lys samtidig med, at de bruger væsentlig mindre strøm.
Desuden har elektrikerne også monteret skylights i centerets loft.
”De to meter brede lyskilder givet et fedt lys i centeret, så det nærmest ser ud som om, der kommer dagslys ind i centeret ovenfra. Vi har ikke voldsomt højt til loftet her, men de nye skylight er med til at åbne gangene op, og få dem til at synes større,” siger Kim Schibler Østerhaab.
Loyal og stabil samarbejdspartner
Storcenter Nord og AURA Installation har samarbejdet gennem en lang årrække. Og fordi AURAs elektrikere er kommet i centeret i rigtig mange år, kender de alle kroge og hjørner af centeret, og ved hvor alting er, og hvordan kabler og installationer hænger sammen.
”Arbejdet bliver altid lavet professionel, problemerne bliver løst, og de bliver løst på en ordentlig måde”, siger Kim Schibler Østerhaab.
”Vi er glade for at få lov til at hjælpe Kim og Storcenter Nord med at renovere centeret, og være med til at sikre, at de sparer både på energien og pengepungen,” siger Jan Lystlund Poulsen, som er projektleder i AURA Installation.
Storcenter Nords investering i den nye belysning vil allerede have betalt sig selv hjem i løbet af to år.
Vil du vide mere, hvad AURA Installations erhvervsteam kan hjælpe dig med, kan du læse mere om elinstallation til erhverv eller tahe kontakt for en uforpligentende snak på tlf. 87 92 55 11.
Om AURA
AURA er en østjysk energi- og fiberkoncern med ca. 350 medarbejdere. Vi beskæftiger os med e-mobility, elinstallation, fibernet, el-handel, vedligehold og udbygning af el-nettet samt innovative aktiviteter inden for vedvarende energi, mobilitet og grøn omstilling.
Vi ønsker at være drivkraft for bæredygtighed og grøn omstilling i Østjylland, og vi investerer massivt i vedvarende energi.
Flere end 113.000 andelshavere ejer AURA, og vi har mere end 100 års erfaring med at opbygge og levere kritisk infrastruktur til vores kunder.
Koncernen omsætter for omkring 1,9 mia. kr. om året.
Følg pressemeddelelser fra AURA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AURA
AURA er en del af Aarhus’ nye, store iværksætterevent15.5.2025 12:19:26 CEST | Pressemeddelelse
AURA er en del af SMIL, som Startup Aarhus afholder for første gang torsdag den 22. maj. Med konferencen vil Startup Aarhus skabe forbindelse mellem iværksættere, startups og investorer. En mission som AURA i den grad kan se sig selv i.
Strategichef skifter fra Norlys til AURA7.5.2025 12:52:15 CEST | Pressemeddelelse
Den østjyske energi-og fiberkoncern AURA har ansat Martin Olesen (46) som ny strategichef. Ansættelsen sker for at styrke og fokusere AURAs strategiarbejde.
AURA fortsætter den positive udvikling25.4.2025 07:44:42 CEST | Pressemeddelelse
For den østjyske energi- og fiberkoncern AURA blev 2024 endnu et år til rekordbøgerne. Resultatet efter skat blev på 197 mio. kr. – mere end en fordobling af resultatet fra 2023.
Niklas Lambek Pallesen er Årets Energibombe 20257.4.2025 12:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Med godt 37 procent af stemmerne er den kun 25-årige Niklas Lambek Pallesen fra Hørning Håndbold vinder af Årets Energibombe. En pris, som energi- og fiberkoncernen AURA uddeler hvert år til en frivillig i en lokal forening.
Hvem skal være Årets Energibombe?14.3.2025 08:50:53 CET | Pressemeddelelse
Fem lokale ildsjæle er nomineret som Årets Energibombe. En pris som AURA uddeler for at hylde de lokale frivillige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum