Flere hunde påkøres om vinteren: Husk lys på gåturen
25.10.2024 05:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Når urene sættes en time tilbage, bliver det allerede mørkt ved 17-tiden, og efter kort tid, er det også mørkt om morgenen. Det betyder, at mange hundeejer må lufte deres hund i mørke. Dyrenes Beskyttelse opfordrer til at huske reflekser eller lys på hunden.

Når urene stilles til vintertid, vil mange hundeejere kunne se frem til, at dagens lufteture foregår i mørke. Når dagene bliver mørkere, bliver det sværere at se hinanden på gaden, og det er derfor klogt at huske lys og reflekser til både hund og ejer.
- Det er vigtigt at sørge for at have reflekser eller lys på sin hund, når man går tur med den i skumring og efter mørkets frembrud. Det kan være reflekshalsbånd, reflekssnor, eller en lygte. Hunde er fysisk meget tættere på jorden end mennesker er, og de er derfor svære at se for bilisterne, siger Jens Jokumsen, Familiedyrschef ved Dyrenes Beskyttelse.
Dyrenes Beskyttelse opfordrer til at sørge for både at have refleks på snoren, men også på hunden selv. Derudover kan en refleksvest på ejeren selv være en god idé.
Flere hunde påkøres om vinteren
Tal fra Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 viser, at der er behov for ekstra synlighed om vinteren. I 2023 fik vagtcentralen 177 opkald om påkørte hunde. 40 procent af påkørslerne ligger fra oktober til januar. Tallet er formodentlig højere, da dette kun er de påkørsler som der ringes til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 om.
- En god refleks kan være afgørende for vores hundes liv. Der ses en tydelig stigning i sager med påkørte hunde, når vi skifter til vintertid, og det kan skyldes, at hundene nu luftes i mørke, siger Jens Jokumsen.
Det er vigtigt med reflekser på halsbåndet, men selve snoren er mindst lige så vigtig. Hvis hunden er meget lille eller har en meget stor pels, kan det være svært at se et halsbånd. Her kan en lygte også gøre en stor forskel.
Faktaboks: Reflekstips til hundeejere
- Kombiner gerne reflekser og en lygte på din hund. På den måde kan hunden både ses, når det er helt mørkt, og når en billygte rammer refleksen.
- Hav aldrig hunden uden snor, når det er mørkt.
- Husk, at en reflekssnor nemmere kan ses fra bilen, og den er derfor særligt god til små hunde.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse politianmelder kyllingeproducent efter TV2-afsløringer29.10.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye afsløringer fra TV2 viser flere forhold hos en kyllingeproducent, som Dyrenes Beskyttelse vurderer, er i strid med dyrevelfærdsloven. Organisationen har på baggrund af materialet valgt at politianmelde den pågældende producent.
Dyrenes Beskyttelse efter TV2-afsløringer: Forbud mod turbokyllinger er kun første skridt mod bedre forhold28.10.2026 06:43:47 CET | Pressemeddelelse
Nye afsløringer fra TV2 understreger, at kyllinger til slagtning i den konventionelle produktion udsættes for systematisk mishandling, mener Dyrenes Beskyttelse. Organisationen kræver, ligesom et bredt politisk flertal, forbud mod hurtigtvoksende kyllinger, men kræver også adgang til udearealer, længere levetid og færre kyllinger på mere plads.
Borgerforslag om grise runder 100.000 underskrifter før behandling i Folketinget28.10.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Borgerforslag om bedre forhold for danske grise har som det første nogensinde rundet 100.000 støtter. Onsdag begynder den politiske behandling af forslaget.
Eksporten af slagtegrise eksploderer: Flere grise sendt afsted i september end hele sidste år27.10.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På bare tre måneder er antallet af danske slagtegrise, der sendes til slagtning i udlandet, eksploderet. I september alene blev flere grise sendt ud af landet end i hele 2025. Grisene transporteres helt til blandt andet Polen og Ungarn på ture, der kan vare op mod et døgn. Dyrenes Beskyttelse kalder udviklingen dybt kritisabel.
Dyrenes Beskyttelse roser regeringen: Kæmpe sejr at minkavl bliver forbudt23.10.2026 06:15:23 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen dropper at ansøge EU om en særordning for minkavl, der derfor bliver endegyldigt ulovligt i Danmark. Det vækker stor begejstring hos Dyrenes Beskyttelse, at en af de mest dyrefjendske produktioner nu lukker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum