Ejerlejligheder brød prisloft i september
25.10.2024 06:00:00 CEST | Boligsiden | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde ligger den gennemsnitlige salgspris på en ejerlejlighed på over tre millioner kroner. Det viser tal fra Boligsiden.

En stigning i salgspriserne i september fik ejerlejlighederne til at bryde prisloftet, og de endte for første gang på et gennemsnit på over tre millioner kroner. Helt præcist kostede en ejerlejlighed i gennemsnit 3.005.550 kroner i september måned.
”Lejlighedspriserne har hele året ligget og vippet frem og tilbage på et gennemsnit lige under tre millioner. Da priserne steg i kølvandet på sommerferien, var det det sidste nyk, der fik prisen op over tre millioner,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
Svært at bevare pessimismen
Det er ikke unaturligt, at prisen på ejerlejligheder er i en opadgående kurve. Boliger i byerne er altid i høj kurs, hvilket trækker priserne op. Alligevel er det et opsigtsvækkende tidspunkt, at gennemsnittet bryder tre millioner-grænsen.
”Vi har snakket meget om de nye boligskatter og om den stilstand, vi forventede på især ejerlejlighedsmarkedet i år, men det er efterhånden svært at finde et eneste parameter, hvor lejlighedsmarkedet ikke er i fremgang, og det er svært at bevare pessimismen,” siger Birgit Daetz.
Så store var lejlighederne
Ser vi på størrelsen af de ejerlejligheder, der er blevet solgt, ligger september måned ganske gennemsnitligt. Den høje salgspris skyldes altså ikke, at der er solgt ekstraordinært mange store lejligheder.
47 procent af de solgte ejerlejligheder var mindre end 75 kvadratmeter store, mens 50 procent havde en størrelse på mellem 75 og 149 kvadratmeter. 3 procent af de solgte ejerlejligheder var oppe i den helt store størrelse mellem 150 og 224 kvadratmeter.
Sådan gjorde vi
Tallene blev trukket 22. oktober 2024 og dækker udviklingen i gennemsnitlig salgspris for ejerlejligheder i hele landet i perioden 1. januar 2019 – 30. september 2024.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejlighedssalget tager endnu en andenplads i februar19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for februar viser, at der blev solgt 1.761 ejerlejligheder i februar. Det er et februar-resultat, der kun er overgået én gang tidligere i Boligsidens statistik.
Nedgang i huspriserne i fire ud af fem regioner i februar12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for huse er gået ned i fire ud af fem af landets regioner den seneste måned. Kun i Region Hovedstaden er der sket en stigning i huspriserne.
Færre huse til salg – udbuddet falder over hele landet3.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udbuddet af huse til salg falder over hele landet. Bornholm er den eneste landsdel, hvor huskøberne har fået mere at vælge imellem. Det viser Boligsidens nye udbudstal for primo marts.
Varm start på sommerhusåret: Salget i januar stiger med ni procent19.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for januar viser en stigning i salget af sommerhuse på ni procent sammenlignet med januar 2025. Det gør sommerhusene til boligtypen med den største stigning i januarsalget.
Lejlighedspriserne i København krydser 70.000 kr. pr. kvm.12.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang betaler lejlighedskøberne i Københavns Kommune i gennemsnit over 70.000 kr. pr. kvm., når de køber ejerlejlighed. Det viser de nye januar-tal fra Boligsidens Markedsindeks.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum